Zástupci města vyrazili mezi roboty
Olomoucká firma EOLA, která se už třicet let zabývá vývojem a výrobou systémů strojového vidění a průmyslových robotů, byla cílem zatím poslední návštěvy představitelů olomoucké samosprávy a Okresní hospodářské komory Olomouc.
„Pokaždé jsme rádi za přijetí v úspěšných firmách, které dělají Olomouci dobré jméno. Zároveň nás nepřestává překvapovat potenciál, který se v našem městě, jež je někdy považováno za neprůmyslové, ukrývá,“ přiblížil důvody návštěv v olomouckých podnicích náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák. „Jsme hrdí na to, že tady máme takovéto zajímavé technologické firmy, které jsou inovativní, mají velký potenciál a vyrábějí produkty s velkou přidanou hodnotou,“ dodal.
Firma EOLA se specializuje na návrh a realizaci robotických pracovišť, která jsou spojená s kamerovými systémy pro navádění. Díky tomu jejich roboti „vidí“, jsou schopni se orientovat v prostoru, uchopit předmět s přesností na desetiny milimetrů a přesunout ho tam, kde je potřeba. „V podstatě jsme firma, která vyrábí a navrhuje výrobní linky od nuly až po finální zprovoznění. Veškeré činnosti si zajišťujeme sami, takže všechno, co tady vznikne, jsou naše myšlenky, naše know-how a naše produkce,“ vysvětlil ředitel společnosti EOLA Pavel Hofman.
Výrobky firmy EOLA nacházejí využití v nejrůznějších průmyslových oborech od automotive přes potravinářský a chemický průmysl až po výrobu zdravotních pomůcek, takže si dle ředitele Hofmana zatím nemohou stěžovat na nedostatek zakázek.
„Stále rosteme. Každý rok přibíráme tři až pět lidí. Velká část našich zaměstnanců jsou navíc inženýři – tvůrčí pracovníci z mechanických, elektronických a programátorských oborů. Máme kompletní tým, který je schopen pokrýt veškeré aspekty návrhu i poměrně složitých strojů, což je naše konkurenční výhoda oproti jiným společnostem,“ pokračoval Pavel Hofman.
Zástupci města zjišťovali také to, jak mohou firmám pomoci v jejich podnikání a co mohou udělat pro to, aby do Olomouce přilákali další. „Ptáme se také na problémy, se kterými se potýkají. Z toho, co slýcháme, jde například o dostupnost kvalifikované pracovní síly, nebo třeba otázku infrastruktury, energetiky a ekologie. Proto nás zajímá, co město může v tomto ohledu udělat, aby bylo pro podnikatele přitažlivější,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Pejpek.
Firmu EOLA momentálně, stejně jako jiné podniky v regionu, trápí především složitá situaci na trhu práce, kde je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Současné situaci pak nepomáhá ani nastavení vzdělávacího systému. Mladí lidé nemají motivaci studovat náročné technické obory, které svou náplní mnohdy neodpovídají rychle se měnícímu okolnímu světu ani potřebám firem.
„Žádnou pomoc od města v současné době nepotřebujeme. Ta přišla už před lety, když nám odprodalo pozemky, na kterých právě stojíme. Bylo to pro nás zásadní, protože jde o dobrou lokalitu s kvalitním zázemím,“ pochvaloval si ředitel Hofman.
Do budoucna by se EOLA chtěla dostat do nejvyšší ligy mezi firmy, které vyrábějí největší linky. Zároveň však neplánuje nekonečný růst. „Optimálně bychom chtěli mít 150-180 zaměstnanců. S takovým počtem zvládneme postavit všechno, po čem je u nás v republice poptávka. Taky si chceme pořád udržovat technologický náskok a být stále na špici,“ dodal Pavel Hofman s tím, že by i nadále chtěli rozvíjet své podnikání v Olomouci a zároveň pronikat do dalších technologických odvětví.
Firma EOLA s.r.o., jejíž název je zkratkou slov Elektronika, Optika, Lasery a Aplikace, byla založena pracovníky Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého v Olomouci a Akademie věd ČR Pavlem Hofmanem a Jiřím Pospíšilem v roce 1992. V současné době zaměstnává zhruba 40 zaměstnanců a zaměřuje se na vývoj a realizaci jednoúčelových výrobních strojů, robotických pracovišť, řídicích systémů, stanic pro optickou kontrolu nebo výrobních a montážních linek pro české i zahraniční zákazníky. V roce 2020 se celá firma přestěhovala do nově vybudovaného objektu v průmyslovém areálu v Holici.
Poslední úprava: 1. června 2023 (čt)