Moravské divadlo a Moravskou filharmonii povede od nového roku David Gerneš
Rada města Olomouce dnes na svém jednání rozhodla, že novým ředitelem sloučené instituce Moravské divadlo a Moravská filharmonie se stane dosavadní manažer procesu slučování a ředitel divadla David Gerneš. Radní tak přijali doporučení výběrové komise, která zasedla v pondělí 21. října. Zájemci se mohli hlásit od letošního června do září, nakonec komise vybírala ze dvou jmen. Nový ředitel nastoupí do funkce k 1. lednu 2025, kdy právě nová instituce vznikne.
V souvislosti se sloučením dvou stávajících příspěvkových organizací vyhlásilo statutární město Olomouc 27. června 2024 výběrové řízení na ředitele či ředitelku nové kulturní instituce, která vznikne k 1. 1. 2025 a ponese název Moravské divadlo a Moravská filharmonie.
Předpoklady pro tuto funkci byly vysokoškolské vzdělání v oboru ekonomickém, právním nebo uměleckém, nejméně pět let praxe v řídící funkci, manažerské a organizační schopnosti, orientace v oboru a všeobecný kulturní přehled, občanská a morální bezúhonnost a aktivní znalost nejméně jednoho světového jazyka. „Hledali jsme také někoho, kdo zná principy fungování a financování příspěvkové organizace, orientuje se v oblasti dramatického umění, symfonické hudby, kultury obecně a veřejné správy a je schopen komunikovat s odbornou veřejností a s médii. Do 20. září, kdy byla uzávěrka přihlášek, se přihlásili dva uchazeči,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast kultury Viktor Tichák.
Výběrová komise, v níž zasedli dva členové koalice, jeden zástupce opozice, jeden zástupce odborových organizací divadla a čtyři odborníci z divadelní i hudební oblasti, zasedla včera, 21. října. Ze dvou přihlášených vybrala stávajícího ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše. „Doufali jsme, že zájemců se přihlásí víc, protože lhůta na přihlášky byla opravdu dlouhá. Přesto můžu konstatovat, že vybraný kandidát všechny požadavky splňuje a také jeho koncepce komisi zaujala. Rád bych také podotkl, že navzdory napadání ze strany odborové organizace filharmoniků nebo některých opozičních zastupitelů probíhalo výběrové řízení zcela otevřeně. Opozice měla v komisi svého zástupce, takže na celý proces dohlížela, odboráři filharmonie tuto možnost nevyužili, přestože jim byla nabídnuta,“ komentoval průběh řízení náměstek Tichák.
Ke sloučení obou kulturních institucí v jeden právní subjekt se zachováním dvou orchestrů přistoupilo vedení města jakožto zřizovatel z důvodu větší hospodárnosti a soběstačnosti, efektivity vynaložených financí a lepšího využití potenciálu obou stávajících institucí. Ekonomická soběstačnost obou firem se podle odborné analýzy, kterou si radnice nechala vypracovat, pohybuje mezi 11 a 15 procenty. Jedním z cílů transformace je využití zjištěného potenciálu obou institucí ke zvýšení tohoto procenta pomocí vlastních výnosů.
Právě na to se chce zaměřit i nový ředitel kulturní instituce. „Chci divadlo a filharmonii vést s pokorou a respektem k historii obou institucí i s ohledem na jejich společnou budoucnost, soustředit se na další rozvoj jejich umělecké činnosti a udržení současné kvality a šíře kulturní nabídky. Primárním cílem bude stabilizovat situaci a poté začít nastavovat dlouhodobě udržitelný model financování,“ uvedl David Gerneš.
Kandidáti měli při výběrovém řízení předložit koncepci, jak by se nově vzniklá instituce měla rozvíjet nejen ekonomicky, ale i odborně. Při samotném výběrovém řízení zazněla řada dalších dílčích doporučení a témat, které budou do koncepce doplněny. Koncepce směřování divadla a filharmonie následně projde jednáním garanční rady nové instituce i rady města.
Předložené koncepce
- David Gerneš: Koncepce činnosti a rozvoje Moravského divadla a Moravské filharmonie, p. o. na roky 2025 – 2030
- Aleš Kománek: Koncepce rozvoje MF a MD Olomouc
Další informace o procesu slučování, najdete na webu filharmonieadivadlo.olomouc.eu.
Přílohy:
Poslední úprava: 22. října 2024 (út)