oficiální informační portál
www.olomouc.eu
Telefon: 585 513 111
Fax: 585 513 433
E-Podatelna: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri
IČ: 00299308 DIČ: CZ 00299308
Telefonní seznam Úřední hodiny | 106/1999
Parkovací průkaz je karta zvýhodnění pro držitele průkazu osoby se zdravotním postižením (ve stupni ZTP nebo ZTP/P). Pomáhá zdravotně postiženým při přepravě autem k pohodlnému zaparkování tam, kde potřebují.
Držitel platného průkazu osoby se zdravotním postižením má nárok na vydání nového či výměnu neplatného Parkovacího průkazu označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.
Držitel platného průkazu ZTP nebo ZTP/P, případně jeho zákonný zástupce (rodič, opatrovník).
Držitele platného průkazu ZTP nebo ZTP/P, případně jeho zákonný zástupce se dostaví na oddělení sociální práce a poradenství, na místě s ním bude sepsán protokol o předání Parkovacího průkazu označujícího vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou a průkaz mu bude vydán.
Kontaktovat oddělení sociální práce a poradenství, odbor sociálních věcí, Magistrát města Olomouce, Štursova 1, Olomouc, tel. 585 562 406, mmol.osv@olomouc.eu
Magistrát města Olomouce, odbor sociálních věcí, oddělení sociální práce a poradenství, Štursova 1, Olomouc, tel. 585 562 406, mmol.osv@olomouc.eu
Telefonní seznam odboru sociálních věcí
Doklad totožnosti a platný průkaz ZTP nebo ZTP/P, 1ks fotografie (velikost typu na občanský průkaz). V případě výměny parkovacího průkazu také starý parkovací průkaz. U nezletilých je nutno předložit rodný list a u osob s omezenou svéprávností je nutno předložit listinu opatrovníka.
Pokud se žadatel dostaví osobně na kontaktní pracoviště, může mu být průkaz vydán či vyměněn na počkání.
Podnět lze podat prostřednictvím datové schránky nebo elektronické podatelny úřadu: podatelna@olomouc.eu
Proti postupu správního orgánu nebo chování úřední osoby lze podat stížnost dle § 175 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Podává se u vedoucího odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce.
Jaké výhody má držitel parkovacího průkazu? Průkaz, umístěný ve vozidle za předním sklem vozu, umožňuje jeho držiteli vjezd nebo parkování i v místech, kde to není běžně dovoleno. Výhodou parkovacího průkazu je:
Váže se parkovací průkaz ke konkrétnímu vozidlu? Ne, parkovací průkaz je přenosný a můžete jej využívat při přepravě jakýmkoliv autem. Podmínkou je, aby ve voze označeném parkovacím průkazem byla skutečně přepravována osoba, která je jeho držitelem.
Parkovací průkaz je vázán na platnost průkazu OZP. Dokud je držitel uznán za osobu zdravotně tělesně postiženou, má platný i parkovací průkaz. Výměna parkovacího průkazu po dobu platnosti průkazu OZP je nutná pouze v případě, že je průkaz jakkoliv poškozen.
V případě odcizení parkovacího průkazu je důležité tuto skutečnost neprodleně oznámit Policii ČR. Ta vydá držiteli potvrzení, které je nutno předložit při žádosti o nový průkaz.
Při úmrtí držitele parkovacího průkazu mají pozůstalé osoby povinnost vrátit parkovací průkaz orgánu, který jej vydal. Spolu s vraceným průkazem je nutné předložit kopii úmrtního listu.
Odbor sociálních věcí