Připomínky k územnímu plánu nebo jeho změně
02. Kód této situace
04. Základní informace
Územní plán je základním koncepčním dokumentem obce k usměrňování územního rozvoje a ochrany hodnot jejího území. Územní plán vymezí zastavěné území, stanoví základní koncepci rozvoje území obce, urbanistickou koncepci, koncepci veřejné infrastruktury a uspořádání krajiny, stanoví podmínky pro využití ploch s rozdílným způsobem využití a vymezí veřejně prospěšné stavby, veřejně prospěšná opatření, stavby a opatření k zajišťování obrany a bezpečnosti státu a plochy pro asanaci, pro které lze práva k pozemkům a stavbám vyvlastnit.
Další zastavitelné plochy lze změnou územního plánu vymezit pouze na základě prokázání potřeby vymezení nových zastavitelných ploch.
Do projednávání územního plánu nebo jeho změny vstupuje veřejnost ve fázi zadání územního plánu (podněty) a ve fázi veřejného projednání návrhu územního plánu nebo jeho změny (připomínky). V souvislosti s vydáním územního plánu nebo jeho změny může dojít ke změně způsobu využití pozemků nebo k vymezení veřejně prospěšné stavby či veřejně prospěšného opatření bez přímého informování vlastníka dotčených pozemků. Veřejnost, včetně vlastníků dotčených pozemků, je o tomto informována pouze veřejnou vyhláškou a v národním geoportálu územního plánování.
Připomínky se uplatňují písemně.
05. Kdo je oprávněn v této věci jednat
Podněty k návrhu zadání územního plánu
K návrhu zadání může každý v dané lhůtě doručit podněty.
Připomínky k návrhu územního plánu nebo jeho změny
Připomínky k návrhu územního plánu nebo jeho změny a k vyhodnocení vlivů, zpracovává-li se, může v dané lhůtě uplatnit každý.
06. Podmínky a postup řešení
Pořizovatel zveřejní návrh zadání územního plánu v národním geoportálu územního plánování a toto zveřejnění oznámí veřejnou vyhláškou. Návrh zveřejní na své úřední desce i obec, pro kterou je územně plánovací dokumentace pořizována. Do 30 dnů od doručení oznámení může každý písemně uplatnit podněty. Podněty nelze uplatnit k návrhu zadání změny územního plánu, ale pouze k návrhu zadání nového územního plánu.
Na základě schváleného zadání územního plánu nebo jeho změny je vypracován návrh územního plánu nebo jeho změny.
Pořizovatel zveřejní návrh změny územního plánu v národním geoportálu územního plánování a vystaví je k nahlédnutí, oznámí místo a dobu konání společného jednání a veřejnou vyhláškou oznámí místo a dobu konání veřejného projednání a místa, kde je možné do návrhu změny územního plánu nahlédnout.
Nejpozději do 15 dnů od veřejného projednání může každý uplatnit písemně své připomínky k návrhu. K připomínkám uplatněným po stanovené lhůtě nebo uplatněným ve věcech, o kterých bylo rozhodnuto v nadřazené územně plánovací dokumentaci, se nepřihlíží.
Připomínka musí kromě obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat odůvodnění a vymezení území dotčeného připomínkou.
Mimo uvedené termíny, není možné uplatňovat připomínky k územně plánovací dokumentaci.
Připomínky se podávají pouze k projednávané územně plánovací dokumentaci.
Pořizovatel zpracuje v součinnosti s určeným zastupitelem návrh vyhodnocení připomínek uplatněných k návrhu územně plánovací dokumentace, včetně jeho odůvodnění, je-li navrženo připomínce nevyhovět nebo vyhovět pouze částečně. Věcně související připomínky lze vyhodnotit společně.
Návrh vyhodnocení připomínek nesmí být v rozporu s právními předpisy, se stanovisky dotčených orgánů nebo s výsledkem řešení rozporů a s politikou územního rozvoje a nadřazenou územně plánovací dokumentací.
07. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Každý může uplatnit písemně své připomínky.
08. Dotčené instituce
Připomínky se zasílají písemně na odbor územního plánování Magistrátu města Olomouce. Platí to jak pro případ pořizování územního plánu města Olomouce, tak pro případ pořizování územního plánu nebo jeho změny pro obec v obvodu ORP Olomouc (obec s rozšířenou působností).
09. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Připomínky se uplatňují písemně na adresu odboru územního plánování Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10. Obslužné pracoviště odboru se nachází v 1. patře.
Úřední hodiny | ||
---|---|---|
Po | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 hod. |
Út | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 hod. |
St | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 hod. |
Čt | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 hod. |
Telefonní číslo: 588 488 106
10. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Písemné znění připomínky.
11. Formuláře
Pro uplatnění připomínky nebo námitky je možno využít připravené formuláře Připomínky, které jsou k dispozici na obslužném pracovišti odboru nebo elektronicky na internetových stránkách města Olomouce www.olomouc.eu.
Připomínky není nutné podávat na výše uvedených formulářích. Uplatňované připomínky musí být opatřeny identifikačními údaji osoby (jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště, v případě právnické osoby adresa sídla, identifikační číslo, jméno osoby oprávněné jednat jménem právnické osoby), která připomínku podává a jejím podpisem. Dále musí připomínka obsahovat odůvodnění a vymezení území dotčeného připomínkou.
12. Správní a jiné poplatky
Při uplatnění připomínky se neplatí žádné správní poplatky.
13. Lhůty pro vyřízení
Návrh vyhodnocení připomínek je součástí návrhu územního plánu nebo jeho změny. O tomto návrhu rozhoduje zastupitelstvo obce při vydání územně plánovací dokumentace.
14. Další účastníci
Procesu pořizování změny územního plánu se účastní:
- obec, pro kterou je změna územního plánu pořizována,
- sousední obce,
- krajský úřad,
- dotčené orgány,
- oprávnění investoři,
- Ministerstvo obrany,
- veřejnost.
15. Návazné činnosti
Po uplatnění připomínky nejsou po žadateli požadovány žádné další činnosti.
16. Možnost řešit elektronicky
Podání lze učinit prostřednictvím datové schránky ID: kazbzri
Upozorňujeme, že datová schránka je vázána vždy ke konkrétnímu subjektu. Proto podává-li žádost osoba fyzická, nelze pro doručování využít jinou datovou schránku. To znamená i datovou schránku evidovanou na podnikající fyzickou osobu (s IČ) nebo právnickou osobu a naopak.
Podání lze rovněž učinit e-mailem na adresu [email protected] - takto učiněné podání musí být podepsané uznávaným elektronickým podpisem. Pokud takto podepsáno není, je nutné toto podání do 5 kalendářních dnů potvrdit či doplnit písemně, ústně do protokolu, anebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem.
Elektronické adresy odborů magistrátu i jednotlivých zaměstnanců města ([email protected]) neslouží k přijímání podání.
17. Právní předpisy
Při uplatňování připomínek k územnímu plánu nebo jeho změně se postupuje podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů.
18. Související právní předpisy
Další předpisy související s tvorbou územních plánů a jejich změn:
- vyhláška 157/2024 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu,
- vyhláška č. 190/2024 Sb., o podrobnostech provozu některých informačních systémů stavební správy předpisů,
- vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení
- zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku,
- zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů,
a další zákony, vyhlášky a normy dle typu navrhovaného území.
19. Opravné prostředky
Proti opatření obecné povahy, kterým je vydán územní plán nebo jeho změna, nelze podat odvolání.
20. Sankce
Proti navrhovateli nemohou být uplatněny žádné sankce, jelikož pro něj při pořizování změny územního plánu nevyplývají žádné povinnosti.
21. Často kladené dotazy
Kdo může podat připomínku?
Připomínku k návrhu zadání územního plánu a k návrhu územního plánu nebo jeho změny může podat každý.
Je možné podat námitku?
Ne, podle § 97 odst. 4 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, nelze proti návrhu územně plánovací dokumentace podat námitky podle části šesté správního řádu.
Kdy dostanu odpověď na svou připomínku?
Zákon neukládá pořizovateli povinnost odpovídat na podané připomínky. Vyhodnocení připomínek je součástí opatření obecné povahy, kterým se vydává územní plán nebo jeho změna.
22. Další informace
Další informace Vám rádi a ochotně poskytnou referenti odboru územního plánování Magistrátu města Olomouce a určení zastupitelé příslušných obcí, pro které jsou územní plány nebo jejich změny pořizovány.
23. Alternativní zdroj
Kompletní popis procesu pořízení územního plánu nebo jeho změny je uveden v § 87 – 111 stavebního zákona.
24. Související situace
25. Zodpovědný útvar
odbor územního plánování
26. Zodpovědná osoba
Mgr. Anna Šatníková, Ph.D., vedoucí odboru územního plánování, dv. č. 5.30, tel. č. 588 488 360