Povolení předčasného užívání stavby
02. Kód této situace
04. Základní informace
02. V jakém případě ve věci jednat
Jste-li stavebník, realizujete stavbu a chcete stavbu začít užívat před jejím úplným dokončením. Před dokončením stavby může stavební úřad povolit předčasné užívání stavby nejdéle na dobu 1 roku, lze-li ji užívat a pokud to neohrozí bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí.
Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu, který stavbu povolil. Kompetence stavebního úřadu u Magistrátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Místní příslušnost upravuje vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů. V případě staveb bytových domů, silnic II. a III. třídy, místních komunikací, veřejně přístupných účelových komunikací, vodních děl, staveb distribuční soustavy v elektroenergetice a plynárenství působnost příslušnost upravuje vyhláška č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu.
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení předčasného užívání je upraven v ust. § 236 a násl. stavebního zákona.
O předčasném užívání stavby rozhoduje stavební úřad na žádost stavebníka, ve které stavebník doloží, že nedokončená stavba je předčasně uživatelná.
Stavebník podá žádost o povolení předčasného užívání, která se podává na příslušném stavebním úřadě.
Po podání žádosti stavební úřad provede tzv. kontrolní prohlídku, při které zkontroluje, zda lze stavbu užívat a zda to neohrozí bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí.
Pokud úřad zjistí nedostatky, které by bránily udělení povolení, stavební úřad žádost zamítne. Pokud je vše v pořádku a stavba splňuje všechny požadavky pro předčasné užívání, stavební úřad vydá povolení.
04. Výsledek úkonu
Stavební úřad vydá povolení předčasného užívání.
Rozhodnutí musí nabýt právní moci. Účastníci řízení mohou podat řádný opravný prostředek (odvolání). Jakmile rozhodnutí nabyde právní moci, může stavebník začít stavbu užívat.
05. Kdy věc řešit
Před dokončením stavby. Chce-li stavebník stavbu začít užívat dříve, než bude zcela dokončena.
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Povolení předčasného užívání se vydává na žádost. Žádost musí být podána na formuláři. Žádost o vydání povolení předčasného užívání obsahuje kromě obecných náležitostí podle správního řádu, identifikační údaje stavby a odůvodnění žádosti. Součástí žádosti jsou podklady podle § 232 odst. 2 v rozsahu podle charakteru stavby, tj.
- dokumentace pro povolení stavby s vyznačením odchylek, došlo-li k nepodstatné odchylce oproti ověřené projektové dokumentaci,
- údaj o poloze definičního bodu stavby, a jde-li o budovu), údaj o adresním místě,
- číslo geometrického plánu, pokud je stavba předmětem evidence v katastru nemovitostí nebo její výstavbou dochází k rozdělení nebo scelení pozemku,
- vyjádření, závazné stanovisko nebo rozhodnutí dotčeného orgánu, je-li vyžadováno tímto zákonem nebo jiným právním předpisem,
- vyhodnocení zkoušek a měření stanovených jinými právními předpisy,
- vyhodnocení zkušebního provozu, pokud byl nařízen nebo povolen,
- geodetická část dokumentace skutečného provedení stavby technické a dopravní infrastruktury nebo identifikátor záznamu, ve kterém byly zapsány změny týkající se obsahu digitální technické mapy kraje, nebo předány podklady pro jejich zápis, pokud jsou údaje o stavbě obsahem digitální technické mapy kraje,
- průkaz energetické náročnosti budovy, je-li vyžadován jiným právním předpisem).
U stavby prováděné dodavatelsky stavebník k žádosti připojí dohodu se zhotovitelem stavby, obsahující jeho souhlas, popřípadě sjednané podmínky předčasného užívání stavby; u ostatních staveb navrhne stavebník podmínky předčasného užívání stavby v žádosti.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
12. Opravné prostředky
Proti povolení předčasného užívání lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Přestupku se dopustí ten, kdo užívá stavbu v rozporu s povolením předčasného užívání. Za přestupek lze uložit pokutu do 1000000 Kč.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Užívání stavby.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Povolení předčasného užívání.