Děti si vytunily svoje školy. Čtvrtý ročník soutěže přinesl zajímavé projekty
Také v letošním roce měly děti z olomouckých základních škol možnost získat od města peníze na zvelebení školních prostor podle vlastních představ. Do čtvrtého ročníku soutěže Vytuň si školu se přihlásilo osm škol. Finálové projekty hodnotili sami žáci, kteří si je navzájem představili a v tajném hlasování rozhodli o vítězích. Tři nejlepší týmy získaly šek na 40 tisíc korun, které mohou použít právě na uskutečnění svých nápadů.
První místo obsadila FZŠ Hálkova s projektem modernizace učebny hudební výchovy na moderní multimediální učebnu. ZŠ Dvorského ze Svatého Kopečka zútulní koridor spojující budovy 1. a 2. stupně. ZŠ Stupkova využije získané prostředky na vybudování knihobudky, která podpoří čtenářskou gramotnost. Oproti minulému roku si vítězné školy polepšily o pět tisíc korun, které mohou na projekty využít. „Jsme rádi, že o soutěž je mezi školami takový zájem. Realizované projekty mají pozitivní dopad nejen na školy, jejich žáky a zaměstnance, ale i na širší komunitu rodičů a přátel školy. Město Olomouc podpoří soutěž i v příštím roce a opět navýší finanční odměnu pro vítězné projekty na 45 tisíc korun,“ uvedl Dušan Struna z odboru strategie a řízení, který soutěž organizuje.
1. Místo – FZŠ Hálkova
Tým žáků FZŠ Hálkova se rozhodl pro modernizaci učebny hudební výchovy na multimediální učebnu se zeleným plátnem, kvalitním osvětlením a nahrávacím koutkem. Velkou oporou jim byli nejen učitelé, male i rodiče. Například tatínek jedné ze soutěžících, truhlář, pomohl s částí prací. „Žáci se učí odpovědnosti, finanční gramotnosti a umění sebeprezentace. Celá škola bude z opravených prostor těžit ještě mnoho let. Pokud bude příležitost, rádi se zapojíme i do dalších ročníků,“ uvedla Michaela Bartošová, která projekt na škole vede.
2. Místo – ZŠ Dvorského
Poprvé se žáci ZŠ Dvorského ze Svatého Kopečka rozhodli zapojit do soutěže s projektem zútulnění koridoru, který spojuje budovy 1. a 2. stupně, a který neměl větší využití a nepůsobil příliš reprezentativně. V místě, kde se během třídních schůzek scházejí rodiče, vznikla nová místa k sezení, fotbálky pro zabavení dětí o přestávkách a zeď posetá obkladačkami, které vyrobili deváťáci v rámci pracovních činností. „Žáci se pod dohledem pedagogů sami rozhodli, jak chtějí školu dovybavit a co v ní vylepšit. Seznámili se s vyplněním žádosti a sestavením rozpočtu projektu, který následně zrealizovali. Prostor, který si vybavili, nyní aktivně využívají,“ pochvaloval si ředitel školy Jan Kolisko.
3. Místo – ZŠ Stupkova
Projekt Knihobudka slouží k výměně knih pro žáky, zaměstnance i veřejnost a součástí projektu jsou také literární kavárny pro společná setkávání. „Vidět výsledek vlastní práce motivuje žáky k zodpovědnosti a posiluje jejich vztah ke škole a zájem o veřejné dění,“ komentovala ředitelka školy Iva Pospíšilová s tím, že škola se do soutěže hodlá zapojit i v dalších ročnících.
| Poslední úprava: 11. prosince 2024 (st)