Stručně o monitoringu ovzduší v Olomouci
V březnu 1994 město Olomouc jako jedno z mála měst České republiky zahájilo provoz městského měřicího systému kvality ovzduší. Do provozu byly tehdy uvedeny tři monitorovací stanice v různě zatížených oblastech města.
Jedna byla umístěna v průmyslové oblasti Hodolan, druhá v oblasti hustě obydlené a zatížené dopravou kolem komunikace Velkomoravské a třetí v centru města na Horním náměstí v klidové zóně. Po uplynutí 10 let, tedy v roce 2004, doznal městský měřicí systém změn. Tyto změny spočívaly v tom, že stanice umístěná v centru města v podloubí radnice, která vykazovala dlouhodobě nízké hodnoty škodlivin, byla zrušena a druhou stanici umístěnou v Hotelovém domě bylo nutno přemístit z důvodu vzrostlé zeleně v jejím okolí. Nově byla monitorovací stanice umístěna ke komunikaci Velkomoravská, ovšem do volného prostoru a do speciálního kontejneru. Stanice umístěná na Hodolanské ulici zůstala beze změn. S takto získanými daty a výstupy dále pracujeme a od roku 2005 byla v rámci Systému řízení kvality ovzduší města Olomouce (SŘKO) provedena řada modelování a analýz, které podrobně zkoumají imisní situaci, emisně imisní vztahy a zároveň se snaží definovat příčiny zhoršené kvality ovzduší ve městě Olomouci.
V letošním lednu došlo k odstávce jak „dopravní stanice“ Velkomoravská, tak stanice v Hodolanech. Důvodů k odstávce měření na stanicích automatického imisního monitoringu AIM) provozovaných Statutárním městem Olomouc je hned několik. Jako klíčové bych uvedla skončení životnosti měřicích zařízení a současně skončení platnosti smlouvy s autorizovanou osobou, se kterou město Olomouc dlouhodobě spolupracovalo. Dalším důvodem bylo plánované zahájení stavebních prací v bezprostřední blízkosti stanice, což by naše měření zkreslovalo. Do konce roku 2013 se nepředpokládá obnovení těchto stanic AIM
Rozhodnutí o ukončení měření padlo koncem loňského roku a tehdy se také začalo pracovat na tvorbě nového projektu v oblasti ochrany ovzduší. Poté co byly zajištěny administrativní náležitostI, probíhají nyní přípravy na spuštění informačního monitorovacího systému kvality ovzduší města Olomouce.
Cílem je zmapovat plošně kvalitu ovzduší v našem městě a výsledkem by měla být objektivní data o skutečném znečištění ovzduší. Zájmové lokality byly vybrány týmem odborníků z oblasti ochrany ovzduší ve spolupráci s řešitelem projektu Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě, kteří vycházeli z dlouhodobého sledování a vyhodnocování kvality ovzduší a rovněž z analýz, které jsou součástí Systému řízení kvality ovzduší ve městě Olomouci (SŘKO). Jedná se o lokality Řepčín, Slavonín, Klášterní Hradisko, Hodolany, Horní náměstí a Svatý Kopeček. Projekt celkem zahrnuje 6 míst, každé toto místo navštíví měřicí vůz 8 krát v intervalu 12 měsíců (od 07/2012 do 07/2013) a měřicí zařízení setrvá na místě vždy po dobu jednoho týdne. Měřit se bude prašný aerosol PM10 a PM2,5, oxidy dusíku, dále těžké kovy (arsen, olovo, kadmium atd.), polyaromatické uhlovodíky (zejména nebezpečný benzo(a)pyren) a doprovodné meteo údaje čož jsou teplota, vítr, vlhkost a tlak vzduchu. Intervaly a předpokládaný harmonogram pohybu měřicího vozu bude vypracován současně se zahájením měření tj. k 1.7.2012. Předpokládá se, že on-line výsledky měření budou k dispozici laické i odborné veřejnosti prostřednictvím webových stránek města. Do projektu je ovšem zahrnuto i jednání ve věci rozmístění světelných panelů, podobně jako tomu je v jiných městech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Občané by byli informováni o aktuálních koncentracích škodlivin v ovzduší prostřednictvím světelného informačního panelu, kde je možno uveřejnit i případná upozornění na výskyt smogové situace, či doporučení omezit pohyb ve venkovním prostředí. V jednání je rozmístění tří světelných panelů.
Osobně se domnívám, že inovace vlastního sledování a vyhodnocování imisní zátěže může být přínosná zejména pro přesnější lokalizaci znečištění ovzduší na území města Olomouce.
| Poslední úprava: 23. července 2012 (po)