Zpětný odběr vybraných výrobků
Výrobce nebo dovozce vybraných výrobků má povinnost zajistit zpětný odběr vybraných výrobků (dle § 38 odst 3 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a dalších zákonů ve znění pozdějších předpisů, dále jen zákon).
Podrobnější informace k problematice zpětného odběru některých výrobků jsou uvedeny ve vyhlášce č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů, a ve vyhlášce č. 237/2002 Sb., o podrobnostech způsobu provedení zpětného odběru některých výrobků, ve znění pozdějších předpisů, a dále ve vyhlášce č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady).
Zpětným odběrem se rozumí odebírání použitých výrobků povinnými osobami od spotřebitelů na území České republiky bez nároku na úplatu. Účelem je jejich využití nebo odstranění. Zpětně odebraný výrobek se stává odpadem ve chvíli předání osobě oprávněné k jeho využití nebo odstranění. Povinnou osobou se rozumí právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky vyrábí nebo dováží.
Účelem zpětného odběru není pouze využití nebo odstranění odpadu z těchto výrobků. Důležitější je vzniku tohoto odpadu předcházet.
Povinnost zpětného odběru se vztahuje na tyto výrobky:
- oleje jiné než surové minerální oleje a surové oleje z živočišných nerostů, přípravky jinde neuvedené ani nezahrnuté obsahující nejméně 70 % hmotnostních olejů, jsou-li tyto oleje podstatnou složkou těchto přípravků
- elektrické akumulátory
- galvanické články a baterie
- výbojky a zářivky
- chladničky, mrazící zařízení a jejich kombinace, určené pro použití v domácnostech.
- pneumatiky (pneuservis www.contitrade.cz, Babíčkova 1, Olomouc - Hodolany)
(vláda může v mezích příslušných právních předpisů Evropských společenství nařízením stanovit další výrobky)