Morava zůstala pod hranicí pěti metrů a bude klesat. Odčerpávat vodu teď odborníci nedoporučují
Řeka Morava se v Olomouci v úterý brzy ráno na hladinoměru na Nových Sadech zastavila pod hranicí pěti metrů. Situace po toku výše ukazuje, že hladina vody pomalu klesá, a to i na jezu v Hynkově či na mostě v Dalimilově ulici v Chomoutově. Záběry z dronů nad Olomoucí zobrazují obrovské vodní plochy, avšak kromě Chomoutova jsou všechny mimo obydlené oblasti. Nejen kvůli povodním, ale i mnoha uzavírkám silnic apeluje krizový štáb na to, aby lidé, kteří do města nutně nemusejí jet autem, zvolili jinou alternativu.
Povodňová komise má za sebou velmi náročné pondělí, protože kromě podrobných analýz pravděpodobného vývoje toku Moravy na území města řešila situaci přímo v terénu, hlavně v městské části Chomoutov. Osmi lidem z této městské části město zajistilo nouzové ubytování. „Přesto můžeme být momentálně rádi, že nejhorší scénáře se nenaplnily a opravdu jsme zůstali těsně pod hranicí pěti metrů, kterou jsme předpokládali v pátek,“ hodnotí stávající hydrologickou situaci tajemník povodňové komise města Olomouc Jan Langr.
S čerpáním vody počkejte. Pokud to není nutné, do města autem nejezdětě
Přesto se v některých částech Olomouce objevují průsaky a vysoká hladina spodní vody a s tím související lokální zaplavování sklepů. „Chceme ale doporučit občanům, aby s případným odčerpáváním vody ze sklepních prostor počkali do poklesu hladiny v řece, jelikož předčasné čerpání by mohlo zapříčinit i narušení statiky domu,“ upozornil primátor města Miroslav Žbánek.
Stále rovněž platí výstraha, aby se lidé nezdržovali v těsné blízkosti Moravy, jelikož se bude jednat o opravdu obrovský objem vody a bude takto kulminovat i několik dní. Povodňová voda může být kontaminovaná a může také docházet k pádům stromů z důvodu podmáčenosti. „A to přesto, že dle stávajících předpovědí by už několik následujících dní nemělo pršet a situace na toku by se měla uklidnit a voda začít pozvolně klesat,“ dodává Langr.
Krizový štáb rovněž apeluje nejen na místní, ale i návštěvníky, aby v případech, kdy to není nezbytně nutné, nejezdili do města autem. A to nejen kvůli zaplaveným územím, ale také kvůli uzavírkám v souvislosti s opravami komunikací. Ty jsou v tak rozpracované fázi, že s nimi není možné v tuto chvíli nic udělat.
Zaměstnanci radnice mají pohotovost, tajemník nabídl pomoc i jiným městům
Dnes ráno zasedla Povodňová komise města a ORP Olomouc. Řešila aktuální situaci na území města a další kroky související s odstraňováním následků přirozené povodně. „Znovu bych chtěl moc poděkovat dobrovolným hasičům města, kteří jsou v plném nasazení už od středy, kdy jsme dostali první meteorologické prognózy. Dále bych chtěl poděkovat všem ostatním složkám IZS i všem institucím a havarijní službě města Olomouce za monitorování a řešení povodňové situace,“ doplnil primátor.
Právě havarijní služba olomoucké radnice funguje už od středy v plném nasazení. „Znamená to, že i zaměstnanci, kteří se běžně věnují jiným činnostem, jsou v pohotovosti a řeší vše, co je potřeba. V tuto chvíli jsou jednotlivé odbory magistrátu připraveny ve spolupráci s příslušnými organizacemi města okamžitě zahájit práce na odstraňování následků povodní. Nabídl jsem rovněž personální výpomoc svým kolegům z nejvíce postižených oblastí Olomouckého kraje,“ uvedl tajemník olomoucké radnice Marek Černý.
O dalším vývoji situace budou občané i nadále informováni prostřednictvím webu, sociálních sítí, tiskových zpráv, povodňových vitrín, případně skrze rozhlasy varovného informačního systému města Olomouce. Situaci na vodních tocích i nadále monitoruje havarijní služba odboru ochrany magistrátu města Olomouce.
Bližší informace o situaci najdete na webu Povodí Moravy (pmo.cz) a Českého hydrometeorologického ústavu (chmi.cz)
Poslední úprava: 17. září 2024 (út)