A. Regulační plán z podnětu a jeho změna
Podnět k pořízení regulačního plánu se podává u obce příslušné k vydání regulačního plánu. Příslušné zastupitelstvo rozhodne o pořízení regulačního plánu a předá návrh zadání upravený podle svých požadavků odboru dopravy a územního rozvoje jako pořizovateli, jinak podnět odloží. Pokud je zpracování regulačního plánu vyvoláno výhradní potřebou jiné osoby, může zastupitelstvo v rozhodnutí podmínit pořízení regulačního plánu částečnou nebo úplnou úhradou nákladů na zpracování návrhu regulačního plánu projektantem a na mapové podklady.
Podnět obsahuje kromě obecných náležitostí podání základní údaje o požadovaném záměru, identifikaci pozemků, údaje o dosavadním využití vymezené plochy, důvody a účel pořízení regulačního plánu, návrh, která územní rozhodnutí regulační plán nahradí, a návrh jeho zadání, není-li součástí územního plánu.
Pokud není zadání regulačního plánu součástí územního plánu, zpracuje pořizovatel návrh zadání. Tento doručí veřejnou vyhláškou a zašle dotčeným orgánům. Každý může uplatnit u pořizovatele ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení návrhu zadání regulačního plánu písemně požadavky na obsah zadání. Pořizovatel upraví návrh zadání regulačního plánu a předloží ho příslušnému zastupitelstvu ke schválení.
Na základě schváleného zadání pořizovatel pro obec zajistí zpracování návrhu regulačního plánu. Pořizovatel svolá společné jednání s dotčenými orgány a s dotčenými obcemi, které mohou k návrhu regulačního plánu uplatnit ve lhůtě 30 dnů ode dne jednání svá stanoviska.
Pořizovatel doručí návrh regulačního plánu veřejnou vyhláškou. Do 15 dnů ode dne doručení může každý u pořizovatele uplatnit písemně připomínky k návrhu regulačního plánu. K později uplatněným připomínkám se nepřihlíží.
Po upravení a posouzení návrhu regulačního plánu se koná veřejné projednání, o jehož uskutečnění je veřejnost informována veřejnou vyhláškou. Po dobu 15 dnů od doručení veřejné vyhlášky je návrh regulačního plánu vystaven k nahlédnutí u pořizovatele a v obci, pro kterou je pořizován. Nejpozději do 7 dnů ode dne veřejného projednání se mohou uplatnit námitky a připomínky. K později uplatněným stanoviskům, námitkám a připomínkám se nepřihlíží.
Pořizovatel ve spolupráci s určeným zastupitelem vyhodnotí výsledky projednání, zpracuje s ohledem na veřejné zájmy návrh rozhodnutí o námitkách a návrh vyhodnocení připomínek. Pokud je to potřebné pořizovatel zajistí úpravu návrhu regulačního plánu. Dojde-li k podstatné úpravě návrhu regulačního plánu, návrh se znovu posoudí a koná se opakované veřejné projednání.
Následně pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání regulačního plánu s jeho odůvodněním, které je jeho nedílnou součástí. Regulační plán se vydává formou opatření obecné povahy a veřejnost je o tomto informována veřejnou vyhláškou.
Regulační plán z podnětu lze změnit nebo zrušit rozhodnutím příslušného zastupitelstva. Postup při pořizování změny regulačního plánu je obdobný postupu při pořizování regulačního plánu, jak je popsán výše.
Stavební zákon dle novely, která nabyla účinnosti 1.1.2018, připouští rovněž tzv. zkrácený postup pořizování změny regulačního plánu, která nevyžaduje zpracování variant řešení. Návrh na pořízení změny regulačního plánu zkráceným způsobem může podat orgán veřejné správy, občan obce, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, nebo oprávněný investor. Návrh se podává u obce, pro jejíž území se změna regulačního plánu pořizuje.
Návrh musí obsahovat:
- údaje umožňující identifikaci navrhovatele, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat návrh na pořízení změny regulačního plánu,
- důvody pro pořízení změny regulačního plánu,
- návrh obsahu změny regulačního plánu,
- návrh úhrady nákladů na zpracování změny regulačního plánu a vyhotovení úplného znění regulačního plánu po jeho změně, v případě změny regulačního plánu vydávaného zastupitelstvem kraje též náklady na zpracování změn územních plánů a regulačních plánů vydávaných obcemi vyvolaných navrhovanou změnou včetně úplného znění územních plánů a regulačních plánů po jejich změně.
Při zkráceném postupu pořizování změny regulačního plánu se nepořizuje zadání změny a vypouští se fáze společného jednání o návrhu změny.
B. Regulační plán na žádost a jeho změna
Pořizování regulačního plánu na žádost je zahájeno podáním žádosti fyzické nebo právnické osoby. Žádost o vydání regulačního plánu obsahuje kromě obecných náležitostí podání základní údaje o požadovaném záměru, identifikaci pozemků, údaje o dosavadním využití vymezené plochy, důvody a účel pořízení regulačního plánu a návrh, která územní rozhodnutí regulační plán nahradí. Žádost se podává u odboru dopravy a územního rozvoje.
K žádosti musí být připojeny:
- stanoviska dotčených orgánů podle zvláštních právních předpisů,
- návrh regulačního plánu upravený na základě stanovisek dotčených orgánů,
- vyhodnocení souladu návrhu regulačního plánu se zadáním,
- údaje o vlivu záměru na území a o jeho nárocích na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu a vyjádření vlastníků této infrastruktury,
- doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo doklad o právu založeném smlouvou provést stavbu nebo opatření k pozemkům nebo stavbám v řešené ploše, nelze-li tato práva ověřit v katastru nemovitostí, anebo souhlas vlastníků pozemků a staveb v řešené ploše nebo dohodu o parcelaci, k nimž žadatel nemá potřebné právo; souhlas nebo dohoda o parcelaci se nepředkládá, jestliže lze pozemky vyvlastnit nebo vyměnit,
- návrh plánovací smlouvy; v případě, že záměr klade nové nároky pouze na veřejnou dopravní nebo technickou infrastrukturu nebo na veřejná prostranství, může žadatel místo návrhu plánovací smlouvy doložit smlouvy s příslušnými vlastníky veřejné dopravní nebo technické infrastruktury, které zajistí vybudování nebo úpravu této infrastruktury v rozsahu a čase potřebném pro uskutečnění záměru, a smlouvu s obcí o vybudování veřejných prostranství
Odbor dopravy a územního rozvoje posoudí úplnost podané žádosti, vzájemný soulad předložených stanovisek a zajistí řešení případných rozporů.
Následuje konání veřejného projednání, o jehož uskutečnění je veřejnost informována veřejnou vyhláškou. Po dobu 15 dnů od doručení veřejné vyhlášky je návrh regulačního plánu vystaven k nahlédnutí u pořizovatele a v obci, pro kterou je pořizován. Nejpozději do 7 dnů ode dne veřejného projednání se mohou uplatnit námitky a připomínky. K později uplatněným stanoviskům, námitkám a připomínkám se nepřihlíží.
Pořizovatel ve spolupráci s určeným zastupitelem vyhodnotí výsledky projednání, zpracuje s ohledem na veřejné zájmy návrh rozhodnutí o námitkách a návrh vyhodnocení připomínek. Pokud je to potřebné, pořizovatel zajistí úpravu návrhu regulačního plánu. Dojde-li k podstatné úpravě návrhu regulačního plánu, návrh se znovu posoudí a koná se opakované veřejné projednání.
Následně pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání regulačního plánu s jeho odůvodněním, které je jeho nedílnou součástí. Regulační plán se vydává formou opatření obecné povahy a veřejnost je o tomto informována veřejnou vyhláškou.
Regulační plán pořízený na žádost lze změnit nebo zrušit rozhodnutím příslušného zastupitelstva pouze na žádost toho, komu přísluší vykonávat práva z něj vyplývající. V záležitostech týkajících se veřejně prospěšných staveb nebo veřejně prospěšných opatření lze změnit nebo zrušit regulační plán na žádost také tehdy, pokud se dostal do rozporu s následně vydanou územně plánovací dokumentací kraje, následně schválenou politikou územního rozvoje anebo následně vydaným územním plánem.
Při pořizování změny regulačního plánu se postupuje obdobně jako při pořizování změny regulačního plánu z podnětu, jak je popsán výše. Taktéž lze od 1. 1. 2018 využít zkrácený způsob pořizování změny regulačního plánu na žádost.