Luzern, Švýcarsko
Při psaní o partnerských městech Olomouce většinou zdůrazňujeme vždy nějaké přízvisko s předponou „nej-“: „nejvzdálenější“, „nejdéle spolupracující“ a podobně. Švýcarský Luzern si mezi městy, s nimiž Olomouc udržuje partnerství, bezesporu zaslouží označení „nejkrásnější“.
Hlavní město stejnojmenného kantonu s 60 tisíci obyvateli leží v srdci Švýcarska na březích Jezera čtyř kantonů – někdy nazývaného také Luzernské jezero. Příjemnou scenérii doplňují okolní hory Riga a Pilatus. Jedním ze známých symbolů města, o jehož existenci jsou doklady již z 8. století, je dřevěný, 200 metrů dlouhý Kaplový most (Kappelbrücke) přes jezero, který byl po ničivém požáru v devadesátých letech minulého století znovu obnoven. O sto let mladší Mlýnský most se dochoval v jeho nedalekém sousedství. Další působivou památkou jsou rozsáhlé hradby s devíti věžemi ze 14. století, skýtající v turistické sezoně návštěvníkům nádherný rozhled po okolí. Nejvýznamnější katedrálou přestavěnou v pozdně renesančním stylu tzv. „jezuitského baroka“ byl v 17. století postavený Jezuitský kostel. Další známou atrakcí Luzernu je Lví památník, postavený na počest vojáků švýcarských gard francouzského krále, kteří byli zabiti revolucionáři v roce 1792 v Paříži. Nedaleko od něj se nachází Ledovcový park, jenž svědčí o existenci ledovce v této oblasti, a unikátní panorama Bourbaki, zobrazující scénu z francouzsko-německé války v letech 1870–1871. Dalším místem s ideálním výhledem na město je zámek Gutsch, ve kterém pobývala anglická královna Viktorie. V centru města se nachází spousta malebných náměstí s kašnami a měšťanskými domy s bohatě zdobenými a malovanými štíty. Luzern je bezpochyby také městem muzeí, z nichž největší svého druhu v Evropě je Švýcarské muzeum dopravy. Bohaté sbírky má Historické muzeum a Muzeum přírodopisné, Muzeum Richarda Wagnera a Muzeum švýcarských krojů a zvyků. Jedinečnou sbírku obrazů a kreseb významných impresionistů včetně Picassa schraňuje tzv. Sammlung Rosengart. Typickou událostí, do které se zapojuje spontánně většina obyvatel města, je každoroční karneval.
Vztahy mezi oběma městy byly navázány v devadesátých letech z iniciativy českých emigrantů žijících v Luzernu. Švýcarská strana nikdy neprosazovala podepsání partnerské smlouvy vzhledem k tomu, že městský parlament každé 4 roky příspěvky pro jednotlivá partnerská města schvaluje. Olomouc partnerství vždy obhájila.
Spolupráce s Luzernem
O tom, že spolupráce funguje v časech dobrých i zlých, svědčí velkorysá finanční pomoc luzernské radnice a obyvatel Luzernu, kteří na konto zaplavené Olomouce v roce 1997 zaslali nemalou částku ve výši 13 milionů korun. Zajímavou myšlenkou byl společný projekt na ochranu ovzduší v ZOO na Sv. Kopečku, jenž byl spolufinancován luzernskou radnicí, a to stavba výtopny na biomasu. V roce 2004 bylo toto dílo prezentováno na mezinárodní energetické konferenci v Bazileji. Města si vzájemně vyměňují oficiální delegace, odborných výměnných stáží se účastní zaměstnanci obou radnic a zvláště přínosné jsou pro Olomouc poznatky a zkušenosti z turistického ruchu v Luzernu. Aktivní je spolupráce umělců ze všech oblastí kultury. V Olomouci se společným koncertem se ZUŠ Iši Krejčího představí předvánočním koncertem mládežnický orchestr z Luzernu. Své zkušenosti si vyměnili i zástupci hasičských záchranných sborů a na diskusním fóru o Evropské unii excelovali studenti Slovanského gymnázia. Své zkušenosti předávali formou přednášek v rámci Týdne duševního zdraví pracovníci sociálních institucí z Luzernu. Mistrovství světa v orientačním běhu pořádaném v roce 2008 v Olomouci se účastnila sportovní komise luzernské radnice a v rámci soutěže i samotní běžci. Město Luzern se prezentovalo na jarní etapě Flory. Radnice v Luzernu se podílela také na oživení parkové výsadby, a to zakoupením dvou kaštanů a dodáním lavičky jako dar k 20. výročí Sametové revoluce. Své šperkařské a keramické výrobky opakovaně nabízí na předvánočních trzích jedna z moravských galerií. Od Luzernu jsme se rovněž naučili třídit odpad, za tímto účelem se konalo více odborných stáží zaměstnanců UP, TSMO a úředníků z magistrátu.
Aktuálně
Již potřetí se olomouckého 1/2maratonu účastnili i běžci z Luzernu. V květnu 2016 dorazila do Olomouce skupina devíti významných podnikatelů v rámci své cesty po střední Evropě na motorkách značky Harley Davidson a na zdejší radnici se setkala se svými protějšky z motorkářského klubu. V únoru 2017 se uskutečnila návštěva oficiálních představitelů města v Luzernu.