Zpět v čase se zahraničními školáky
Tradice, kultura a historie spojují. V Olomouci se kvůli nim setkali tennageři hned z pěti zemí. V rámci mezinárodního projektu Erasmus zavítali do města Italové, Bulhaři, Poláci, Litevci a Turci. Zahraničním školákům a jejich učitelům byla hostitelem olomoucká Základní škola Gorkého.
„Potkali jsme se proto, abychom společně prozkoumali kulturní dědictví a našim partnerům jej ukázali nejen reálně, prostřednictvím památek nebo tradičních výrobků, ale i na historických fotografiích. Smyslem projektu bylo totiž analyzovat historii našeho regionu,“ přiblížila detaily návštěvy učitelka ze Základní školy Gorkého Andrea Procházková. Podkladem mezinárodního bádání školáků se tak staly nejen pohlednice, ale i staré fotky z rodinných alb. „Zavedly nás do doby našich prarodičů, a my se tak mohli společně podělit o to, jak tehdy naši dědové a babičky pracovali, slavili nebo třeba trávili volný čas. Uspořádali jsme společné workshopy, během kterých měli všichni možnost vyzkoušet si tradiční rukodělné techniky nebo vaření a pečení tradičních jídel,“ doplnila Andrea Procházková, která má za školu projekt na starosti.
Každá z návštěv, kterou školáci v rámci programu EU na podporu vzdělávání absolvují, je vždy zaměřena na určité téma, které žáci prezentují. V rámci takto zaměřeného projektu proto téměř padesátičlenná zahraniční delegace nemohla vynechat ani návštěvu radnice. Školáci a učitelé z pěti států si prohlédli Olomouc z věže, expozici o historii města i kapli svatého Jeronýma. V historické obřadní síni se jim stal za město průvodcem i náměstek primátora pro kulturu a školství Viktor Tichák. „Je to skvělá příležitost sdílet vzájemně to, co se váže ke kultuře a dějinám vašich zemí. Máte tak jedinečnou možnost porovnat, jak vypadala vaše města v minulosti a nyní,“ ocenil školní projekt. Do historie města je pak zavedl třeba prostřednictvím událostí, které jsou vyobrazeny na stěnách někdejšího slavnostního sálu radnice. „Nástěnné malby vídeňského malíře Karla Wildy tady ilustrují náměty z olomouckých dějin,“ popsal náměstek Tichák.
Do mezinárodního projektu eTwinning s názvem Back in time with an old photo se všechny zúčastněné školy zapojily v roce 2020. „Součástí programu je vždy také návštěva škol, vybraných historických nebo jinak regionálně zajímavých míst. My jsme naše partnery vzali do skanzenu v Cholině, podívali se do spřátelené školy v Náměšti na Hané a zajeli do Prahy,“ vyjmenoval další body pestrého programu ředitel ZŠ Gorkého Vladislav Tesařík.
Díky Erasmu se už žáci olomoucké základní školy podívali naopak do Litvy, Turecka, Itálie a Bulharska. Teď je čeká Polsko.
| Poslední úprava: 16. března 2023 (čt)