Pécs, Maďarsko
Pécs bývá označována za maďarskou bránu ke Středozemnímu moři do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky jednoho z nejstarších historických evropských center a ruch za letních večerů evokují mediteránní atmosféru. Rozkládá se v jihozápadní části země a je sídlem regionu Baranya, který má okolo 400 tisíc obyvatel. Se svými 180 tisíci obyvateli je to páté největší město Maďarska.
V roce 2000 byl místní hřbitov z období raného křesťanství zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 – je tedy po pražské Karlově univerzitě čtvrtou nejstarší ve střední Evropě. V současnosti na 9 fakultách studuje přibližně 25 tisíc studentů. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému smíšení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita. V roce 1998 město obdrželo Mírovou cenu UNESCO jako uznání své menšinové politiky a aktivit občanských sdružení. V roce 2010 byla Pécs vyhlášena Evropským hlavním městem kultury.
Smlouva o spolupráci mezi Pécsí a Olomoucí byla podepsána v roce 2002. Olomoucký kraj má uzavřenou smlouvu o partnerství s regionem Baranya, jehož hlavním městem je Pécs.
Spolupráce s Pécsí
V posledních letech se uskutečnilo několik kulturních výměn – hostování loutkového divadla v Olomouci, vzájemné výstavy výtvarných umělců v obou městech, dny národních kuchyní. Své zkušenosti si vyměňují i archeologická centra obou měst, vzájemně se prezentují na veletrzích, podílí se společně na projektech EU v sociální oblasti, např. na společném tříletém projektu CASE – „Města proti sociálnímu vyloučení“ zaměřenému na boj proti sociálnímu vyloučení a chudobě a na urbánní rehabilitaci městských částí, kde je větší koncentrace etnických menšin. V roce 2008 převzal v Maďarsku profesor František Mezihorák čestný doktorát Pécské univerzity. Dílo slavného pécského rodáka Victora Vasarelyho pro změnu představilo Muzeum umění Olomouc, které nadále s muzei v Pécsi aktivně spolupracuje. V roce 2009 se v rámci Dnů evropského dědictví prezentovalo na řemeslném jarmarku město Pécs, na svém stánku předvedli ruční malování na porcelán mistři z porcelánky Zsolnay.
Aktuálně
Olomoucká vinná společnost upevnila kontakty mezi vinaři obou měst. Na podzimních Olomouckých vinných slavnostech nadchlo Olomoučany maďarské víno. Svůj úspěch si firma zopakovala i na jarních trzích v doprovodu zástupců radnice. V červnu 2016 a 2017 se na start olomouckého 1/2maratonu postavili maďarští běžci s výborným umístěním. Jejich olomouckým protějškům byla dána příležitost v říjnu 2017 změřit své síly na orientačním běhu v Pécsi. Olomoučtí studenti z gymnázia Hejčín se poprvé v červnu 2017 zúčastnili mezinárodního letního setkání středoškoláků v Pécsi, kde byla hlavním tématem multikulturaĺita.