Židovské obyvatele města připomíná 44 nových kamenů v dlažbě
Na číslo 388 se dostal dnes počet kamenů zvaných stolpersteine. Kameny podle názvu připomínají zmizelé obyvatele Olomouce židovského původu. K položení 44 nových kamenů na 18 místech se přidali v Palackého ulici také městští radní.
„Radnice tuto akci podporuje, protože je nutné nezapomínat na holocaust, stejně jako ho nezpochybňovat. Kameny připomínají konkrétní lidi, kteří zde žili své obyčejné životy a zmizeli. Připomínáme si tím jejich tragický osud a tragický omyl celých národů,“ řekl při pokládání stolpersteinů náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.
S myšlenkou uctít oběti holokaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, přišel v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig. První kameny položil v ulicích Kolína nad Rýnem, potom v Berlíně a dalších německých městech. V Olomouci jeho myšlenku přejal Petr Papoušek, předseda místní židovské obce v roce 2011. S umístěním do dlažby mu pomáhají technické služby města.
„Shodou okolností první olomoucký stolperstein nesl jméno mého pradědečka Arnošta Beckmanna, který zahynul v Osvětimi,“ uvedl Papoušek. Kámen, či spíše betonová kostka s nápisem na horní mosazné desce, byl zasazen do chodníku před domem číslo 19 v Komenského ulici.
Podle Papouška si Olomouc nyní připomíná prostřednictvím kamenů zmizelých méně než třetinu židovských obyvatel, kteří byli deportováni do koncentračních táborů.
| Poslední úprava: 12. listopadu 2024 (út)