Bezbariérovost se netýká jen skupiny osob se sníženou schopností pohybu a orientace, která zahrnuje osoby s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálním postižením, ale také osob pokročilého věku, těhotných žen a osob doprovázejících dítě v kočárku nebo dítě do tří let. Bezbariérové prostředí v širším kontextu využívá v průběhu života každý z nás. Mnoho z nás takové prostředí ocení po úraze, při cestování s těžkými či objemnými zavazadly.
Projekt Bezbariérová Olomouc je založen na mezioborové spolupráci. Na jeho realizaci se podílí zástupci z oblasti dopravy, stavebních úprav, sociálních služeb, školství či cestovního ruchu. Klíčovým prvkem projektu je také zapojení veřejnosti, každý občan se může s dotazy a připomínkami k přístupnosti obracet na koordinátora projektu. Kontakt je možný osobně, telefonicky nebo e-mailem.
Mezi aktivity projektu patří mj. rozvoj bezbariérové hromadné dopravy. Město Olomouc již v roce 1993 uvedlo do provozu tzv. linku Bariéra, která měla umožňovat osobám pohybujícím se na vozíku využití městské hromadné dopravy. V souvislosti s obnovou vozového parku Dopravního podniku města Olomouce byla linka v roce 2008 zrušena, neboť vozový park již zahrnoval dostatečné množství nízkopodlažních spojů, které mohly osoby na vozíku využívat na běžných linkách. V případě nákupů nových vozů jsou jak u autobusových, tak tramvajových linek vždy upřednostňována nízkopodlažní vozidla. V roce 2018 došlo k poslední modernizaci autobusového vozového parku a autobusová hromadná doprava se tak stala plně nízkopodlažní. Na tramvajových linkách je již více jak 70 % spojů nízkopodlažních.
Všechny vozy městské hromadné dopravy jsou vybaveny hlásiči pro osoby s postižením zraku, označníky zastávek jsou popsány v bodovém písmu a všechny tzv. inteligentní zastávky mají hlasový výstup, který hlásí osobám s postižením zraku po stisknutí tlačítka jejich vysílačky všechny informace zobrazené na displeji.
Současně s nákupy moderních vozů městské hromadné dopravy dochází k bezbariérové úpravě autobusových zastávek, tramvajových ostrůvků a přilehlých komunikací. Tyto záměry k úpravám jsou promítnuty do strategického dokumentu města Olomouce „Plán udržitelné městské mobility Olomouc“
Velký důraz je kladen na rozvoj bezbariérových pěších tras. Město má zpracovanou koncepci hlavních bezbariérových tras, které jsou nebo s ohledem na dotační příležitosti budou připravovány k realizaci. Jednotlivá bezbariérová opatření jsou zpravidla realizována v rámci stavebních úprav veřejných prostranství, v současné době se jedná např. stavební úpravy v rámci protipovodňových opatření či v průběhu rekonstrukce tramvajové trati na ulici 8. května v centru Olomouce.
Nejen na bezbariérových trasách jsou v rámci projektu zpřístupňovány veřejné budovy, především úřady, kulturní zařízení, služby a školy, děje se tak bezbariérovými vstupy a úpravami interiérů, ale také majáčky pro osoby s postižením zraku či indukčními smyčkami pro osoby s postižením sluchu.
Nezbytnou součástí komplexního odstraňování bariér ve městě Olomouc je i bezbariérová turistika. Olomouc nabízí celou řadu příležitostí k poznávání města či trávení volného času. Pro osoby se zrakovým postižením byl vytvořen průvodce městem v Braillově písmu s reliéfními obrázky, audioprůvodce městem či haptické modely vybraných památek:
- Budova radnice
- Chrám sv. Michala
- Chrám sv. Mořice
- Katedrála sv. Václava
- Chrám sv. Gorazda
- Klášterní Hradisko
- Bazilika navštívení Panny Marie
Speciální haptický okruh nabízí Arcibiskupský palác, interaktivní expozice nabízí Vlastivědné muzeum, kde je možné vnímat nejen zrakem, ale také hmatem, čichem či sluchem. Jedinečným projektem je Zahrada smyslů v Botanické zahradě, která je opatřena popisky v Braillově písmu a současně upravena tak, aby byla přístupná i osobám na vozíku. V roce 2015 bylo pod záštitou Univerzity Palackého otevřeno nové interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání, které je rovněž bezbariérově upraveno.
Projekt Bezbariérová Olomouc stojí také za vznikem mapy znázorňující vybrané trasy v Olomouci a přístupnost objektů z hlediska bezbariérovosti. Jednotlivé trasy a objekty jsou mapovány dle metodiky vydané Pražskou organizací vozíčkářů, z.s. a umožňují osobám se sníženou schopností pohybu (především těm na vozíku) zjistit, které trasy a objekty jsou přístupné. Jednotlivé objekty jsou opatřeny popisem přístupnosti, včetně upozornění na možné bariéry. Tato aktivita probíhá kontinuálně, kdy jsou jednak aktualizovány stávající trasy a objekty, a jednak jsou mapovány nové trasy a objekty.
Tuto mapu mohou využívat nejen občané s omezenou možností pohybu, ale i široká veřejnost a turisté navštěvující město Olomouc.
Kontakt pro podávání podnětů k bezbariérovosti
Mgr. Monika Halamková, DiS.
koordinátorka projektu Bezbariérová Olomouc
Magistrát města Olomouce
Odbor sociálních věcí
Štursova 1, 779 11 Olomouc
[email protected]
tel: 585 562 114