Krizové scénáře se nenaplňují, Olomouc čeká dvacetiletá voda. Riziko ale přetrvává až do pondělí
Původní krizové povodňové scénáře pro město Olomouc se nenaplňují. I přesto, že v Jeseníkách stále intenzivně prší a déšť by měl ustávat až v neděli odpoledne, jsou od včerejška prognózy odborníků oproti těm pátečním optimističtější. Je to hlavně z toho důvodu, že větší část vody odtéká z horských oblastí na polské území. Přímé ohrožení obyvatel Olomouce řekou Moravou tak v tuto chvíli nehrozí.
Aktuální úroveň protipovodňových opatření by měla řeku Moravu udržet v hrázovém systému, hladina vody na Nových Sadech podle odborníků nedosáhne při kulminaci ani původně avizovaných pěti metrů. „Chtěl bych tímto občany Olomouce uklidnit, že podle odborníků nejhorší scénář povodní z roku 1997 nebude naplněn. Přesto může stále docházet k lokálnímu zaplavování níže položených sklepů či suterénních prostor, a to hlavně z důvodu vysoké hladiny spodní vody a nasycené půdy,“ komentoval aktuální situaci primátor Olomouce Miroslav Žbánek.
Nejhorší situace se očekává v Chomoutově, kam teď město soustředí protipovodňovou ochranu. „Na území Chomoutova musíme být stále obezřetní. Ačkoli ani tady neočekáváme drakonické scénáře, v některých místech se může řeka z koryta vylít. Proto v tuto chvíli na kritických bodech rozmisťujeme tandemové pytle s pískem a protipovodňové mobilní hrazení. Pytle i písek rovněž přímo na místě distribuujeme mezi místní,“ dodal primátor.
V sobotu druhý stupeň povodňové aktivity, v neděli třetí
Vzhledem k předpokládaným stále silným srážkám se situace ještě může pochopitelně měnit. V Jeseníkách totiž stále intenzivně prší, což nadále ovlivňuje i výšku hladiny řeky Moravy. Dle srážkoměrných stanic spadlo v Jeseníkách od čtvrtka do dnešního rána přibližně 140 mm srážek, na zbytku sledovaného území pak zhruba 90 mm srážek. Javorník, Vidnava a Jeseník ukazují hodnoty okolo 150 až 180 mm srážek, povrchová voda z této oblasti stéká do toků Javornický potok, Vidnava a Bělá, které dále odtékají na polské území.
V Olomouci je řeka Morava v tuto chvíli na prvním stupni povodňové aktivity, od sobotní 22. hodiny bude vyhlášen druhý stupeň. Třetího stupně by měla dosáhnout pravděpodobně během neděle. „Znamená to, že retenční kapacita hrází bude naplněna, což může vypadat hrozivě, ale v tuto chvíli vylití z břehů nehrozí. Přesto upozorňujeme občany, aby zbytečně neriskovali a nezdržovali se v okolí vodních toků,“ upozornil tajemník povodňové komise města Olomouc Jan Langr.
Ačkoli překonání břehů s výjimkou Chomoutova na území města nehrozí, ve většině městských částí musejí obyvatelé počítat s tím, že kvůli vyrovnávání hladiny toků může prosakovat spodní voda, která rovněž představuje ohrožení především pro sklepy a níže položené nemovitosti. „Především v lokalitách Černovír, Hejčín, Lazce a Klášterní Hradisko musejí občané počítat s tím, že zahrádky budou zaplaveny,“ dodal Langr.
Ani v lokalitách Domovina a Dolní Novosadská nelze vyloučit, že dojde k zaplavení níže položených míst. „S rozlivem je také třeba také počítat v místě stavby protipovodňových opatření na jihu města. Lokalitě věnujeme pozornost a prosíme občany, aby nevstupovali do zaplaveného a podmáčeného prostoru, nezdržovali se v blízkosti stromů a také aby neparkovali v těchto lokalitách vozidla. Nebezpečí pádů stromů ale stále hrozí i v navazujícím území a kolem štěrkopískovišť, kde dochází k nárůstům hladin,“ varoval vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
Situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále monitoruje havarijní služba odboru ochrany Magistrátu města Olomouce. „Zároveň jsou v plné pohotovosti zbývající členové havarijní služby magistrátu, kteří podle potřeby pomáhají kolegům z odboru ochrany. Hlavním úkolem úřadu je zajistit informovanost občanů. Situace budeme průběžně upřesňovat,“ doplnil tajemník magistrátu Marek Černý.
Bližší informace o situaci najdete na webu Povodí Moravy a Českého hydrometeorologického ústavu. V této souvislosti upozorňujeme i na možná rizika při kontaktu s kontaminovanou vodou. Jak se chránit, najdete na webu Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.
Základní rady pro občany v záplavových územích:
- Řiďte se pokyny starostů obcí a složek IZS.
- Sledujte vývoj situace v hromadných informačních prostředcích, například prostřednictvím veřejnoprávních médií, sociálních sítí HZS krajů, sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů svých obcí, ČHMÚ. Sledujte jak místní zpravodajství, tak varování o počasí.
- Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
- Připravte si evakuační zavazadlo
- Nabijte si mobilní telefony, nabijte a připravte si power banky.
- Připravte pro případ povodně své domovy.
Doporučení ke zmírnění následků jevů:
- Odstraňte, ukliďte nebo upevněte všechny věci v okolí stavby, které by mohla voda odnést.
- Zjistěte dopředu, kde se nacházejí uzávěry vody a plynu a jak je v případě evakuace rychle uzavřít, jak vypnout pojistky. Elektrické spotřebiče, které zrovna nepoužíváte, odpojte od elektrické energie.
- Pokud je to možné, drahý nábytek a cennosti přestěhujte do vyšších pater. Škody u nepřipraveného domu mohou být až desetkrát vyšší než u domu, který je vyklizený a připravený na příchod povodně.
- Připravte si pytle s pískem a těsnící folie a zajistěte si ucpávky kanalizace a odtoku toalety.
- Zabezpečte chemické látky, které by mohly případně kontaminovat vodu a životní prostředí.
| Poslední úprava: 14. září 2024 (so)