Subotica, Srbsko
Subotica je přibližně stotisícové město vzdálené asi deset kilometrů od maďarských hranic v srbské autonomní oblasti Vojvodina. Je to obchodní, průmyslové, zemědělské a kulturní středisko. V rámci populace je zde nejrozmanitější zastoupení národnostních menšin: téměř polovina obyvatel Subotice jsou Maďaři, čtvrtina Chorvati, zbytek tvoří Srbové a další.
První písemná zmínka o městě je 600 let stará, archeologické nálezy však dokazují osídlení této oblasti již před třemi tisíci lety. Město bylo po dobu své historie pod nadvládou Turků i Habsburků, patřilo pod rumunskou Timisoaru a posléze pod Maďarsko, což bylo období největšího rozkvětu. Po 1. světové válce bylo připojeno k Jugoslávii – v této době se ekonomický rozvoj zpomaluje. Tento stav se ještě zhoršil za 2. světové války, kdy byla značná část průmyslu přesunuta do centrálních částí Jugoslávie. Město se pomalu vzpamatovává z následku válečného konfliktu na Balkáně v devadesátých letech. V Subotici nalezneme mnoho historických památek, největšího věhlasu pak dosahuje secesní architektura, a to zejména radnice z roku 1910.
Smlouva o spolupráci se Suboticí byla podepsána v roce 1996 a na organizování se zpočátku podílelo olomoucké Sdružení podnikatelů pro kontakt s Jugoslávií. Olomoucký kraj navíc uzavřel spolupráci s autonomní oblastí Vojvodina.
Spolupráce se Suboticí
Styky se dařilo rozvíjet zejména v oblasti kultury. Tradičně hostují v obou městech folklórní soubory a olomoučtí výtvarníci se vícekrát účastnili malířské kolonie u jezera Palić. Umělci ze Subotice zkrášlili domy v Náměšti na Hané v rámci sympózia Freska a do Olomouce zavítal také šéfdirigent subotické filharmonie Borislav Skenderović. Kontakty přesahují i do oblasti sportu, kdy se basketbalový tým ze Subotice účastnil turnaje v Olomouci. Své síly na olomouckém půlmaratonu si změřili opakovaně i běžci ze Subotice. Na jarní etapě Flory Olomouc v roce 2008 se prezentovala firma zaměřená na údržbu zeleně a subotické turisticko-informační středisko.
Aktuálně
Ve vazbě na Velvyslanectví Srbska v ČR se Subotica vždy zajímala o osudy Jihoslovanského mauzolea, které nakonec přešlo do správy města Olomouce. V souvislosti se zahájením první etapy jeho rekonstrukce pozvalo v září 2016 vedení města Olomouce velvyslance všech zemí na území bývalé Jugoslávie na prohlídku objektu s následným slavnostním večerem organizovaným ve spolupráci s Filmovým klubem Vsetín.