Obnova nemovité kulturní památky (v režimu stavebního zákona)
02. Kód této situace
04. Základní informace
Zamýšlí-li vlastník kulturní památky provést údržbu, opravu, rekonstrukci, restaurování nebo jinou úpravu kulturní památky nebo jejího prostředí, je povinen si předem vyžádat závazné stanovisko orgánu památkové péče. Jinou úpravou se rozumí modernizace budovy při nezměněné funkci, dále nástavba a přístavba.
05. Kdo je oprávněn v této věci jednat
Vlastník kulturní památky nebo jiný zmocněný zástupce na základě plné moci.
06. Podmínky a postup řešení
U věcí, které jsou v podílovém spoluvlastnictví, je třeba, aby s úpravou (pokud se jedná o běžnou správu věci) souhlasila a k žádosti se připojila většina vlastníků (počítáno podle jejich spoluvlastnických podílů na společné věci), jak to předpokládá § 1128 odst. 1 zákona č. 89/2021 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění.
K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu, je třeba alespoň dvoutřetinová většina hlasů spoluvlastníků, jak to předpokládá § 1129 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění.
U úprav společných částí domu, v němž vzniklo bytové spoluvlastnictví (dům alespoň se dvěma byty) a nevzniklo společenství vlastníků (dům alespoň s pěti byty, kdy nejméně tři z nich jsou ve vlastnictví různých majitelů), je třeba, aby s úpravou souhlasila a k žádosti se připojila většina nebo všichni vlastníci jednotek (k rozhodnutí je vyžadován souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek), jak to předpokládá § 1191 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, ledaže stanovy nebo prohlášení vyžadují počet vyšší.
U úprav společných částí domu, v němž vzniklo bytové spoluvlastnictví (dům alespoň se dvěma byty) a zároveň vzniklo i společenství vlastníků (dům alespoň s pěti byty, kdy nejméně tři jsou ve vlastnictví různých majitelů), je třeba, aby s úpravou souhlasila a k žádosti se připojila většina nebo všichni vlastníci jednotek, jak to předpokládá § 1206 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
07. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Písemnou žádostí na odbor památkové péče, žádosti a formuláře
08. Dotčené instituce
Obecní úřad obce s rozšířenou působností, místně příslušný podle místa, kde se nachází nemovitá kulturní památka.
09. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Magistrát města Olomouce, odbor památkové péče, Hynaisova 10, Olomouc, příslušný odborný referent. Je nutné vyřídit si závazné stanovisko před zahájením vlastních prací, jinak bude zahájeno přestupkového řízení, v rámci kterého bude uložena sankce v podobě pokuty, a to v souladu s ust. § 35 odst. 5, písm. a) a § 39 odst. 5, písm. a) zákona o státní památkové péči.
10. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
A. PODÁNÍ MUSÍ OBSAHOVAT
- název a umístění kulturní památky včetně rejstříkového čísla Ústředního seznamu,
- popis současného stavu kulturní památky s uvedením závad,
- předpokládaný rozsah obnovy,
- investora obnovy,
- předpokládané celkové náklady a termín provedení obnovy,
- předpokládaný přínos obnovy pro další využití kulturní památky.
B. PŘÍLOHY PODÁNÍ
- doklad o vlastnictví kulturní památky (například výpis z katastru nemovitostí – nemusí být úředně ověřený, úředně ověřený podpis je nutný pouze u generální plné moci dle ust. § 33 odst. 1, písm. c) správního řádu).
- (projektová) dokumentace, zpracovaná podle požadavků stavebně právních předpisů,
- grafický návrh, vizualizace požadovaných zásahů, pokud se jedná o umístění reklamního zařízení
11. Formuláře
12. Správní a jiné poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Lhůty pro vyřízení
Lhůty jsou stanoveny ve správním řádu § 149. Správní orgán je povinen vydat závazné stanovisko bez zbytečného odkladu. Pokud nelze závazné stanovisko vydat bezodkladně, je správní orgán povinen vydat závazné stanovisko nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy byl o jeho vydání požádán. K této lhůtě se připočítává doba až 30 dnů pokud je třeba nařídit ohledání na místě, nebo jde-li o zvlášť závažný případ.
14. Další účastníci
Pro toto řízení není výslovně vyžadována účast dalších osob.
15. Návazné činnosti
Řízení u stavebního odboru, řízení u odboru životního prostředí.
17. Právní předpisy
- Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění.
- Vyhláška č. 66/1988 Sb., kterou se provádí zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění.
18. Související právní předpisy
- Úmluva o ochraně architektonického dědictví Evropy, publikovaná pod č. 73/2000 Sb.m.s.
- Úmluva o ochraně archeologického dědictví Evropy (revidovaná), publikovaná pod č. 99/2000 Sb.m.s.
- Evropská úmluva o krajině, publikovaná pod č. 13/2005 Sb.m.s.
- Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v platném znění.
- Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb.
- Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření.
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
19. Opravné prostředky
Proti tomuto závaznému stanovisku se nelze samostatně odvolat.
Správní řád výslovně umožňuje přezkum až rozhodnutí správního úřadu (zde stavebního úřadu), které je podmíněno obsahem závazného stanoviska, přičemž je přezkoumávána jeho věcná správnost. Fakticky je tedy třeba dodržet následující postup:
- po obdržení závazného stanoviska podat žádost o stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu,
- stavební úřad ve věci rozhodne (v případě ohlášení, které by bylo v rozporu se závazným stanoviskem, ohlášené práce rozhodnutím stavební úřad zakáže, k tomu blíže v bodě 13 – nejčastější dotazy),
- proti rozhodnutí stavebního úřadu se lze ve stanovené lhůtě odvolat, kdy odvolání může směřovat i pouze vůči závěrům nebo podmínkám závazného stanoviska orgánu státní památkové péče,
- odvolání se podává u stavebního úřadu, který ve věci vydal rozhodnutí,
- odvolání je postoupeno nadřízenému stavebnímu úřadu (krajskému úřadu)
- v části odvolání, která se dotýká obsahu závazného stanoviska orgánu státní památkové péče, se dotáže nadřízený stavební úřad (krajský úřad) nadřízeného orgánu státní památkové péče (krajského úřadu) na jeho názor, ten zašle nadřízenému stavebnímu úřadu (krajský úřad) své vyjádření spolu s vyjádřením účastníků
- nadřízený orgán státní památkové péče s ohledem na důvody odvolání závěry závazného stanoviska orgánu státní památkové péče buď potvrdí, nebo tyto závěry změní,
- závěr nadřízeného orgánu státní památkové péče je pro odvolací stavební úřad závazný.
21. Často kladené dotazy
Je třeba k ohlášení podle stavebního zákona rozhodnutí nebo závazné stanovisko podle § 149 správního řádu?
K ohlášení stavebnímu úřadu se přikládá závazné stanovisko podle § 149 správního řádu.
Lze připojit k ohlášení prací závazné stanovisko s podmínkami?
Ano.
Co mám dělat, pokud s podmínkami v závazném stanovisku k ohlašovaným pracím nesouhlasím?
Tato skutečnost by z ohlášení měla být zjevně patrná, aby nemusel stavební úřad stavebníka vyzývat k odstranění nedostatků podání. V takovém případě stavební úřad správním rozhodnutím provedení ohlášených prací bez dalšího zakáže. Proti takovému zakazujícímu správnímu rozhodnutí lze podat odvolání a domáhat se přezkumu věcné správnosti podmínek takového závazného stanoviska (k tomu také bod č. 11).
Co mám dělat, pokud souhlasím s podmínkami v závazném stanovisku k ohlašovaným pracím?
Pokud závazné stanovisko orgánu státní památkové péče obsahuje podmínky, je žádoucí, aby tyto podmínky stavebník výslovně zapracoval do ohlášení. Pokud je stavebník nezapracuje, může stavební úřad dospět k závěru, že ohlášení je v rozporu se závazným stanoviskem a práce by z tohoto důvodu mohly být stavebním úřadem zakázány.
Mohu podle tohoto ustanovení také dostat závazné stanovisko k odstranění stavby, která je kulturní památkou?
To není možné. Z ustanovení § 9 odst. 1 zákona o státní památkové péči vyplývá povinnost vlastníka kulturní památky nepoškozovat a neničit kulturní památku. Na žádost o takové závazné stanovisko by tak musel hledět obecní úřad obce s rozšířenou působností jako na žádost zjevně právně nepřípustnou.
Za provedení obnovy kulturní památky bez závazného stanoviska obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo za nedodržení podmínek určených v tomto závazném stanovisku je možné uložit fyzické osobě, fyzické osobě oprávněné k podnikání nebo právnické osobě pokutu až do výše 2.000.000,- Kč v souladu s § 35 odst. 5 písm. a) a § 39 odst. 5 písm. a) zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění.
22. Další informace
Příručka Kulturní památky a péče o ně, možné otevřít na webových stránkách Ministerstva kultury www.mkcr.cz, „Struktura/Kulturní dědictví/Památková péče/Občan a nakládání s památkovým fondem/Příručka vlastníka kulturní památky „Kulturní památky a péče o ně“/Návod pro řešení životních situací".
23. Alternativní zdroj
Příručka Kulturní památky a péče o ně, možné otevřít na webových stránkách Ministerstva kultury www.mkcr.cz, „Struktura/Kulturní dědictví/Památková péče/Občan a nakládání s památkovým fondem/Příručka vlastníka kulturní památky „Kulturní památky a péče o ně“/Návod pro řešení životních situací".
24. Související situace
- žádné
25. Zodpovědný útvar
Odbor památkové péče
26. Zodpovědná osoba
Mgr. Vlasta Kauerová