Povolení odstranění stavby, zařízení, terénní úpravy
02. Kód této situace
04. Základní informace
02. V jakém případě ve věci jednat
Jste-li vlastník stavby, zařízení a terénní úpravy a máte v úmyslu stavbu, zařízení a terénní úpravy odstranit. Stavbu, která podléhá povolení nebo obsahuje azbest, je možné odstranit pouze na základě povolení odstranění stavby.Žádost se podává u věcně a místně příslušného stavebního úřadu. Kompetence stavebního úřadu u Magistrátu města Olomouce vykonává odbor stavební.
Věcnou příslušnost Magistrátu města Olomouce, odboru stavebního upravuje § 34a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“).
Místní příslušnost upravuje vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů. V případě staveb bytových domů, silnic II. a III. třídy, místních komunikací, veřejně přístupných účelových komunikací, vodních děl, staveb distribuční soustavy v elektroenergetice a plynárenství působnost příslušnost upravuje vyhláška č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu.
03. Popis úkonu
Podání žádosti a proces vydání povolení je upraven v ust. § 247 a násl. stavebního zákona.
Vlastník stavby nejprve zajistí projektovou přípravu, tj. zpracování dokumentace pro odstranění stavby, vyjádření vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů (nedoloží-li stavebník, zajistí stavební úřad), případně další podklady dle výzvy stavebního úřadu.
Po přípravě všech nezbytných dokumentů vlastník podá žádost o povolení odstranění stavby prostřednictvím Portálu stavebníka, datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři.
Po podání žádosti stavební úřad zahájí proces posouzení záměru. Úřad zkoumá, zda je projekt v souladu s požadavky stavebního zákona, obecnými požadavky na výstavbu a dalších právních předpisů, a zda neohrožuje veřejné zájmy a práva účastníků řízení. Kromě toho ověřuje, zda jsou všechny dokumenty v pořádku a odpovídají zákonným požadavkům.
Povolení odstranění stavby obsahuje ve výrokové části kromě obecných náležitostí podle správního řádu
- druh, účel stavby, parcelní číslo a katastrální území, ve kterém se stavba nachází, číslo popisné nebo evidenční, pokud bylo přiděleno,
- lhůtu pro odstranění stavby,
- postup a způsob provedení bouracích prací, zejména zajištění stability a bezpečného užívání sousedních staveb, včetně staveb technické infrastruktury, a provozu na přilehlých komunikacích,
- podmínky, kterými se podle potřeby zajistí dodržení technických předpisů a ochrana veřejných zájmů,
- povinnost oznámit před zahájením bouracích prací název a sídlo stavebního podnikatele, který bude práce provádět, nebo jméno, příjmení, datum narození a adresu místa trvalého pobytu, a nemá-li ji, adresu bydliště osoby, která bude vykonávat stavební dozor při svépomocném provádění bouracích prací u stavby, která nevyžaduje povolení,
- povinnost oznámit určité stadium bouracích prací stavebnímu úřadu pro provedení kontrolní prohlídky,
- úpravu pozemku po odstranění stavby, nezávadné odvádění povrchových vod a vysázení zeleně.
Rozhodnutí o povolení odstranění stavby může být součástí rozhodnutí o povolení záměru.
Nejde-li o stavbu v památkové rezervaci, památkové zóně nebo o stavbu, v níž je obsažen azbest, a zároveň se žádost nedotýká vlastnických nebo jiných věcných práv k pozemku, na němž se nachází stavba, která má být odstraněna, nebo stavbám na něm, a vlastnických nebo jiných věcných práv k sousedním pozemkům nebo sousedním stavbám, které by mohly být odstraňováním nebo odstraněním stavby přímo dotčeny a není třeba stanovit podmínky pro odstranění stavby nebo podmínky k zajištění ochrany veřejných zájmů, stavební úřad na základě úplné žádosti vydá povolení odstranění jako první úkon stavebního úřadu v řízení.
04. Výsledek úkonu
Pokud je záměr v pořádku a splňuje veškeré požadavky, stavební úřad vydá povolení odstranění stavby. Po vydání povolení musí rozhodnutí nabýt právní moci. Uumožňuje podat účastníkům řízení řádný opravný prostředek (odvolání). Jakmile rozhodnutí nabyde právní moci, může vlastník stavbu odstranit.05. Kdy věc řešit
Před odstraněním stavby
06. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu elektronicky
Povolení se vydává na žádost. Žádost musí být podána na formuláři. Krom formuláře je součástí žádosti předpokládaný termín započetí a ukončení bouracích prací a způsob jejich provádění, identifikace sousedních pozemků a staveb nezbytných k provedení bouracích prací a informace o tom, zda jde o stavbu, v níž je obsažen azbest nebo lze přítomnost azbestu očekávat. Součástí žádosti je dokumentace pro odstranění stavby a vyjádření, závazné stanovisko nebo rozhodnutí dotčeného orgánu, je-li vyžadováno tímto zákonem nebo jiným právním předpisem.
Dokumentaci pro odstranění stavby lze podat pak výlučně pouze prostřednictvím Portálu stavebníka. V případě, že se jedná o dokumentaci, u níž stavební zákon připouští zpracování kvalifikovanou osobou, pak takovou dokumentaci lze stavebnímu úřadu podat buď v listinné podobě, nebo prostřednictvím portálu stavebníka.
07. Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Totéž jako u podání elektronicky.
08. Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
Žádost lze podat přes Portál stavebníka.
09. Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Žádost lze podat také přes datové schránky nebo v listinné podobě. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. Listinné podání lze učinit osobně na odboru stavebním, Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny pondělí a středa od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.
10. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
11. Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Poplatek je stanoven podle zákona o správních poplatcích, příloha část I položka 18.
12. Opravné prostředky
Proti povolení záměr lze podat odvolání. Odvolání se podává u stavebního úřadu ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení povolení. O odvolání rozhoduje Krajský úřad Olomouckého kraje.
13. Časté dotazy
Jsou zveřejňovány na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/pravo-a-legislativa/novy-stavebni-zakon
14. Sankce
Přestupku se dopustí ten, kdo v rozporu s § 247 odst. 1 odstraní stavbu, která podléhá povolení, bez povolení odstranění stavby, v rozporu s § 247 odst. 1 odstraní stavbu, která obsahuje azbest, bez povolení odstranění stavby, nebo odstraní stavbu v rozporu s povolením odstranění stavby nebo rozhodnutím o nařízení odstranění stavby.
Za přestupek lze uložit pokutu do 1000000 Kč nebo do 2000000 Kč, jde-li o stavbu obsahující azbest.
15. Působnost
Výkon státní správy v přenesené působnosti.
16. Oblast
Stavební řád.
17. Klíčová slova
Stavba, odstranění stavby.
18. Počátek platnosti popisu úkonu
01.07.2024.
19. Konec platnosti popisu úkonu
Neurčito.
20. Výsledek úkonu vedeném v základním registru nebo v agendovém informačním systému
Povolení odstranění stavby, zařízení, terénní úpravy.