Termíny jednání 2024
Klub seniorů na ulici Jiráskova č. 9, vždy v 17.30 hodin.
- 3. ledna
- 7. února
- 6. března
- 3. dubna
- 15. května
- 5. června
- 3. července
- 7. srpna
- 4. září
- 2. října
- 6. listopadu
- 4. prosince
Drobné památky Bělidel
Malou vesnici Bělidla najdeme východně od centra města na pravém břehu Bystřičky. Stavebně souvisí s Pavlovičkami, původně však v úzkém pruhu zasahoval její katastr až k hodolanskému hřbitovu. Před stavbou olomoucké pevnosti stály malé domky a dvůr blíže k městu, jemuž osada patřila.
Paměť krajiny uchovaná v křivolakých uličkách na břehu řeky.
Často přemítej o spojitosti všech věcí ve vesmíru a jejich vzájemném vztahu.
Marcus Aurelius Antonius
Ves Bělidla se připomínaná již v roce 1305. Byla to však stará Bělidla, která se nacházela v místě dnešní Sokolské ulice. Nová Bělidla byla založena asi v polovině 16. století v místech obchodního domu Senimo na Špici. Název znamená místo, kde se bílilo plátno. Na obecní pečeti je zobrazena postava mnicha s ondřejským křížem. Svatý Ondřej byl apoštol, který hlásal evangelium v jižním Rusku a na Balkáně, kde byl v řeckém Patrasu ukřižován na kříži v podobě X. Tento kříž, zvaný ondřejský se stal jeho atributem. Na nároží ulic Pasteurovy a Kaštanové bylo místo, kde se rozdělovaly cesty od Olomouce na Šternberk do Slezska a do Haliče. Zde stával již od roku 1347 špitál sv. Ondřeje v poli. Významný špitál s kaplí a hřbitovem sloužil olomouckým měšťanům až do roku 1744, kdy byl v době nebezpečí pruské okupace zbourán. Později zde zůstal jen hřbitov Na Špici, jenž byl zrušen v době budování železniční trati. V roce 1852 byl definitivně přeložen na místo hřbitova u Dřevěného zvonu, kam byl také přestěhován kamenný kříž pocházející z roku 1838. U řeky Bystřičky na mlýnském náhonu pracovaly až do 16. století tři vodní mlýny. Poslední z nich byl zbourán za švédské okupace během třicetileté války.
Každá předměstská obec je ve svém vývoji jedinečná, Bělidla jsou unikátní v jejich půdorysu. Křivolaké uličky s přízemními domky nás zavádějí v myšlenkách do minulosti. Až do husitských dob nás mohou zavést názvy zdejších ulic.
V Libušině ulici se nachází malá kaplička se zvonicí a sloup se sochou Panny Marie. Kaple se zvonicí pochází z první poloviny 19. století. Vedle ní stojící barokní sloup se sochou Panny Marie zde stál již v polovině 18. století. Zvonice i sloup jsou chráněny jako nemovité kulturní památky. V ulici Táboritů před hospodou Na Blajchu stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem z roku 1877. Byl postaven na místě staršího kříže od obce Bělidel. Na podstavci je reliéf Panny Marie Bolestné a nápis "Pochválen buď Ježíš Kristus".
Bývalá jatka Na Špici byla proměněna na pěkný obchodní dům. Průmyslová architektura tak našla svůj nový obsah. V minulosti ji však čekalo mimo možnosti zbourání také využití na velkou opravnu tanků sovětských vojsk.
Na místech, kde byli po staletí pohřbíváni bohatí i chudí, oběti epidemií i moru dnes projíždějí rychlíky. Naše myšlenky nás zde mohou zanést k pomíjivosti všeho, ale i ke zjištění, že vše spolu nějak souvisí.
Ján Kadlec
| Poslední úprava: 7. února 2005 (po)