Zástupce veřejnosti při projednávání územně plánovací dokumentace
02. Kód této situace
04. Základní informace
Probíhá aktualizace životní situace, následující text zobrazuje stav před 1.7.2024. Je však stále platný pro veřejná projednání územněplánovacích dokumentací, která byla oznámena před 1.7.2024.
Veřejnost může být při projednávání návrhu územně plánovací dokumentace zastupována zmocněným zástupcem veřejnosti.
O projednávání územně plánovací dokumentace se veřejnost dozví z úřední desky Magistrátu města Olomouce nebo z elektronické úřední desky Magistrátu města Olomouce, příp. z úřední desky obce, pro kterou je územně plánovací dokumentace pořizována.
Zástupcem veřejnosti může být fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům. Zástupce veřejnosti musí zmocnit nejméně jedna desetina občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občanů příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace. Zástupce veřejnosti v dané věci uplatňuje námitku.
Zmocnění zástupce veřejnosti se dokládá seznamem občanů obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku, a podpisovou listinou, v níž je uvedeno jméno a příjmení, trvalý pobyt nebo pobyt, popřípadě adresa místa pobytu v zahraničí a podpis osob s prohlášením, že jmenovaného zástupce veřejnosti zmocňují k podání námitky na základě věcně shodné připomínky a k projednání této námitky podle stavebního zákona, a prohlášením zástupce veřejnosti. Toto prohlášení obsahuje jméno a příjmení zástupce veřejnosti, jeho trvalý pobyt nebo pobyt a podpis, že toto zmocnění přijímá.
05. Kdo je oprávněn v této věci jednat
Zástupcem veřejnosti může být fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům.
06. Podmínky a postup řešení
Zástupce veřejnosti musí zmocnit nejméně jedna desetina občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občanů příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace.
08. Dotčené instituce
Námitka zástupce veřejnosti se zasílá písemně na odbor dopravy a územního rozvoje Magistrátu města Olomouce. Platí to jak pro případ pořizování územního plánu města Olomouce tak pro případ pořizování územního plánu nebo jeho změny obce v obvodu ORP Olomouc (obec s rozšířenou působností).
09. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Námitky se uplatňují na odboru dopravy a územního rozvoje Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10. Obslužné pracoviště odboru se nachází v 1. patře.
Úřední hodiny | ||
---|---|---|
Po | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 hod. |
Út | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 hod. |
St | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 hod. |
Čt | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 hod. |
Telefonní číslo: 588 488 106
10. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Písemné znění námitky, seznam občanů obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku, a podpisovou listinu, v níž je uvedeno jméno a příjmení, trvalý pobyt nebo pobyt, popřípadě adresa místa pobytu v zahraničí a podpis osob s prohlášením, že jmenovaného zástupce veřejnosti zmocňují k podání námitky na základě věcně shodné připomínky a k projednání této námitky podle stavebního zákona, a prohlášením zástupce veřejnosti. Toto prohlášení obsahuje jméno a příjmení zástupce veřejnosti, jeho trvalý pobyt nebo pobyt a podpis, že toto zmocnění přijímá.
11. Formuláře
Formuláře Vzor zmocnění zástupce veřejnosti a Námitka zástupce veřejnosti jsou k dispozici na obslužném pracovišti odboru nebo elektronicky na internetových stránkách města Olomouce www.olomouc.eu.
12. Správní a jiné poplatky
Při uplatnění námitky se neplatí žádné správní poplatky.
14. Další účastníci
Účastníky pořizování územního plánu nebo jeho změny jsou:
- obec, pro kterou je změna územního plánu pořizována,
- sousední obce,
- krajský úřad,
- dotčené orgány státní správy,
- dotčené organizace,
- veřejnost.
15. Návazné činnosti
Po uplatnění námitky nejsou po žadateli požadovány žádné další činnosti.
16. Možnost řešit elektronicky
Podání lze učinit prostřednictvím datové schránky ID: kazbzri
Upozorňujeme, že datová schránka je vázána vždy ke konkrétnímu subjektu. Proto podává-li žádost osoba fyzická, nelze pro doručování využít jinou datovou schránku. To znamená i datovou schránku evidovanou na podnikající fyzickou osobu (s IČ) nebo právnickou osobu a naopak.
Podání lze rovněž učinit e-mailem na adresu [email protected] - takto učiněné podání musí být podepsané uznávaným elektronickým podpisem. Pokud takto podepsáno není, je nutné toto podání do 5 kalendářních dnů potvrdit či doplnit písemně, ústně do protokolu, anebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem.
Elektronické adresy odborů magistrátu i jednotlivých zaměstnanců města ([email protected]) neslouží k přijímání podání.
17. Právní předpisy
Při uplatňování námitky zástupce veřejnosti k územnímu plánu nebo jeho změně se postupuje podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů.
21. Často kladené dotazy
Kdo může být zástupcem veřejnosti?
Zástupcem veřejnosti může být fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům. Zástupce veřejnosti musí zmocnit nejméně jedna desetina občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občanů příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace.
22. Další informace
Další informace Vám rádi a ochotně poskytnou referenti oddělení úřad územního plánování odboru dopravy a územního rozvoje Magistrátu města Olomouce a určení zastupitelé příslušných obcí, pro které jsou územní plány nebo změny pořizovány.
23. Alternativní zdroj
Zástupce veřejnosti je popsán v § 23 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
24. Související situace
Zástupce veřejnosti uplatňuje námitku k návrhu územně plánovací dokumentace: Připomínky a námitky k územnímu plánu nebo jeho změně
25. Zodpovědný útvar
Odbor dopravy a územního rozvoje
26. Zodpovědná osoba
Ing. Marek Černý, vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje, dv.č. 4.40, tel.: 588 488 380