Za reklamu neutrácíme. Nejlepší reklamou jsou spokojení zákazníci, říkají největší výrobci reklamy v regionu
Už třicet let podnikají v oblasti reklamy. Podle svých slov patří mezi tři nejvýznamnější firmy v republice v tomto oboru a v Olomouci potkáte jen minimum lidí, kteří by firmu GRAPO neznali. Jejich práce je vidět na každém kroku a hlavně – majitelé firmy se už roky aktivně zapojují do dění ve městě. V rámci série návštěv firem a zaměstnavatelů v regionu, kterou iniciuje Okresní hospodářská komora, navštívili zástupci olomoucké radnice také společnost GRAPO.
Město má dlouhodobou spolupráci s Okresní hospodářskou komorou, přičemž jednou z aktivit této spolupráce jsou právě návštěvy zajímavých či významných zaměstnavatelů v regionu, zvlášť pokud má jejich činnost nějakou přidanou hodnotu. „Jde především o to, aby zvolení zástupci ve vedení města měli přehled o tom, kteří zaměstnavatelé tady na území města působí, měli možnost si vzájemně vyměnit zkušenosti a říct si, co je trápí, co by chtěli zlepšit a jak si vzájemně vyjít vstříc,“ vysvětluje ředitel Okresní hospodářské komory Radim Kašpar.
Po desítkách největších firem z oblasti výrobní, potravinářské či recyklační tak radní zavítali do společnosti sice menší, ale o nic méně významné. Tentokrát přišla řada na návštěvu společnosti GRAPO, kterou v roce 2005 založil v areálu bývalého stavebního podniku v ulici Šlechtitelů její dosavadní majitel Radim Králík. „Jsem rád, že jsme se dostali i sem, protože majitelé této firmy v Olomouci nejen podnikají, ale také se po desetiletí nezanedbatelným způsobem podílejí na podobě města, na budování vztahů a společenském a kulturním životě,“ podotkl při návštěvě primátor města Miroslav Žbánek a dodal, že s jednatelem firmy se mnohokrát potkal také nad modely letadel, které jsou mu velmi blízké. Dokonalých modelů létacích strojů, které jsou propracované do posledního detailu a které jsou především funkční, najdete v sídle firmy díky vášni jejího zakladatele bezpočet.
Začínali s počítačem, který vyhráli v soutěži
S podnikáním začínali v roce 1994 a s minimálním vybavením začali konkurovat větším firmám v okolí. „Tehdy jsme s manželkou vyhráli ve studentské soutěži počítač IBM. Ten jsme připojili na pronajatý digigraf a začali jsme vyrábět první samolepky. Měli jsme daleko nižší náklady než velké organizace, dokázali jsme to samé a naše konkurenční výhoda spočívala i v tom, že jsme uměli i háčky a čárky,“ vzpomíná s úsměvem zakladatel firmy Radim Králík. Postupně svoje podnikání společně s manželkou Barborou rozšiřoval a o pár let později založil společnost GRAPO. Mimochodem, název není žádnou rafinovanou zkratkou. Je to jméno oblíbené literární postavy z knihy Ondřeje Neffa.
V tuto chvíli zaměstnává firma zhruba sedm desítek lidí. Kromě speciálních profesí, jako jsou svářeči či elektrikáři, na ně zvláštní požadavky nemá. „Nepotřebujeme dokonce ani nijak velké kreativce, protože zakázky, které od zákazníků dostáváme, jsou obvykle už graficky připravené. Takže navržený design jen převádíme do fyzické podoby. Ale samozřejmě i kreativitu dokážeme ocenit,“ komentuje Radim Králík a dodává, že někteří zákazníci přicházejí i s náročnějšími úkoly. „Obecně jsme nastavení tak, že se snažíme zákazníkovi vždy vyhovět. Poslechneme si, co potřebuje, a zamyslíme se, jestli to pro něj dokážeme udělat. A jestli to dokážeme udělat dobře. Občas se nám stane, že zákazníci to třeba zkusí u konkurence, protože jim nabídne o něco lepší cenu, ale pak se k nám zase vrátí, protože nejsou spokojeni s kvalitou jejich práce,“ dodává jednatelka firmy GRAPO Barbora Králíková.
Vytisknou cokoli na cokoli. Pro velké řetězce i babičku
Podle jejich syna Tomáše, který v rodinném podniku rovněž působí, musí stále přicházet s novými nápady a technologiemi, protože konkurence a požadavky zákazníků jsou mnohdy neúprosné. S nadsázkou dodává, že vytisknou cokoli na cokoli. Technika, kterou používají, dokáže skutečně divy, potiskne vše od umělých materiálů přes sklo, kovy až po přírodní kámen. A zdaleka se nezaměřují jen na velké nadnárodní firmy. „Snažíme se být velmi proklientští. To znamená, že nás samozřejmě primárně živí velké zakázky, například pro obchodní řetězce, ale nemáme problém ani s tím, když někdo přijde, že by potřeboval vytisknout pět vizitek nebo fotku vnoučka na plexisklo. Vždycky se zkrátka snažíme vyjít vstříc,“ říká Tomáš Králík. A ačkoli je živí hlavně reklama ostatních firem, GRAPO podle něj za marketing a reklamy neutrácí: „Nejlepší reklama jsou spokojení zákazníci. Takže naše propagace spočívá v tom, že se vždy snažíme udělat zajímavou a kvalitní věc a pokusit se splnit i ty nejnáročnější úkoly. A lidé si to mezi sebou řeknou.“
Podporují neziskovky i umělce
Nedílnou součástí jejich práce je ale také společenská odpovědnost. „Produkty firmy jsou sice spojeny s propagací kulturního i společenského života, ale vnímáme i to, že právě neziskový sektor má v Grapu silného partnera. Je to jedna z firem, kde nejde jen o přispívání do lokální ekonomiky, ale také posilování sounáležitosti komunity a kultivaci vztahů obecně. Tohle je rozhodně jeden z příkladů dobré praxe,“ pochválil primátor Žbánek. Neziskový sektor podporuje GRAPO především tím, že na mnohé z akcí jednotlivých institucí poskytují svoje služby zdarma, nebo za symbolickou cenu. A rozhodně jich není málo. „Pokud za námi někdo přijde s projektem, který není založen na vydělávání peněz, a nemají třeba peníze na tisk reklamy, jsme ochotni jim vypomoci takto, tedy že reklamu jim poskytneme darem. Takových partnerů už máme řadu,“ potvrzuje Radim Králík. Firma také spolupracuje s umělci, i těmi začínajícími a snaží se i je všemožně podporovat. Její produkty tak mohou obdivovat lidé i daleko za hranicemi regionu. Jedním z mnoha příkladů je plastika odkazující k dramatikovi a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi, kterou nechal v GRAPO vyrobit výtvarník Jiří David a kterou najdete v Lucemburku.
| Poslední úprava: 6. prosince 2024 (pá)