02. V jakém případě ve věci jednat
Vydání rozhodnutí o dodatečném povolení stavby umožňuje dodatečně povolit stavbu, jež byla zahájena nebo provedena bez příslušného povolení. Dodatečným povolením se legalizuje existence stavby a je pak možné ji užívat stejně jako řádně povolenou stavbu.
Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu. Kompetence stavebního úřadu u Magistrátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Místní příslušnost upravuje vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů. V případě staveb bytových domů, silnic II. a III. třídy, místních komunikací, veřejně přístupných účelových komunikací, vodních děl, staveb distribuční soustavy v elektroenergetice a plynárenství působnost příslušnost upravuje vyhláška č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu.
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení je upraven v ust. § 255 a násl. stavebního zákona. Na řízení se použijí ust. SZ jako u povolení stavby (§ 172 až 181, § 183 až 220, § 225 - 227)
Podmínky pro dodatečné povolení:
- Povinný musí o dodatečné povolení požádat ve lhůtě 30 dnů od zahájení řízení o odstranění stavby.
- V případě, že ve stanovené lhůtě nebude žádost podána, nelze stavbu dodatečně povolit.
- Byla-li žádost o dodatečné povolení podána před zahájením řízení o odstranění stavby, platí, že byla podána v okamžiku zahájení řízení o odstranění stavby.
- O dodatečné povolení nelze žádat opakovaně. Byla-li žádost o dodatečné povolení jednou zamítnuta, nelze podat žádost o vydání nového rozhodnutí.
- Žádost obsahuje stejné náležitosti jako žádost o povolení stavby a je pro ni stanoven povinný formulář.
- Stavbu lze dodatečně povolit tehdy:
- musí být splněny podmínky podle § 193 SZ (splnění podmínek je povinen prokázat stavebník, resp. vlastník stavby), tzn. záměr musí být v souladu s územně plánovací dokumentací, územními opatřeními a vymezením zastavěného území, s požadavky stavebního zákona a jeho prováděcích právních předpisů, požadavky jiných právních předpisů chránících dotčené veřejné zájmy, požadavky na veřejnou dopravní nebo technickou infrastrukturu, ochranou práv a právem chráněných zájmů účastníků řízení, které se hodnotí a poměřuje ve vzájemných souvislostech.
- stavba nevyžaduje rozhodnutí o povolení výjimky ze zákazů podle jiného právního předpisu (např. ochrana přírody a krajiny, apod.)
- stavba nevyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu (pokud by stavba vyžadovala pouze výjimku z požadavků na umisťování staveb a stavebník doloží stavebnímu úřadu souhlas účastníků řízení, jejichž vlastnické nebo jiné věcné právo k sousedním stavbám nebo sousedním pozemkům může být povolením výjimky přímo dotčeno, považuje se tato podmínka za splněnou. Souhlas se dokláda na situačním výkrese s náležitostmi jako u povolení záměru § 187 odst. 2 až 4 SZ).
- povinný uhradil ve stanovené lhůtě pokutu za přestupek podle tohoto zákona spočívající v tom, že provedl stavbu bez povolení nebo v rozporu s ním, byla-li uložena.
Je-li předmětem dodatečného povolení dokončená stavba, může stavební úřad po ověření splnění podmínek podle § 232 a 233 na žádost povinného podanou společně se žádostí o dodatečné povolení současně vydat kolaudační rozhodnutí, pokud stavba takové rozhodnutí vyžaduje. Stavební úřad vydá dodatečné povolení a kolaudační rozhodnutí jako společné rozhodnutí.
04. Výsledek úkonu
Pokud je záměr v pořádku a splňuje veškeré požadavky, stavební úřad vydá dodatečné povolení stavby. Po vydání povolení musí rozhodnutí nabýt právní moci. Stavební úřad za těchto okolností nenařídí odstranění stavby.
05. Kdy věc řešit
Zahájili jste nebo provedli stavbu bez příslušného povolení, chcete dodatečně zlegalizovat již provedenou stavbu nebo její změnu a stavební úřad zahájil řízení o odstranění vaší stavby. Do 30 dnů od zahájení řízení o odstranění stavby. Stavební úřad vás o této možnosti poučí v oznámení o zahájení řízení.
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Dodatečné povolení se vydává na žádost. Žádost musí být podána na formuláři. K žádosti je třeba předložit stejné podklady jako k povolení záměru. Krom formuláře je součástí žádosti:
- dokumentace pro povolení záměru,
- plánovací smlouva, je-li uzavřena,
- souhlas vlastníka,
- souhlas účastníků řízení se záměrem, pokud stavebník žádá o vydání povolení ve zrychleném řízení,
- vyjádření, závazné stanovisko nebo rozhodnutí dotčeného orgánu, je-li vyžadováno tímto zákonem nebo jiným právním předpisem, nebo náležitosti žádosti podle § 177, není-li vyjádření nebo závazné stanovisko součástí žádosti,
- vyjádření vlastníků veřejné dopravní nebo technické infrastruktury uvedených v digitální technické mapě,
- závěr zjišťovacího řízení, že záměr nepodléhá posouzení vlivů na životní prostředí podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, byl-li vydán,
- specifikace výjimky z obecných požadavků na výstavbu požadované k realizaci záměru a její odůvodnění a vyjádření nebo závazné stanovisko dotčeného orgánu, který hájí zájmy podle jiných právních předpisů, kterých se výjimka z obecných požadavků týká,
- další podklad vyžadovaný jinými právními předpisy.
Projektovou dokumentaci pak výlučně pouze prostřednictvím Portálu stavebníka. V případě, že se jedná o dokumentaci, u níž stavební zákon připouští zpracování kvalifikovanou osobou, pak takovou dokumentaci lze stavebnímu úřadu podat buď v listinné podobě, nebo prostřednictvím portálu stavebníka.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
12. Opravné prostředky
Proti dodatečnému povolení stavby lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Přestupku se dopustí ten, kdo provede záměr bez povolení, které je podle tohoto zákona vyžadováno, provede záměr v rozporu s povolením podle tohoto zákona,
Za přestupek lze uložit pokutu do 2000000 Kč nebo do 4000000 Kč, jestliže se jedná o záměr ve zvláště chráněném území podle zákona o ochraně přírody a krajiny, v ochranném pásmu, na nezastavitelném pozemku, v nezastavěném území, o záměr EIA nebo o záměr vyžadující vydání integrovaného povolení.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Stavba, změna dokončené stavby, údržba stavby, zařízení, dokumentace pro povolení záměru.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Dodatečné povolení stavby.