Olomoučtí dobrovolní hasiči jsou zase lépe vybaveni pro mimořádné události
Jednotky dobrovolných hasičů z Olomouce si od města převzaly nové vybavení, které využijí během zásahů při mimořádných událostech. Jednalo se především o ochranné pomůcky, prostředky pro čerpání vody, pro práci na vodní hladině, poskytování první pomoci či komunikaci.
„Velitelé jednotek dobrovolných hasičů si převzali nové zásahové obleky a přilby, radiostanice, speciální hasičský vysavač, defibrilátor nebo záchranné vesty na vodu,“ vyjmenoval primátor Miroslav Žbánek. To vše si mezi sebe rozdělily jednotky v Droždíně, Holici, Chomoutově, Lošově, Radíkově a Topolanech. Celkové náklady na pořízení zásahového vybavení činily půl milionu korun, přičemž město ze svého rozpočtu vynaložilo částku 336 tisíc korun. Zbytek pokryla dotace z Olomouckého kraje.
Loni se také městu podařilo uspět se žádostí o dotaci Ministerstva vnitra – generálního ředitelství HZS ČR ve výši 4,45 milionu korun a dotaci od Olomouckého kraje ve výši 800 tisíc korun. Z těchto peněz pořídilo novou zásahovou techniku. Na jaře letošního roku si tak jednotka dobrovolných hasičů Chválkovice převezme nový dopravní automobil, který bude sloužit nejen k přepravě hasičů či vybavení na místo zásahu, ale bude využíván i k přepravě evakuovaných osob.
Černovírští hasiči zase nejpozději v příštím roce získají novou cisternovou automobilovou stříkačku, která bude sloužit jako prvovýjezdové vozidlo nejen k požárům, ale též k dopravním nehodám či jiným technickým událostem. „Velice si vážím práce našich hasičů a jsem rád, že se nám daří obnovovat zásahové vybavení či požární techniku, a to i díky získávání dotačních prostředků jak z Olomouckého kraje, tak z Ministerstva vnitra generálního ředitelství hasičského záchranného sboru,“ doplnil primátor s tím, že město obnovuje vybavení hasičům průběžně i bez dotací.
Loni například pořídilo ze svého rozpočtu dvě nové termokamery. „Ty jsou využívány jak ve vnitřních, tak ve venkovních prostorách a slouží k vyhledávání skrytých ložisek požáru, k včasné lokalizaci osob na místě požáru či k vyhledávání osob například po živelních pohromách,“ doplnil Jan Langr, vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu.
| Poslední úprava: 8. ledna 2025 (st)