Povolení změny využití území
02. Kód této situace
04. Základní informace
02. V jakém případě ve věci jednat
Týká se primárně vlastníků pozemků, kteří žádají o změnu účelu využití svých pozemků. Povolení jim umožňuje přizpůsobit využití jejich nemovitostí aktuálním potřebám, například změnit zemědělskou půdu na stavební pozemek.
Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu. Kompetence stavebního úřadu u Magistátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení je upraven v ust. § 213 a násl. stavebního zákona.
Povolení změny využití území umožňuje změnu účelu užívání pozemku, určuje nový způsob užívání pozemku, přičemž stanovuje podmínky jeho využití.
Povolení změny využití území vyžadují např. terénní úprava, stanovení prostoru pro dobývání ložisek nerostů (pro která se nestanoví dobývací prostor podle horního zákona), odstavná, manipulační, prodejní, skladová nebo výstavní plocha, pohřebiště, změna druhu nebo způsobu využití pozemku, pokud podmínky nejsou stanoveny schválenými pozemkovými úpravami a úprava pozemku, která má vliv na schopnost vsakování vody.
Po přípravě všech nezbytných dokumentů stavebník podá žádost o povolení prostřednictvím Portálu stavebníka, datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři.
Po podání žádosti stavební úřad zahájí proces posouzení záměru. Úřad zkoumá, zda je projekt v souladu s územním plánem, s požadavky stavebního zákona, obecnými požadavky na výstavbu a dalších právních předpisů, a zda neohrožuje veřejné zájmy a práva účastníků řízení. Kromě toho ověřuje, zda jsou všechny dokumenty v pořádku a odpovídají zákonným požadavkům.
Účastníci řízení (například vlastníci sousedních pozemků) mohou v rámci procesu vznést připomínky či námitky. Stavební úřad je posoudí a vyhodnotí, zda jsou opodstatněné a zda mohou ovlivnit výsledek řízení.
04. Výsledek úkonu
Pokud je záměr v pořádku a splňuje veškeré požadavky, stavební úřad vydá povolení změny využití území.
Po vydání povolení musí rozhodnutí nabýt právní moci – do 15 dnů od vydání rozhodnutí. Tato lhůta umožňuje podat účastníkům řízení řádný opravný prostředek (odvolání).
05. Kdy věc řešit
Před změnou využití území.
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Povolení se vydává na žádost. Náležitosti žádosti se odvíjí od typu změny využití území. Žádost musí být podána na formuláři. Žádosti obsahuje identifikační údaje žadatele, katastrální území, parcelní číslo, druh pozemku podle katastru nemovitostí, podrobný popis současného využití pozemku, návrh nového způsobu využití, včetně odůvodnění změny, situační výkres současného stavu území v měřítku katastrální mapy, situační výkres nového využití území, případné další výkresy, výpočty nebo posudky dokládající navrhovanou změnu, závazná stanoviska dotčených orgánů, pokud jsou pro daný záměr vyžadována, vyjádření vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem, doklad prokazující vlastnické právo k pozemku, pokud nelze toto právo ověřit v katastru nemovitostí, plná moc v případě zastupování žadatele, souhlasy účastníků řízení, pokud jsou vyžadovány.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 17.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 17.
12. Opravné prostředky
Proti povolení lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Stavebník se dopustí přestupku tím, že poruší některou z povinností podle § 160 odst. 1 a 2 nebo podle § 161 odst. 1 až 3 stavebního zákona. Za přestupek lze uložit pokutu do 400000 Kč.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Změna využití území, terénní úprava, odstavná plocha.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Povolení změny využití území.