Slintavka a kulhavka hrozí i chovům v olomoucké Zoo. Ta přijala preventivní opatření
Rychle se šířící virové onemocnění slintavka a kulhavka, jejichž ohniska hlásí Maďarsko i Slovensko, se netýká jen hospodářských, ale i divokých zvířat včetně těch chovaných v zoologických zahradách. Zoologická zahrada Olomouc proto zavedla preventivní opatření, která mají za cíl chránit její zvířecí obyvatele před možnou nákazou.
Reaguje tak na situaci spjatou s výskytem tohoto značně nakažlivého virového onemocnění sudokopytníků, které se projevuje horečkou, puchýři na sliznicích dutiny ústní a končetinách, bolestivostí při pohybu a odmítáním potravy. Hlavním hostitelem je převážně skot, ale i další domestikované druhy zvířat z čeledi sudokopytníků – prasata, ovce, kozy, velbloudovití. Nevyhýbá se však i volně žijícím druhům zvířat – prase divoké, jelenovití. „Naše zoo je zatím mimo rizikovou zónu, nicméně situaci velmi pečlivě sledujeme. V případě, že nákaza překročí území naší země, lze předpokládat plošné uzavření zoologických zahrad. V současné době spolupracujeme se Státní veterinární správou a přijímáme doporučená opatření,“ ujistil ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.
V rámci veterinární prevence prozatím do odvolání došlo k uzavření volného výběhu koz s nemožností je krmit, omezením byly dotčeny i zážitkové programy pro veřejnost, byť k přenosu této nemoci na člověka dochází ve zcela výjimečných případech. V případě nákazy by musela být zvířata v daném chovu utracena a výběh po dobu jednoho měsíce uzavřen.
OPATŘENÍ V ZOO OLOMOUC
- Je nutné vést evidenci všech vozidel, která do areálu zoo vjíždějí. Tyto záznamy musí obsahovat zejména datum vjezdu, označení přepravce, registrační značku dopravního prostředku a místo, odkud dopravní prostředek vyjel a zda neprojížděl územím Maďarska či Slovenska.
- Do areálu zoo je zákaz vjezdu dopravním prostředkům, které mohly potencionálně vjíždět do zemědělských podniků, zoo přepravcům, přepravcům krmiv a léčiv, poštovním přepravcům. Čištění cizích přepravních beden, včetně vykládky podestýlky není povoleno.
- Přepravci zvířat se musí prokázat dokladem o provedení dezinfekce dopravního prostředku před nakládkou vnímavých zvířat, a to v listinné nebo elektronické podobě (tato povinnost se vztahuje na všechny přepravce ze zahraničí, jejichž dopravní prostředky mají jinou registrační značku než Česká republika, a na dopravní prostředky s registrační značkou Česká republika, které se v průběhu posledních 21 dní pohybovaly v oblastech Maďarsko a Slovensko). Kopie tohoto dokladu bude uchovávána po dobu 12 měsíců a na vyžádání úředního veterináře bude předložena ke kontrole.
- Pokud to bude reálně možné, budou po dobu nezbytně nutnou nově příchozí vnímavá zvířata umístěna v karanténě před spojením s chovanými zvířaty v zoo. Zde bude využívána desinfekční rohož.
- Desinfekčními rohožemi jsou opatřeny i chovatelské úseky se sudokopytníky.
- Přímý vstup návštěvníků do výběhu koz zakrslých není povolen. Krmení zvířat je zde zakázáno, krmné automaty vyprázdněné.
- Zážitkové programy pro veřejnost (Dopoledne ošetřovatelem v zoo a Zadními vrátky do zoo) jsou dočasně zrušeny.
- Veškeré návštěvy, exkurze jsou na všech chovatelských úsecích zakázány.
- Všichni zaměstnanci zoo, kteří se pohybují v areálu, obzvláště poblíž sudokopytníků (i jen dočasně) se převlékají a přezouvají do pracovního oblečení a obutí v zoo. Není povoleno v pracovním oblečení a obutí opouštět zoologickou zahradu.
- Všichni chovatelé byl seznámeni s tímto onemocněním, jeho riziky, průběhem a prevencí.
Autor: Mgr. et Bc. Lenka Jedličková Ph.D. | Poslední úprava: 26. března 2025 (st)