Město Olomouc chce mít jednotný vizuální styl
Veřejnou soutěž na vytvoření jednotného vizuálního stylu města vyhlásilo statutární město Olomouc. Soutěžní návrhy mohou podávat právnické i fyzické osoby nejpozději do 31. ledna 2008.
Záměrem vyhlašovatele je získat pro město Olomouc, případně pro jím založené a řízení organizace, jednotný vizuální styl, jehož základem bude značka a logotyp. To vše má přispět ke kvalitnější prezentaci města Olomouce na propagačních materiálech, v turistickém informačním systému, na webových stránkách i na oficiálních dokumentech apod.
Soutěž připravená v odborné spolupráci s Design Centrem České republiky je vyhlášena jako veřejná neanonymní dvoukolová a je určena všem právnickým i fyzickým osobám se zastoupením fyzických osob. Přihlášky spolu se soutěžními návrhy budou přijímány v termínu do 31. ledna 2008 do 12 hodin. Všechny došlé návrhy posoudí hodnotící komise složená z předních odborníků na design a výtvarné umění a také ze zástupců města. Komise vybere pět návrhu pro postup do druhého kola, ve kterém budou autoři vyzváni k dopracování a konkrétní aplikaci svých návrhů. Vítěz bude slavnostně vyhlášen na jaře roku 2008.
Soutěžícím, kteří postoupí do druhého kola, bude uhrazeno skicovné ve výši 20 tisíc korun, vítěz soutěže obdrží odměnu ve výši 50 tisíc korun a zároveň s ním vyhlašovatel uzavře smlouvu na vytvoření grafického manuálu ve výši 300 tisíc korun.
Podrobné podmínky veřejné soutěže spolu s požadavky na formu soutěžních návrhů naleznete v propozicích soutěže nebo na adrese www.olomouc.eu/design.
Nejčastější dotazy a odpovědi:
Dotaz:
- Prosíme o osvětlení pojmu značka a logotyp. Dle dostupných definicí, je logotyp kombinací typografické tedy textové části a symbolu neboli značky. Logotyp sám o sobě vytváří značku. Z vašich soutěžních podmínek však spíše vyplývá, ze pojmem logotyp rozumíte pouze samotný nápis beze značky.
Odpověď:
- Značka je grafickým symbolem a logotyp (odvozený z řeckého Logos = slovo) představuje grafické, případně typografické řešení ve většině případů názvu nebo označeni, samozřejmě ze slovního. Proto ho v propozicích požadujeme i samostatně. Značka a logotyp jsou společně základem jednotného vizuálního stylu.
Dotaz:
- Pokud logotyp neodpovidá poměru 15 x 15 cm, znamená to, ze se má vejít do tohoto čtverce 15 x 15 cm? I v pripade, že jeho kratši strana bude mit např. pouze 1 cm?
Odpověď:
- Vyhlašovatel soutěže má v požadavku na rozměry předloženého návrhu na mysli pomyslný čtverec 15x15 cm (resp. 15x15 mm), do kterého se má soutěžní návrh „vejít“. Neznamená to, že by návrh musel mít čtvercový tvar.
Dotaz:
- 1) Ke zpracování černobílého provedení návrhu JVS pro město Olomouc (1. kolo, bod 4 a 5) je třeba heraldický znak města v černobílém provedení. Je černobílá varianta heraldického znaku k dispozici ve vektorovém formátu?
- 2) Má návrh negativní variaty (barevné i černobílé) obsahovat i varianty podle bodů 4 a 5, tedy kombinace s heraldickým znakem města Olomouce? Pokud ano, existují negativní varianty heraldického znaku města (barevná a černobílá) a jsou k dispozici ve vektorovém formátu?
Odpověď:
- ad 1) Varianty heraldického znaku v různých formátech, tedy i ve vektorovém, jsou k dispozici ke stažení na adrese: www.olomouc.eu/design.
- ad 2) Hodnotící komise nebude posuzovat kvalitu provedení heraldického znaku z barevné do černobílé verze. Samozřejmě, pokud na soutěžní práci bude prezentován jenom flek, nelze věc zodpovědně posoudit a vybrat vítěze. Je věcí autora, jakým dojmem bude působit a vypadat heraldický znak ve spojení s logotypem, případně i značkou jak je uvedeno v bodech 4) a 5).
Až za předpokladu, že bude vybrána vítězná soutěžní práce, bude autor muset splnit všechny podmínky tak, jak je zvykem u profesionálních grafických designérů. Může nastat případ, že bude potřebné vytvořit dokumenty i v jednobarevném provedení a uvedený požadavek černobílé verze je oprávněný (může jít o sdělení v novinách, případně tiskovinách bez možnosti kvalitního plnobarevného tisku).
Dotaz:
- V černobílé variantě musí být striktně dodržena pouze kombinace černé a bílé a nebo je povolena také kombinace šedé?
Odpověď:
- "Černobílou variantou" je myšlena současně i šedá škála.
Dotaz:
- Mělo by logo zachovávat barvy města Olomouce?
Odpověď:
- V zadání soutěže je uvedeno, že "doporučené základní barevné provedení jsou heraldické barvy města", tj. barvy modrá, červená, bílá a žlutá. Heraldické barvy jsou pouze doporučené, použití jiných barev není důvodem např. k vyřazení návrhu ze soutěže.
Dotaz:
- Žádáte o předložení návrhu na podložce formátu A2 (420x594mm) v základním barevném i černobílém provedení (negativ - pozitiv) níže specifikovaných variant značky a logotypu, v rozměru 15x15 cm a ve zmenšení na minimální rozměr 15x15 mm:
1) značka města Olomouce,
2a) logotyp ze slovního označení Olomouc,
2b) logotyp ze slovního označení Statutární město Olomouc,
3) značka a logotyp ze slovního označení Olomouc,
4) logotyp ze slovního označení Statutární město Olomouc v kombinaci s heraldickým znakem města Olomouce,
5) značka, logotyp ze slovního označení Olomouc a heraldický znak města Olomouce.
Pokud každá z těchto variant musí být o rozměru 15x15cm v barevném a černobílém provedení, celkový návrh se nemůže logicky vejít na jednu podložku velikosti A2.
Znamená to, že můžu předložit libovolný počet desek tohoto formátu?
Odpověď:
- V propozicích soutěže je stanoveno: "Zájemce o účast v soutěži předloží vyhlašovateli nejméně 1, maximálně 5 návrhů soutěžního díla.
Žádné další či jiné omezení pokud jde o počet prezentačních panelů v propozicích soutěže uvedeno není. Záleží na autorovi, jakým způsobem prezentaci svých soutěžních návrhů zpracuje a předloží za dodržení podmínek stanovených v propozicích soutěže. Předložená prezentace hodnotící komisi ukáže kreativitu a schopnost autora zvládnout zadaný úkol jak po stránce kreativity, tak i kompozičně.
Dotaz:
- Pokud spolu značka a logotyp úzce souvisí a jejich separované použití je prakticky nemožné, je přesto nutné dle zadání prezentovat tyto odděleně? V obdobných případech u podobných veřejných soutěží tato povinnost odpadá. Takové logo má např. město Brno, kde nelze separovat značku od logotypu.
Odpověď:
- Jak je uvedeno v propozicích soutěže, je pro vlastní prezentaci autorského díla - návrhu značky a logotypu požadováno jejich zpracování a prezentace samostatně. Jsou na to profesní důvody, proč je tak stanoveno.
V případě, že autor zpracuje logotyp tak, že bude zároveň značkou, není co řešit. Autor předkládá svoji soutěžní práci a je na jeho zvážení a schopnostech tento svůj návrh odprezentovat.
Poslední úprava: 28. ledna 2008 (po)