Monitoring ovzduší
Letos uplynulo právě deset let od projektu, který realizovalo statutární město Olomouc ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě. Projekt mapoval ve vybraných částech našeho města kvalitu ovzduší a jeho výsledkem byla naměřená data (koncentrace znečišťujících látek) vypovídající o skutečném znečištění ovzduší. Měřicí systém tehdy prověřil kvalitu ovzduší v městských částech Řepčín, Klášterní Hradisko, Olomouc-město, Svatý Kopeček, Hodolany a Slavonín.
Seznam podaných žádostí o závazné stanovisko
Další krok k lepšímu životnímu prostředí udělalo město Olomouc ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). V areálu Střední školy polytechnické v Rooseveltově ulici přibyla vysoce funkční a citlivá měřicí technika. S její pomocí mohou odborníci získat přesná data a analyzovat, jaké zdroje znečištění ovlivňují ovzduší v Olomouci a jaká lze tedy případně učinit opatření ke zlepšení stavu.
Měřítkem kvality života je čistota ovzduší. Jak je na tom Olomouc? To je vidět v interaktivní mapě na webu města, kam data posílá monitorovací stanice. Špičkové zařízení, které hlídá kvalitu ovzduší, funguje ve městě 25 let.
"Ráda bych Vám představila výstup ze Systému řízení kvality ovzduší ve městě Olomouci, a to s ohledem na skutečnost, že se zcela ztotožňuji s názorem mnoha odborníků z oblasti ochrany ovzduší, že informování o kvalitě ovzduší by nemělo být omezeno pouze na vyhlašování varovných informací o překročení limitních hodnot škodlivin v ovzduší při smogových situacích či nepříznivém inverzním počasí."
Smogová situace vyhlášená na Olomoucku z důvodů vysokých koncentrací suspendovaných částic PM10 byla ODVOLÁNA. Naměřené hodnoty jsou opět v normálu.
Kvůli vysoké koncentraci suspendovaných částic PM10 vyhlásil dnes Český hydrometeorologický ústav smogovou situaci na Olomoucku. Během dne se stav nezlepší.
Odbor životního prostředí olomouckého magistrátu spouští terénní průzkum a dotazníkový sběr dat o způsobu vytápění v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi. Dotazníkové šetření začalo tento týden ve vytipovaných částech města.
Regulace dopravy je jediný nástroj, který může vedení města použít v boji se znečištěným ovzduším. Vybrané aspekty minulý týden detailně rozebral na půdě právnické fakulty na konferenci o ochraně ovzduší v České republice náměstek primátora Aleš Jakubec.
Na rizika spojená s výkyvy počasí a souvisejícími nebezpečnými meteorologickými jevy bude od letošního roku upozorňovat obyvatele Olomouce v tuzemsku ojedinělý Městský meteorologický varovný a sledovací systém MEMWACS. V rámci soutěže Univerzita městu ho navrhl a realizoval Miroslav Vysoudil z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Využil již dříve vybudované metropolitní sítě meteorologických stanic, která doposud sloužila pro výuku i výzkum.