Zrakově postižení si mohou osahat radnici
Ve středu 1. prosince byl novinářům představen nový haptický model olomoucké radnice. Jednalo se o prezentaci prvního počinu projektu „Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým“, po modelu radnice by měl dále následovat Chrám sv. Michala a Chrám sv. Mořice.
Model radnice o rozměrech 1,5 x 1 x 1,2 metru, který obsahuje všechny výrazné stavební prvky podle reálné skutečnosti, vytvořili studenti Střední školy řezbářské v Tovačově. Je vyroben ze dřeva, což je kvalitní materiál odolný vůči poškození a pro hmatové prohlížení velmi příjemný. Nevidomí tak mohou získat představu o velikosti, tvaru, popř. zvláštnostech celé stavby. Slabozrací, kteří v reálu špatně vidí do dálky a do výšky, si památku prohlédnou z blízka ze všech stran a lépe ji tak poznají. Model je doplněn popisky a texty ve zvětšeném typu písma a v Braillově písmu.
„Model budovy radnice bude vystavený v předsálí zasedací místnosti primátora v prvním patře radnice a stane se součástí prohlídek, které pořádá Informační centrum. Zrakově postiženým lidem tak můžeme lépe zprostředkovat podobu této památky a možná také rozšíříme obzory zdravým návštěvníkům, kteří si zde budou moci vyzkoušet, jak lze hmatem vnímat například i takovou věc, jako je radniční věž,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.
Lidé s těžkým zrakovým hendikepem, zejména zcela nevidomí, mají velmi omezené možnosti vnímat velké stavební objekty včetně historických památek, chrámů, hradů a zámků. V naprosté většině případů jsou odkázáni na zprostředkovaný popis objektu jinou osobou nebo na textové popisy na Internetu. Nejvýznamnější olomoucké památky by však brzy měly být lépe zpřístupněny právě pomocí haptických modelů.
Inspirací pro vznik právě probíhajícího projektu „Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým“ byl model katedrály sv. Václava, který se zde objevil v loňském roce. Nevidomí si mohou model katedrály „prohlédnout“, osahat některé části interiéru, např. mříže, sochy, lavice a si rukama projít malou haptickou výstavu liturgických předmětů. Další inspirací projektu bylo zpřístupnění zámku ve Velkých Losinách opět vytvořením dřevěného modelu a také videoprojekcí, která nahrazuje klasickou prohlídku. Videoprojekci (určenou především pro osoby s tělesným postižením) ocenili také slabozrací, kteří zprostředkovaně na velkém plátně vidí lépe některé přiblížené a nasvícené prostory, než při klasické prohlídce v tmavých místnostech a vzdálených místech.
Zadavatelem projektu pro zpřístupnění olomouckých památek lidem se zrakovým postižením je obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Olomouc. Náklady ve výši 45 tisíc korun na celý projekt, tedy modely radnice, Chrámu sv. Michala a Chrámu sv. Mořice, nese město Olomouc. Ředitel TyfloCentra Olomouc Jan Příborský řekl: „Je třeba vyzvednout skutečnost, že vedení města po řadu let výrazně podporuje odstraňování architektonických, dopravních a dalších bariér v našem městě jak pro osoby s pohybovým postižením, tak také pro další skupiny zdravotně hendikepovaných, včetně osob s postižením zraku. Svědčí o tom známý projekt „Bezbariérová Olomouc“, v jehož rámci se systematicky řeší vše, co směřuje k vytváření bezpečného a příjemného prostředí pro pohyb a vůbec život lidí se zdravotním postižením.“
Snaha přiblížit zrakově postiženým historické památky města tu byla již v nedávné minulosti. Jako příklad můžeme uvést model historického centra před orlojem, nedávno vydaného průvodce historickou Olomoucí v bodovém písmu doplněného reliéfními hmatovými obrázky nebo specializované prohlídky pro nevidomé v katedrále sv. Václava doplněné sezónními výstavkami liturgických předmětů. K těmto počinům nyní přibude i model historické radnice, který budou následovat modely Chrámu sv. Michala a Chrámu sv. Mořice.
„Zpřístupňování historických kulturních památek pro osoby se zrakovým postižením formou modelů, haptických výstav a průvodců v Braillově písmu je určitě cesta správným směrem. Doplňujeme tak snahy vytvářet optimální podmínky pro plné zapojení hendikepovaných lidí do všech sfér života,“ řekla náměstkyně primátora Eva Machová.
Poslední úprava: 1. prosince 2010 (st)