První část oprav na černovírském hřbitově skončila
Díky dotaci z Ministerstva obrany České republiky mohla v minulých měsících proběhnout první část velké rekonstrukce vojenského hřbitova v Olomouci-Černovíře. Projekt počítá s pokračováním, harmonogram oprav však závisí na úspěšnosti v získávání dalších dotací.
Celkové náklady na I. etapu rekonstrukce byly 2,4 milionu korun, polovinu pokryla dotace z fondu na opravu pohřebišť z Ministerstva obrany ČR. V rámci první fáze rekonstrukce byly provedeny zejména nejdůležitější velké opravy. Místní sklad tak dostal novou izolaci, střechu i fasádu a dělníci sem také přivedli přípojku elektrické energie. Novou tvář dostaly také zdevastované vstupní brány, které byly doplněny o chybějící betonové a dřevěné prvky a mají nyní také nový nátěr. Rekonstrukce se dotkla také černovírské rarity, tedy křesťanského a muslimského pavilonu. V obou kaplích byla provedena výměna poškozeného trámoví a bednění včetně kompletního oplechování, očištění kamenných prvků a zakonzervování. V areálu hřbitova je nyní i nová studna na užitkovou vodu, která zde byla vyhloubena pro potřeby hřbitova, a mezi jednotlivými sektory hřbitova byly nově vytýčeny štěrkem vysypané chodníky.
„Projekt na celkovou obnovu černovírského vojenského hřbitova je připravený už několik let. Do nynějška se ale nedařilo získat dotace na jeho realizaci. Téměř 1,2 milionu z Ministerstva obrany České republiky pomohlo velkou opravy hřbitova nastartovat, její pokračování ale závisí na další úspěšnosti v získávání dotací na příští etapy,“ uvedl náměstek primátora Martin Major.
Ve druhé etapě by mělo dojít k rekonstrukci celého oplocení. Na přelomu roku 2010 a 2011 bude odbor evropských projektů Magistrátu města Olomouce žádat na Ministerstvu obrany ČR o příspěvek ve výši téměř 2,9 milionu korun, když předpokládané celkové náklady této etapy jsou 3,6 milionu korun. V případě získání dotace by k realizaci mohlo dojít v průběhu roku 2012.
Plány na další etapy oprav se týkají především rekonstrukce hlavních cest, rozvodů užitkové vody a výhledově také osazení nových křížů, které během let ze hřbitova ukradli vandalové.
Ačkoli je černovírský vojenský hřbitov již léta ve velmi neutěšeném stavu, daří se ho za pomoci dobrovolníků alespoň částečně udržovat v čistotě. V roce 2008 se dobrovolného úklidu poprvé ujala skupina mladých lidí, kteří ve svém volném čase doslova žijí hrou geocaching. Za každý takovýto úklid v přírodě si mohou do svého herního skóre připsat jeden bod za tzv. event.
Na vojenském hřbitově v Olomouci-Černovíře je pohřbeno téměř tři tisíce vojáků různých národností a náboženského vyznání. Na jednom pohřebišti tedy leží katolíci, evangelíci, pravoslavní, muslimové i Židé. První zde pochovaní vojáci padli v prusko-rakouské válce v roce 1866. Kromě historické důležitosti nese černovírský hřbitov ještě jednu zvláštnost, a to fakt, že zde leží v jednom hrobě například vojín a generál. Za první a druhé světové války se totiž pohřbívalo dvě i více těl do jednoho hrobu bez rozdílu hodností.
Poslední úprava: 15. prosince 2010 (st)