Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události (typu chemický poplach, radiační poplach, živelné pohromy, ekologické havárie, hromadné dopravní nehody, nebezpečí zátopové vlny) varováno prostřednictvím varovného signálu „Všeobecná výstraha“.
Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Po tomto signálu následuje mluvená varovná informace, kterou se sdělují obyvatelstvu prvotní údaje o charakteru hrozícího nebezpečí. K poskytování varovné informace se využívají elektronické koncové prvky varování, které jsou schopné mluvenou informaci reprodukovat.
Při provádění varování mají složky IZS, případně starosta obce či hejtman kraje (dle zákona o IZS) právo vstoupit do hromadných sdělovacích prostředků a informovat obyvatelstvo prostřednictvím televize a rozhlasu. Tísňové informace je možné předat obyvatelstvu také koncovými prvky varování (VIS), které umožňují přímý hlasový vstup, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným vhodným způsobem. V případě potřeby při závažné mimořádné události může Hasičský záchranný sbor ČR informovat obyvatelstvo prostřednictvím hromadného rozeslání zpráv SMS.