Výtěžek z dobročinné akce převzal od města olomoucký spolek Zet-My
Šek na 50 tisíc korun předali zástupci vedení města olomouckému spolku Zet-My, který pomáhá zkvalitňovat život osobám se zdravotním postižením i osobám, které o ně pečují. Peníze jsou výtěžkem dobročinné akce Radniční punč, která se konala během loňského adventu.
V prosinci loňského roku se zástupci vedení města zapojili do dobročinné akce, při níž u stánku na vánočních trzích prodávali punč. Podařilo se vybrat rekordní částku a celý výtěžek nyní putuje na charitativní účely. Vybralo se přes 42 tisíc korun, přičemž radní tuto částku zaokrouhlili ze svého na 50 tisíc. „Věříme, že peníze poslouží dobré věci. Rodiče, kteří pečují o jakkoli postižené dítě, jsou pro mě bez nadsázky hrdinové. Pokud jim společnost může nějak ulevit či pomoci, je to skutečně k nezaplacení,“ komentoval primátor Olomouce Miroslav Žbánek, proč město vybralo právě spolek Zet-My.
Ten pomáhá pečujícím osobám načerpat síly na náročnou každodenní péči o své děti s postižením. „Společně s organizací Korunka pomáhá jsme vybrali olomoucký spolek Zet-My proto, že pomáhají rodinám žít obyčejný život. Rodiče, kteří pečují o dítě s náročnými projevy chování, jsou obdivuhodní. Ale museli toho ze svých životů hodně vypustit, obětovat. Spolek Zet-My nabízí péči o jejich děti a rodinám tak vytváří tolik potřebný prostor pro odpočinek, pro nabrání nových sil,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská.
Spolek Zet-My nabízí odlehčení pro rodiče formou sociální služby a komunitní pomoci. Podpora spočívá v tom, že služba pečuje po nějakou dobu o jeho dítě, zatímco on může načerpat síly na další péči. „Název našeho spolku je vyjádřením toho, že MY všichni jsme součástí společnosti. A to i přesto, že někteří z nás potřebují pro běžný život větší podporu než druzí. Podporujeme osoby se zdravotním postižením a jejich pečující, aby vyšli ze-tmy, která pro každého představuje něco jiného. Peníze použijeme na zlepšení zázemí služby, konkrétně na rekonstrukci kuchyňky,“ dodala předsedkyně spolku Naděžda Škrabalová.
Pro pečující osoby je pomoc podobných organizací často jedinou možností, jak alespoň na chvíli ulevit nekončící náročné péči. Jedna z maminek, paní Andrea, k tomu dodává: „O tom se mi dříve ani nesnilo a jsem za tuto službu nesmírně vděčná. Pro pečující je to opravdu obrovská úleva, při které současně mohu načerpat energii a být tu pro své dítě takzvaně v plné síle.“
Více informací o spolku najdete na webu www.zet-my.cz.
Jak můžete spolek Zet-My podpořit:
„Zet-My můžete podpořit finančním příspěvkem, díky němuž zajistíme bezpečnější prostředí ve službě nebo více možností vyžití pro naše klienty. Osobnější možnost podpory je homesharing – tzv. sdílená péče. Zapojit se do této aktivity může každý, kdo má chuť pomáhat. Hledáme lidi - hostitele, kteří stejně jako my, vnímají, jak těžké je pečovat a není jim jedno, co pečující rodiny každý den zažívají. Hostitelé nemusí mít z ničeho obavy, protože jej na vše v organizaci dobře připravíme a vztah s dítětem i pečující rodinou zprostředkujeme,“ říká předsedkyně spolku Naděžda Škrabalová.
K pomoci se připojili také studenti Vyšší odborné školy Caritas, kteří spustili dobročinný studentský projekt Staň se světlonošem. Ten vzniká právě ve spolupráci se spolkem Zet-My a ve čtvrtek 3. dubna v souvislosti s ním spouští veřejnou sbírku na podporu této organizace. Více na www.znesnaze21.cz
Autor: Mgr. et Bc. Lenka Jedličková Ph.D. | Poslední úprava: 2. dubna 2025 (st)