Návrh na pořízení změny územního plánu se podává obci, pro jejíž území se má tato změna územního plánu pořizovat. Odbor dopravy a územního rozvoje Magistrátu města Olomouce vydá jako pořizovatel územně plánovací dokumentace stanovisko k navrhovaným změnám. O pořízení změny rozhodne zastupitelstvo příslušné obce, které také rozhodne o tom, které návrhy budou do změny zařazeny. Návrh na pořízení změny územního plánu obsahuje:
- údaje umožňující identifikaci navrhovatele, včetně uvedení jeho vlastnických práv nebo obdobných práv k pozemku nebo stavbě na území obce,
- údaje o navrhované změně využití ploch na území obce,
- údaje o současném využití ploch dotčených návrhem navrhovatele,
- důvody pro pořízení změny územního plánu,
- návrh úhrady nákladů na pořízení změny územního plánu. a dalších nákladů uvedených v § 55a odst. 2 písm. f) stavebního zákona.
Po schválení pořízení změny územního plánu je vypracován návrh zadání změny územního plánu, ve kterém jsou stanoveny hlavní cíle a požadavky na zpracování návrhu změny územního plánu. Pořizovatel zašle návrh zadání dotčeným orgánům, obci, pro kterou je změna územního plánu pořizována, sousedním obcím a krajskému úřadu. Veřejnou vyhláškou zajistí zveřejnění návrhu zadání na úřední desce. Do 15 dnů od doručení veřejné vyhlášky může každý uplatnit své připomínky. Do 30 dnů od obdržení návrhu zadání mohou dotčené orgány a krajský úřad uplatnit své požadavky. K připomínkám a požadavkům uplatněným po uvedené lhůtě se nepřihlíží. Na základě uplatněných požadavků a podnětů upraví pořizovatel návrh zadání a předloží jej ke schválení zastupitelstvu obce.
Na základě schváleného zadání změny územního plánu je vypracován návrh změny územního plánu. Pořizovatel svolá společné jednání s dotčenými orgány a se sousedními obcemi, které se mohou k návrhu změny územního plánu vyjádřit ve lhůtě 30 dnů ode dne jednání. Pořizovatel zajistí doručení návrhu změny územního plánu veřejnou vyhláškou. o 30 dnů ode dne doručení může každý uplatnit u pořizovatele písemné připomínky. K později uplatněným připomínkám se nepřihlíží.
Pořizovatel musí krajskému úřadu předložit návrh změny územního plánu a zprávu o jejím projednání. Krajský úřad sdělí pořizovateli své stanovisko do 30 dnů od předání veškerých podkladů.
Po upravení a posouzení návrhu změny územního plánu se koná veřejné projednání, o jehož uskutečnění je veřejnost informována veřejnou vyhláškou. Po dobu 30 dnů od doručení veřejné vyhlášky je návrh změny územního plánu vystaven k nahlédnutí u pořizovatele a v obci, pro kterou je změna pořizována. Nejpozději do 7 dnů ode dne veřejného projednání se mohou uplatnit námitky a připomínky. K později uplatněným stanoviskům, námitkám a připomínkám se nepřihlíží.
Pořizovatel vyhodnotí projednání návrhu změny územního plánu a zpracuje návrh rozhodnutí o uplatněných námitkách. Pokud je to potřebné pořizovatel zajistí úpravu návrhu změny územního plánu v souladu se stanovisky dotčených orgánů. Dojde-li k podstatné úpravě návrhu změny územního plánu, návrh se znovu posoudí a koná se opakované veřejné projednání.
Následně pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání změny územního plánu s jejím odůvodněním, které je její nedílnou součástí. Změna územního plánu se vydává formou opatření obecné povahy a veřejnost je o tomto informována veřejnou vyhláškou.
Změny územního plánu mohou být pořizovány rovněž na základě zprávy o uplatňování územního plánu v uplynulém období, kterou pořizovatel předloží zastupitelstvu obce nejpozději do 4 let po vydání územního plánu a poté pravidelně nejméně jednou za 4 roky.
Stavební zákon dle novely, která nabyla účinnosti 1.1.2018, připouští rovněž tzv. zkrácený postup pořizování změny územního plánu, která nevyžaduje zpracování variant řešení. V tomto případě musí návrh na pořízení změny obsahovat navíc stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny k navrhovanému obsahu změny územního plánu, ve kterém uvede, zda je možné vyloučit významný vliv na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast a stanovisko krajského úřadu jako příslušného úřadu k navrhovanému obsahu změny územního plánu, ve kterém i s přihlédnutím ke stanovisku orgánu ochrany přírody uvede, zda má být návrh změny posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí, případně stanoví podrobnější požadavky podle § 10i zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
Při zkráceném postupu pořizování změny územního plánu se nepořizuje zadání změny a vypouští se fáze společného jednání o návrhu změny.