Aktuality
Euroklíč si nyní můžete vyzvednout na městkých úřadech nebo pobočkách Úřadu práce
Euroklíč zajišťuje rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, např. výtahů, svislých a schodišťových plošin, osazených jednotným Eurozámkem.
V souvislosti s rekonstrukcí a dočasným uzavřením nákupního centra Kaufland v ulici Štursova bylo uzavřeno i velké parkoviště tohoto supermarketu. To vedlo k velkému zatížení parkovacích kapacit ve Štursově ulici, kde sídlí také odbor sociálních věcí Magistrátu města Olomouce. Pro klienty úřadu se zdravotním hendikepem byla proto zřízena dvě vyhrazená parkovací místa.
Lidé se zrakovým postižením se dnes při pohybu a orientaci v prostoru mohou spolehnout na 3D hmatové mapy vytvořené moderními nástroji 3D tisku. Unikátní pomůcka je výstupem výzkumu vědců z Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty a katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Zpět na svém místě je haptický model z lipového dřeva znázorňující historickou budovu olomoucké radnice. Po nutné renovaci restaurátora Otakara Ručka opět pomáhá lidem se zrakovým postižením a zároveň zdobí chodbu radniční budovy.
Město chystá bezbariérové úpravy na ulici Střední Novosadské, s financováním významně pomohou dotace. Akci město plánuje uskutečnit ještě letos.
Přijďte do Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech podpořit 24 hodinový maraton nazvaný Štafeta na vozíku. Start je připraven na pátek 19. června v 9 hodin.
Květen je nejen měsícem lásky a rozkvetlých stromů, ale i zasukovaných tkaniček, které symbolizují pomoc handicapovaným spoluobčanům. Do letošní jarní sbírky, jež probíhala v olomouckých ulicích ve dnech 18. a 19. května, se zapojilo 25 dvojic studentů a pět vozíčkářů.
Už od roku 2001 město postupně uskutečňuje projekt Bezbariérová Olomouc. Cílem projektu je odstraňování existujících architektonických, technických a komunikačních bariér, ztěžujících běžný život osobám se sníženou schopností pohybu a orientace.
V rámci projektu „Reliéfní plánky pro osoby se zrakovým postižením“ TyfloCentrum Olomouc vytvořilo dva hmatové plánky – „Obchodní galerie Šantovka“ a „Tržnice, autobusové nádraží a stanoviště MHD“.
Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera pracuje na projektu, který se snaží zmapovat přístupnost veřejné dopravy pro osoby s omezenou mobilitou, tedy pro rodiče s dětmi v kočárku, seniory, osoby pohybující se na vozíku apod.