V Olomouci se formuje první krajské oblastní sdružení hnutí Starostové a nezávislí
Posílení cyklodopravy ve vnitřním městě, snaha o ekologická řešení dopravy, zájem o rekreační sport, důraz na regionální historické hodnoty, zvýšení atraktivity univerzitního města – to jsou již třetím rokem priority setkávání olomoucké skupiny členů, registrovaných příznivců a podporovatelů STANu. Na počátku stálo šest krajských zastupitelů, už více než dva roky je tato skupina posílena o tři městské zastupitele v Olomouci a stále se rozrůstající skupinu aktivních přátel. Za společný velký úspěch lze jistě považovat zvolení hejtmana kraje právě ze skupiny olomouckých zastupitelů. Josef Suchánek brzy uvolnil svůj post nástupkyni Radmile Prchal Pavlíčkové a vytvořil tak prostor další političce soustřeďující se na oblast vzdělávání.
Roste nejen počet lidí, kteří se v Olomouci na pravidelných schůzkách setkávají, ale i chuť něco reálně spolu dělat. Objevují se mezi námi i přátelé se zkušeností z jiných stran a hnutí, od nich získáváme informace o tom, co obvykle v podobném společenství dlouhodobě (ne)funguje a na co si dát pozor. Přejeme si tedy v drobném odklonu od stanov STANu zvolit nikoli tříčlenné, ale pětičlenné vedení olomouckého oblastního sdružení, abychom lépe delegovali úkoly a rozložili si nutnou práci a vloženou energii.
Spousta závazných kritérií je ukotvena ve stanovách hnutí, stále ale máme dost volnosti v promýšlení, jak oblastní sdružení co nejlépe nastavit podle dosavadních zkušeností. Jako jedno z hlavních rizik vidíme postupně upadající komunikaci, která se v tradičních stranických strukturách soustředí po čase jen do úzké skupiny zasvěcených funkcionářů nebo těch, kteří reálně vykonávají nějakou honorovanou politickou práci a přestanou informovat o své práci širokou členskou základu. Tomu chceme předejít jednak aktivní prací se sociálními sítěmi, ale také ustavením pozice ve vedení buňky, která bude právě tyto komunikační toky dovnitř hnutí monitorovat.
Za podobně zásadní považujeme dlouhodobou komunikaci s našimi zástupci v Komisích městských částí a v odborných komisích, které jsou poradními orgány Rady města. Korona na několik měsíců tyto komise paralyzovala, ale v únoru 2021 už jsou téměř všichni nějak napojeni na režim online schůzek. Tak jsme mohli třeba nabídnout významný úspěch našeho olomouckého opozičního zastupitelského klubu, který v rámci pracovní skupiny prosadil digitalizaci požadavků KMČ, nový městský interní systém a snad i kýženou vyšší efektivitu v komunikaci s občany.
Olomoucký zastupitelský klub je známý skvělou spoluprací s Piráty a můžeme tak referovat o výhodách zamýšlené celostátní koalice. Na schůzkách oblastního sdružení se tak obvykle objevuje rámcová informace právě z celostátní politiky i svodka toho nejdůležitějšího, co se děje v kraji. Garantem našeho sdružení je člen krajského výboru a hejtman Josef Suchánek, máme tedy informace „z první ruky“. Poté už se většinou věnujeme problematice městských částí a prioritám městské politiky. Pro ustavení oblastního sdružení vznikla pracovní skupina, která připravuje volbu vedení a pravidla fungování. Těšíme se, že oblastních sdružení vznikne v našem kraji co nejvíc a budeme si navzájem pomáhat a podporovat se.
Andrea Hanáčková, zastupitelka v Olomouci
Poslední úprava: 25. ledna 2021 (po)