Povolení zkušebního provozu
02. Kód této situace
04. Základní informace
02. V jakém případě ve věci jednat
Stavební úřad umožňuje dočasné užívání dokončené stavby před jejím finálním schválením. Během zkušebního provozu se ověřuje funkčnost a bezpečnost stavby v reálných podmínkách. Toto opatření slouží k zajištění, že stavba splňuje všechny požadavky před jejím plným uvedením do běžného užívání.
Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu, který stavbu povolil. Kompetence stavebního úřadu u Magistrátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Místní příslušnost upravuje vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů. V případě staveb bytových domů, silnic II. a III. třídy, místních komunikací, veřejně přístupných účelových komunikací, vodních děl, staveb distribuční soustavy v elektroenergetice a plynárenství působnost příslušnost upravuje vyhláška č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu.
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení zkušebního provozu je upraven v ust. § 237 a násl. stavebního zákona.
Proces povolení zkušebního provozu je schválení užívání dokončené stavby před vydáním kolaudačního rozhodnutí, kdy je třeba ověřit splnění všech podmínek pro užívání stavby.
Nejprve je nutné stavbu dokončit v souladu s projektovou dokumentací, která byla schválena při stavebním řízení. Stavebník podá žádost o vydání povolení zkušebního provozu, která se podává na příslušném stavebním úřadě. Po podání žádosti stavební úřad provede kontrolní prohlídku, při které zkontroluje, zda je stavba dokončena v souladu se schválenou projektovou dokumentací. Pokud úřad zjistí nedostatky, které by bránily vydání povolení zkušebního provozu, stavební úřad žádost o vydání povolení zkušebního provozu zamítne. Pokud je vše v pořádku a stavba splňuje všechny požadavky, stavební úřad vydá povolení zkušebního provozu.
Po ukončení zkušebního provozu podá stavebník žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí.
Rozhodnutí o zkušebním provozu stavební úřad určí dobu trvání zkušebního provozu, nejdéle na dobu 1 roku.
Stavební úřad, který zkušební provoz povolil, může na žádost stavebníka, v případě zkušebního provozu i z moci úřední, rozhodnutím, které je prvním úkonem stavebního úřadu v řízení, stanovenou dobu trvání zkušebního provozu, prodloužit před jejím uplynutím i opakovaně, v takovém případě nesmí doba předčasného užívání nebo zkušebního provozu přesáhnout 3 roky.
04. Výsledek úkonu
Stavební úřad rozhodnutí o povolení nebo nařízení zkušebního provozu.
Rozhodnutí musí nabýt právní moci. Účastníci řízení mohou podat řádný opravný prostředek (odvolání). Jakmile rozhodnutí nabyde právní moci, může stavebník začít stavbu užívat.
05. Kdy věc řešit
Jste stavebníkem nebo vlastníkem nově dokončené stavby, potřebujete ověřit funkčnost stavby v reálných podmínkách, Vaše stavba vyžaduje komplexní vyzkoušení nebo ověření splnění podmínek povolení stavby stavba nemůže být ihned uvedena do trvalého užívání, ale je potřeba ji začít používat.
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Žádost musí být podána na formuláři. Žádost o vydání vydání povolení zkušebního provozu obsahuje kromě obecných náležitostí podle správního řádu identifikační údaje stavby a odůvodnění. Součástí žádosti je vyjádření, závazné stanovisko nebo rozhodnutí dotčeného orgánu, je-li vyžadováno tímto zákonem nebo jiným právním předpisem.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
12. Opravné prostředky
Proti povolení zkušebního provozu lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Přestupku se dopustí ten, kdo provede zkušební provoz bez povolení nebo provede zkušební provoz v rozporu s rozhodnutím stavebního úřadu. Za přestupek lze uložit pokutu do 1000000 Kč.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Užívání stavby, kolaudace, zkušební provoz.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Povolení zkušebního provozu.