Kdo může být žadatelem a na kterém úřadě změnu vlastníka vyřídit?
O změnu žádá původní vlastník vozidla současně s jeho novým vlastníkem. Jestliže nový vlastník a provozovatel vozidla není stejná osoba (např. novým vlastníkem je leasingová společnost a nový provozovatel její klient), žádá původní vlastník vozidla, leasingová společnost jako nový vlastník vozidla a její klient jako nový provozovatel vozidla. Změna vlastníka vozidla se provádí na registru silničních vozidel kteréhokoliv městského úřadu nebo magistrátu.
Jestliže je některý ze žadatelů zastoupen, musí být jeho podpis na plné moci úředně ověřen?
Ano, podle § 8 odst. 6 zákona č. 56/2001 Sb. prokazuje-li se zmocnění k zastoupení při zápisu změny vlastníka vozidla v registru silničních vozidel v případě převodu vlastnického práva písemnou plnou mocí, musí být plná moc zapsána v informačním systému oprávnění k zastupování, podepsána úředně ověřeným podpisem zmocnitele nebo uznávaným elektronickým podpisem zmocnitele. Uznávaný elektronický podpis se nevyžaduje, je-li zaslána elektronická plná moc z datové schránky toho, kdo plnou moc udělil, do datové schránky magistrátu. Pokud dochází ke změně vlastníka vozidla z důvodu přechodu vlastnického práva (např. z důvodu dědictví), potom se úředně ověřený podpis nevyžaduje.
Za ukončení leasingu se platí stejný poplatek jako za zapsání nového osobního automobilu do registru silničních vozidel?
Ne, podle položky 26 písm. g) sazebníku správních poplatků se za zápis dosavadního provozovatele vozidla jako jeho nového vlastníka platí správní poplatek 50 Kč. Nevyžaduje se ani provedení evidenční kontroly v posledním roce před podáním žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla v registru silničních vozidel.
Musím vyměnit tabulky s registrační značkou, když mám pobyt v jiném kraji, než původní provozovatel?
Ne, registrační značka se od 1.1.2015 nemění.
Vozidlo jsem prodal, ale nový majitel ho nepřepsal, co mohu dělat?
V těchto případech lze podat žádost o zápis změny vlastníka bez součinnosti nového vlastníka vozidla. K žádosti se musí přiložit kupní smlouva. Změnu vlastnického práva lze doložit např. i svědectvím dvou osob (např. písemné s jejich úředně ověřenými podpisy) o tom, že k prodeji došlo. Z dokladu musí být kromě jiného zřejmé, kdy došlo k prodeji a identita nového vlastníka. Podáním žádosti je zahájeno správní řízení. V případě splnění zákonem stanovených podmínek (i platné evidenční kontroly – 1 rok) a zaplacení příslušného správního poplatku se vozidlo přepíše na nového vlastníka. V opačném případě bude řízení zastaveno. Po dobu správního řízení původní provozovatel neodpovídá za případné přestupky v dopravě, které by mohl spáchat nový vlastník. Další možností je podání žaloby k soudu, např. na určení vlastnického práva. Žalobu lze podat po ukončení správního řízení nebo i současně.