Do Olomouce přijel maďarský velvyslanec. Mluvil česky
Den poté, co primátor Mirek Žbánek přijal delegaci z partnerského města Pécs, zavítal na radnici i maďarský velvyslanec András Baranyi a obchodní rada Zoltán Környi. Hlavním tématem byly česko-maďarské vztahy na pozadí spolupráce Pécs–Olomouc a jednacím jazykem byla paradoxně čeština.
Právě vztahy s maďarskými partnery označil primátor jako nejlepší a nejaktivnější a samotnou návštěvu velvyslance za třešničku na dortu. To vyvolalo první jazykové okénko, ve kterém se ukázalo, že Maďaři dávají na vrchol dortu smetanu.
András Baranyi posléze přiznal, že už Olomouc navštívil dříve, ale ikognito, jako druhé české město. „Je to můj zvyk, cestovat ve volné chvíli po zemi, ve které sloužím. A Česko jsem si zamiloval,“ řekl nejvyšší maďarský diplomat.
Námětem rozhovorů byla budoucnost v partnerských vztazích, účast Moravské filharmonie na koncertě v Maďarsku, spolupráce divadel, představení maďarské designové keramiky v Olomouci. Velvyslanec se rovněž zajímal o počet maďarských turistů v Olomouci, nebo spolupráci na úrovni škol či sportu.
„Češi byli předloni třetím a loni už druhým nejčastějším národem, který Maďarsko navštívil,“ zdůraznil velvyslanec a naznačil, že turistické centrály by měly spolupracovat více na úrovni regionů než zemí a hlavních měst. Samotnou spolupráci Pécse a Olomouce považuje za skvělou a chce ji nadále uvádět jako příklad.
Mezinárodní politickou situaci komentoval Baranyi slovy, že máme-li k sobě vzájemně respekt, můžeme spolu mluvit všichni. Sám přitom mluvil celou dobu česky s téměř neznámým přízvukem. Zdrojem jeho jazykové znalosti bylo televizní vysílání, či spíše nevysílání v 70. letech.
„Když jsem byl dítě, maďarská televize v pondělí nevysílala, tak jsem sledoval Československou televizi. Ve škole jsme měli povinnou ruštinu, což byl další slovanský jazyk, tak jsem se naučil rozumět,“ vysvětlil velvyslanec. Dodal, že od roku 1993 už v televizi češtinu neslyšel. „Tak se mi do toho pletou i slovenská slovíčka.“
András Baranyi se narodil v roce 1976 a má právnické vzdělání. Pracoval na ministerstvu zahraničních věcí a obchodu a byl již velvyslancem v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Kazachstánu. Předtím pracoval v kulturním středisku na velvyslanectví v Moskvě.
| Poslední úprava: 13. prosince 2023 (st)