Za psy odpovídá jejich majitel
S blížícím se jarem se na veřejných prostranstvích, jejichž součástí jsou i travnaté plochy a chodníky, setkáváme s různě velkými hromádkami psích exkrementů, které majitelé psů v průběhu zimy opomněli uklízet. Z hezkého zážitku z procházky se tak stává nepříjemné martyrium v podobě mytí podrážek bot, kol kočárků a praní oblečení malých dětí…
Majitelé psů mají povinnost platit poplatky podle vyhlášky č.5/2003. To je ale rozhodně nezbavuje povinnosti psí exkrementy uklízet. V Olomouci je zejména na větších sídlištích rozmístěno 125 speciálních košů se sáčky na psí exkrementy. Některé napadne otázka, co dělat v případě, že není k dispozici speciální sáček. Odpověď je jednoduchá: stačí si vzít s sebou igelitový sáček nebo papírový ubrousek a exkrement uklidit. Vzhledem k přetrvávající nedisciplinovanosti některých z nás není v silách Technických služeb města Olomouce udržovat nepřetržitě bezvadný pořádek na všech místech města.
Jedním z úkolů Městské policie Olomouc je i dohled nad dodržováním čistoty veřejného prostranství v souvislosti s chovem psů. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že osoba, které je pes svěřen nebo která psa doprovází, je povinna jeho výkaly neprodleně odstranit. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku – znečištění veřejného prostranství, za který může být strážníky na místě uložena bloková pokuta až do výše 1 000 korun. Strážníci mají také právo provádět prostřednictvím obecních úřadů kontrolu, zda je pes přihlášen a to dle zvláštního právního předpisu u správce místního poplatku ze psa, o jejich držitelích a o uhrazení místních poplatků ze psa. Pokud majitel nemá uhrazen poplatek, dopouští se přestupku, který pak řeší příslušný správní orgán.
S touto problematikou souvisí i volně se potulující psi bez označení – známky. Denně strážníci vyjíždějí na oznámení o výskytu volně pobíhajících psů, které pro nemožnost identifikace jejich majitelů předávají do útulku. V některých městech se tuto problematiku daří výrazně eliminovat tzv. čipováním psů. To by výrazně usnadnilo strážníkům práci, majitelům psů by čipy snížily riziko možných problémů a pejsky by ušetřily stresu z pobytu v útulku.
| Poslední úprava: 18. března 2010 (čt)