Povolení změny záměru před dokončením
02. Kód této situace
04. Základní informace
02. V jakém případě ve věci jednat
Jste-li stavebník a máte v úmyslu provést změny oproti vydanému povolení nebo ověřené dokumentaci. V případech, kdy během realizace stavby zjistíte, že je nutné provést změny oproti původnímu povolení Změnou stavby před dokončením se rozumí jakákoli úprava nebo změna stavby, která není v souladu s původně schválenou projektovou dokumentací. Může se jednat o: změnu dispozice stavby (např. změna půdorysu nebo výšky stavby), změnu konstrukčních řešení (např. úpravy nosných prvků, změna typu střechy), změny v technickém vybavení (např. jiný způsob napojení na inženýrské sítě)., změnu vzhledu stavby (např. změna fasády, oken apod.).
Změny mohou být podstatné i nepodstatné, přičemž pouze podstatné změny vyžadují změnu záměru před dokončením. Nepodstatné změny se projednání až v kolaudaci.
Změna stavby před jejím dokončením je postup, kterým lze změnit schválený projekt stavby, dokud není stavba dokončena a zkolaudována.
Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu, který vydal povolení záměru. Kompetence stavebního úřadu u Magistátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Místní příslušnost upravuje vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů. V případě staveb bytových domů, silnic II. a III. třídy, místních komunikací, veřejně přístupných účelových komunikací, vodních děl, staveb distribuční soustavy v elektroenergetice a plynárenství působnost příslušnost upravuje vyhláška č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu.
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení je upraven v ust. § 224 stavebního zákona.
Stavebník připraví podklady obdobné povolení záměru. Ty musí popisovat navrhované změny.
Žádost na příslušném formuláři podá stavebník v listinné podobě, datovou schránkou nebo prostřednictvím Portálu stavebníka.
Projektovou dokumentaci pak výlučně pouze prostřednictvím Portálu stavebníka, v případě, že se jedná o dokumentaci, u níž stavební zákon připouští zpracování kvalifikovanou osobou, pak takovou dokumentaci lze stavebnímu úřadu podat buď v listinné podobě, nebo prostřednictvím portálu stavebníka.
Řízení o povolení záměru je zahájeno dnem podání žádosti a stavební úřad v něm ověřuje, zda všechny navrhované změny splňují parametry stavebního zákona a jeho prováděcích právních předpisů, jiných právních předpisů.
04. Výsledek úkonu
Pokud stavební úřad shledá, že změny jsou v pořádku a splňují všechny zákonné podmínky, vydá rozhodnutí o povolení změny záměru před dokončením. Toto rozhodnutí je nutné, aby stavebník mohl pokračovat ve stavebních pracích podle nového, upraveného projektu.
Po obdržení změny povolení záměru stavebník může pokračovat v realizaci stavby podle nových podmínek.
Po vydání povolení musí rozhodnutí nabýt právní moci – do 15 dnů od vydání rozhodnutí. Tato lhůta umožňuje podat účastníkům řízení řádný opravný prostředek (odvolání).
05. Kdy věc řešit
Před realizací změny povolení.
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Povolení změny záměru před dokončením se vydává na žádost. Náležitosti žádosti se odvíjí od typu změny. Žádost musí být podána na formuláři. K žádosti pak podle typu změny dokládáte obdobné náležitosti jako k žádosti o povolení záměru.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 17 a 18.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 17 a 18.
12. Opravné prostředky
Proti povolení lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Přestupku se dopustí ten, kdo provede záměr v rozporu s povolením podle tohoto zákona,
Za přestupek lze uložit pokutu do 2000000 Kč nebo do 4000000 Kč, jestliže se jedná o záměr ve zvláště chráněném území podle zákona o ochraně přírody a krajiny, v ochranném pásmu, na nezastavitelném pozemku, v nezastavěném území, o záměr EIA nebo o záměr vyžadující vydání integrovaného povolení.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Stavba, změna dokončené stavby, údržba stavby, změna využití území, zařízení, dokumentace pro povolení záměru.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Povolení změny záměru před dokončením.