oficiální informační portál
www.olomouc.eu
Telefon: 585 513 111
Fax: 585 513 433
E-Podatelna: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri
IČ: 00299308 DIČ: CZ 00299308
Telefonní seznam Úřední hodiny | 106/1999
Zápis zániku silničního vozidla je termín pro dříve používané trvalé vyřazení vozidla z provozu.
Oprávněnou osobou k jednání je vlastník silničního vozidla.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše zánik silničního vozidla v registru silničních vozidel na základě
Vlastník silničního vozidla požádá o zápis zániku silničního vozidla nejpozději do 10 dnů ode dne, kdy došlo k výše uvedené skutečnosti.
Za zničení silničního motorového vozidla se nepovažuje jeho rozebrání na náhradní díly.
Podáním žádosti o zápis zániku vozidla v registru silničních vozidel na příslušném úřadě.
Příslušný je kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Na Magistrátu města Olomouce je příslušným Odbor agendy řidičů a motorových vozidel, Oddělení agendy vozidel, Vejdovského 2
Kontakty podrobněji na webu SMOL nebo v aplikaci Moje Olomouc.
K žádosti se přikládá:
Registrační doklady a tabulky s přidělenou registrační značkou se k žádosti nepřikládají, pokud byly zničeny spolu s vozidlem.
Formulář žádosti (vytisknout, prosím, oboustranně):
Správní poplatek za zápis zániku silničního vozidla se nevybírá.
Zpravidla se věc vyřizuje na počkání, komplikovanější případy dle správního řádu do 30 dnů.
K jednání se lze objednat na internetové adrese: https://www.olomouc.eu/urad-online/rezervace-na-prepazky – na činnost „Technické změny, dovozy, zánik vozidla…“
Žádat lze také na Portálu dopravy.
Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Lze se odvolat u správního orgánu, který napadené nepravomocné rozhodnutí vydal (odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí).
V případě řízení ukončeného pravomocným rozhodnutím lze podat žádost o obnovu řízení u kteréhokoliv správního orgánu, který ve věci rozhodoval, a to do 3 měsíců ode dne, kdy se o důvodu obnovy řízení účastník řízení dozvěděl, nejpozději však do 3 let ode dne právní moci rozhodnutí. Obnovy řízení se nemůže domáhat ten, kdo mohl důvod obnovy uplatnit v odvolacím řízení. O obnově řízení rozhoduje správní orgán, který ve věci rozhodl v posledním stupni. Obnova řízení je možná pouze tehdy, pokud vyšly najevo nové důkazy nebo se provedené důkazy ukázaly nepravdivými, případně pokud bylo změněno nebo zrušeno podkladové rozhodnutí.
Lze uložit pokutu do 50 000 Kč za přestupek dle § 83 odst. 1 písm. g) zákona č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů nebo za přestupek dle § 83a odst. 1 písm. i) zákona č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Zapíše úřad zánik silničního vozidla do registru silničních vozidel, když jsem motorové vozidlo rozebral nebo prodal na náhradní díly? V tomto případě magistrát může zapsat zánik motorového vozidla, pokud vlastník vozidla k žádosti o zápis zániku tohoto vozidla v registru silničních vozidel přiloží pravomocné rozhodnutí v řízení o přestupku nebo jiném správním deliktu podle zákona upravujícího nakládání s odpady nebo v trestním řízení.
Kdy je vozidlo považováno za zničené? Podle zákona č. 56/2001 Sb. se zničením silničního motorového vozidla rozumí takový stav silničního vozidla způsobený jeho havárií, živelní pohromou nebo jiným obdobným způsobem, ve kterém vozidlo nelze předat provozovateli zařízení ke sběru autovraků; za zničení silničního motorového vozidla se nepovažuje jeho rozebrání. Za zničené vozidlo lze např. považovat vozidlo, které hasičský záchranný sbor použil k výcviku hasičů a vozidlo po tomto výcviku již nelze předat provozovateli zařízení ke sběru vozidel. O tom vystaví vlastníkovi vozidla doklad, který je nutný k zápisu zániku vozidla v registru silničních vozidel.
Portál veřejné správy České republiky - https://portal.gov.cz/
Magistrát města Olomouce, Odbor agendy řidičů a motorových vozidel
Bc. Thomas Jan