Podnět na pořízení změny územního plánu se podává u příslušného schvalujícího orgánu, kterým je zastupitelstvo obce, pro jejíž území se má změna územního plánu pořizovat. V případě statutárního města Olomouce se podnět podává u odboru kancelář architekta města.
Podnět na pořízení změny územního plánu obsahuje:
- údaje umožňující identifikaci navrhovatele podnětu, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat podnět k pořízení změny územně plánovací dokumentace,
- název územně plánovací dokumentace, kterou navrhuje změnit,
- předmět změny a důvody pro její pořízení,
- návrh úhrady nákladů uvedených v § 91 odst. 1 a § 92 stavebního zákona.
Podnět může dále obsahovat:
- návrh zadání změny,
- stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém uvede, zda je možné vyloučit významný vliv na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast (stanovisko NATURA),
- stanovisko příslušného úřadu k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém i s přihlédnutím ke stanovisku orgánu ochrany přírody podle písmene a) uvede, zda má být návrh změny posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí, popřípadě stanoví podrobnější požadavky podle § 10i zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (stanovisko SEA).
O pořízení změny rozhodne zastupitelstvo příslušné obce. nV případě, že podnět obsahuje návrh zadání změny a obě výše uvedená stanoviska, předá zastupitelstvo podnět bezodkladně pořizovateli. V ostatních případech se podnět vyhodnotí v rámci zprávy o uplatňování.
Odbor územního plánování Magistrátu města Olomouce jako pořizovatel posoudí podnět nejpozději do 30 dnů od jeho obdržení z hlediska jeho úplnosti a souladu návrhu zadání změny se stavebním zákonem a jeho prováděcími právními předpisy, se stanovisky podle § 109 odst. 3, a s politikou územního rozvoje a nadřazenou územně plánovací dokumentací.
Je-li změna pořizována z vlastního podnětu obce a neobsahoval-li tento podnět návrh zadání změny, zpracuje návrh zadání změny pořizovatel v součinnosti s určeným zastupitelem. V návrhu zadání se stanoví hlavní cíle a požadavky na zpracování návrhu změny územního plánu. Pořizovatel zašle bezodkladně návrh zadání příslušnému úřadu a současně orgánu ochrany přírody k zajištění stanovisek SEA a NATURA. Pořizovatel bez zbytečného odkladu předloží návrh zadání změny se svým vyjádřením k projednání zastupitelstvu obce.
Schvalující orgán může podmínit pořízení změny územně plánovací dokumentace úhradou nákladů podle § 91 odst. 1 a § 92 tím, kdo dal ke změně podnět. Schvalující orgán může rozhodnout o sloučení společného jednání a veřejného projednání.
Schválené zadání předá pořizovatel bezodkladně projektantovi, který zajistí zpracování návrhu změny územního plánu. Je-li vyžadováno zpracování vyhodnocení vlivů, zajistí jeho zpracování pořizovatel.
Pořizovatel zveřejní návrh změny územního plánu v národním geoportálu územního plánování a vystaví je k nahlédnutí, oznámí místo a dobu konání společného jednání a veřejnou vyhláškou oznámí místo a dobu konání veřejného projednání a místa, kde je možné do návrhu změny územního plánu nahlédnout. Upozorňujeme, že v souladu se zákonem se informace o pořizování a schvalování změny územního plánu nedoručují přímo ani vlastníkům nemovitostí na území obce. Dotčené orgány uplatní do 15 dnů ode dne konání společného jednání svá stanoviska k návrhu.
Do 15 dnů ode dne veřejného projednání může každý uplatnit písemně své připomínky k návrhu změny územního plánu. K připomínkám uplatněným po stanovené lhůtě nebo uplatněným ve věcech, o kterých bylo rozhodnuto v nadřazené územně plánovací dokumentaci, se nepřihlíží. (více k tomuto viz životní situace připomínky k územnímu plánu)
Pořizovatel v součinnosti s určeným zastupitelem vyhodnotí uplatněná stanoviska a zpracuje návrh vyhodnocení připomínek. Dotčené orgány k návrhu mohou uplatnit své stanovisko. Pořizovatel si vyžádá stanovisko nadřízeného orgánu (krajského úřadu) z hledisek zajištění koordinace využívání území s ohledem na širší územní vztahy a souladu s politikou územního rozvoje a nadřazenou územně plánovací dokumentací.
Pokud je to potřebné, pořizovatel zajistí úpravu návrhu změny územního plánu. Dojde-li k podstatné úpravě návrhu změny územního plánu, návrh se znovu posoudí a koná se nové projednání v rozsahu podstatné úpravy.
Následně pořizovatel v součinnosti s určeným zastupitelem předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání změny územního plánu s jejím odůvodněním, které je její nedílnou součástí. Změna územního plánu se vydává formou opatření obecné povahy. Pořizovatel po vydání změny zajistí její vložení do národního geoportálu územního plánování. Územně plánovací dokumentaci a adresu jejího uložení v národním geoportálu územního plánování oznámí pořizovatel veřejnou vyhláškou; dnem doručení veřejné vyhlášky nabývá územně plánovací dokumentace účinnosti.
Změny územního plánu mohou být pořizovány rovněž na základě zprávy o uplatňování územního plánu v uplynulém období, kterou pořizovatel předloží zastupitelstvu obce nejpozději do 4 let po vydání územního plánu a poté pravidelně nejméně jednou za 4 roky.