Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK)
Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT), v jehož rámci je možné v programovacím období 2007-2013 čerpat finanční prostředky z Evropského sociálního fondu (ESF), jednoho ze strukturálních fondů Evropské unie (EU).
OP VK se zaměřuje na oblast rozvoje lidských zdrojů prostřednictvím vzdělávání ve všech jeho rozmanitých formách s důrazem na komplexní systém celoživotního učení, utváření vhodného prostředí pro výzkumné, vývojové a inovační aktivity a stimulace spolupráce participujících subjektů.
Globálním cílem OP VK 2007-2013 je rozvoj vzdělanostní společnosti za účelem posílení konkurenceschopnosti ČR prostřednictvím modernizace systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání, jejich propojení do komplexního systému celoživotního učení a zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji.
Specifické cíle OP VK jako cesty k naplnění globálního cíle:
- Rozvoj a zkvalitňování počátečního vzdělávání s důrazem na zlepšení klíčových kompetencí absolventů pro zvýšení jejich uplatnitelnosti na trhu práce a zvýšení motivace k dalšímu vzdělávání.
- Inovace v oblasti terciárního vzdělávání směrem k propojení s výzkumnou a vývojovou činností, větší flexibilitě a kreativitě absolventů uplatnitelných ve znalostní ekonomice, ke zatraktivnění podmínek pro výzkum a vývoj a k vytvoření komplexních a efektivních nástrojů, které by podporovaly inovační proces jako celek.
- Posílení adaptability a flexibility lidských zdrojů jako základního faktoru konkurenceschopnosti ekonomiky a udržitelného rozvoje ČR prostřednictvím podpory dalšího vzdělávání jak na straně nabídky, tak poptávky.
- Vytvoření moderního, kvalitního a efektivního systému celoživotního učení prostřednictvím rozvoje systému počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání včetně propojení těchto jednotlivých částí v systému celoživotního učení.
Přehled prioritních os a oblastí podpory
Prioritní osa č. 1: Počáteční vzdělávání
Oblasti podpory:
- 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání
- 1.2 Rovné příležitosti dětí a žáků včetně dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
- 1.3 Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení
Prioritní osa č. 2: Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj
Oblasti podpory:
- 2.1 Vyšší odborné vzdělávání
- 2.2 Vysokoškolské vzdělávání
- 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji
- 2.4 Partnerství a sítě
Prioritní osa č. 3: Další vzdělávání
Oblasti podpory:
- 3.1 Individuální další vzdělávání
- 3.2 Podpora nabídky dalšího vzdělávání
Prioritní osa č. 4 (a, b): Systémový rámec celoživotního učení (cíl Konvergence, cíl Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost)
Oblast podpory:
- 4.1 Systémový rámec celoživotního učení
Prioritní osa č. 5 (a, b): Technická pomoc (cíl Konvergence, cíl Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost)
Oblasti podpory:
- 5.1 Řízení, kontrola, monitorování a hodnocení programu
- 5.2 Informovanost a publicita programu
- 5.3 Absorpční kapacita subjektů implementujících program
Další informace:
Projekty realizované v rámci OPVK
Dejme šanci přírodě – Interaktivní výuka přírodovědných předmětů na ZŠ Prioritní osa 1 –Počáteční vzdělávání Oblast podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání |
||
---|---|---|
Popis projektu | Celkové náklady /v Kč/ |
Výše dotace /v Kč/ |
Cílem projektu je zlepšování podmínek pro aktivní využívání moderní ICT pro žáky i učitele, tvorba a zavádění interaktivních výukových materiálů do výuky přírodovědných předmětů s průřezovým tématem ekologie vedoucích k rozvíjení klíčových kompetencí cca 1.400 žáků 4.-7. tříd 8 olomouckých ZŠ v období 2010-2011. Popis projektu Dokument PDF, 1.1 MB Webové stránky: www.olomouc.eu/dejmesanciprirode Více informací Dokument PDF, 84.1 KB |
8.614.498,67 | 8.614.498,67 |