Co míchat, jak míchat, v jakém pořadí, a hlavně pro koho
Poměrně ojedinělou olomouckou firmu Cervus navštívil 14. června primátor Mirek Žbánek se svými náměstky a ředitelem Okresní hospodářské komory (OHK) Radimem Kašparem. Všichni na vlastní oči poznali, jak vypadá cirkulární ekonomika.
„Někdo mi říkal, že jedeme do odpadové firmy, druhý že do krmivářské firmy. Nedovedl jsem si ani představit, že to je možné spojit,“ řekl před rozloučením primátor. Odjížděl s vědomím, že se v Olomouci vyrábí z potravinářského odpadu krmné směsi. Firma dokáže z odpadu regenerací vyrobit neodpad. To vše pod dozorem veterinárních kontrolních orgánů.
„Máme zcela vlastní a jedinečné know how. I stroje, které používáme, vznikaly na míru,“ potvrdil majitel společnosti Petr Šterc, původní profesí zootechnik-krmivář. Podle něj je základem všeho vědět, co zvířata potřebují pro zdárný růst a zdraví a vědět co smíchat, jak a v jakém pořadí.
„Sušenky“ pro hospodářská zvířata
Zjednodušeně řečeno v Holici ze zlomů, odřezků a vedlejších produktů cukrářské výroby deklarované jako odpad, který by jinak skončily na skládce, vyrábějí krmiva pro hospodářská zvířata. Přesněji krmné suroviny a doplňková krmiva.
Laicky řečeno jsou to sušenky pro skot a brav, tedy pro živočišnou výrobu. Jednotlivá krmiva mají přesné poměry tuku, cukru a škrobu podle druhu hospodářských zvířat, pro nějž jsou určeny. Tato doplňková krmiva pak zvyšují dojivost, konverzi krmiv a přírůstky a zvyšují chutnost a atraktivitu krmné dávky.
Cirkulárně, udržitelně
Ročně zpracuje společnost Cervus zhruba šest tisíc tun a roční obrat dosahuje 80 milionů korun. V Česku se jedná o největší firmu svého druhu. Zatím přispívá k výživě pouze sedmi procent hospodářských zvířat v zemi a hodlá se dále rozvíjet.
„Část odpadu, který není vhodný pro výrobu krmiv chceme v budoucnu navíc použít ve vlastní bioplynové stanici. Stali bychom se tak energeticky soběstační,“ podotkl výkonný ředitel firmy Martin Mynařík.
Společnost Cervus se nedávno dostala až do finále soutěže SME EnterPrize, kde se mezi stovkou soutěžících firem z celé republiky dostala až mezi prvních deset.
Smysluplná podpora
Zástupci města a OHK navštěvují olomoucké firmy pravidelně, zhruba čtyři ročně. Obě instituce chtějí mít přehled, co se ve městě vyrábí, jak se podnikům a podnikatelům daří a s čím si mohou vzájemně vypomoci. A primátor se také zajímá o to, jak jednotlivé firmy plní své závazky společenské odpovědnosti.
V případě firmy Cervus je to podpora olomouckého P-centra, škol, ale i sportovních a bezpečnostních aktivit mládeže. „Podporujeme to, co podle nás dává smysl a stojí za podporu,“ řekl majitel Šterc.
Ředitel Mynařík pak doplnil, že podpora neznamená jen finanční příspěvek, ale třeba i možnost dát druhou šanci lidem, kteří měli v životě méně štěstí a bojují se svými návyky.
Poslední úprava: 15. června 2023 (čt)