Koupí charitativního punče Olomoučané pomohli péči o děti s autismem
Šek na 40 tisíc korun, které se vedení města podařilo vybrat prodejem charitativního punče, předali primátor města Olomouce Mirek Žbánek, náměstek Viktor Tichák a radní Václav Kryl spolku JAN – Jdeme autistům naproti. Spolek chce tento výtěžek použít na rozvoj cvičné zubní ordinace, jejíž činnost je pro děti s poruchami autistického spektra velmi důležitá.
Spolek JAN se v Olomouci již od roku 2007 věnuje pomoci dětem a mladým dospělým, kteří trpí některou z poruch autistického spektra. V rámci republiky vykonává svou službu velmi nadstandardně, zejména co se týká frekvence setkávání se s klienty. „S dětmi, které máme v péči, a s jejich rodinami se snažíme setkávat jednou za dva týdny, aby byla zachována kontinuita té péče. To je ve srovnání s jinými městy opravdu výjimečné, ale stojíme si za tím, že je to ohromně důležité. Ten čas hraje obrovskou, vlastně zásadní roli. A je potřeba pracovat nejen s postiženými dětmi, ale vzdělávat také jejich rodiče a sourozence. A pokud se toto všechno stihne podchytit včas, mají lidé s autismem potom velikou šanci na celkem samostatný život. A to je právě to, proč naši práci děláme a děláme ji moc rádi,“ vysvětlila ředitelka spolku Markéta Jandeková přítomným členům vedení města přímo v prostorách, kde pracovníci JAN se svými klienty pracují. Spolek sídlí v budově pobočky městské knihovny na Brněnské ulici.
Město s JANem spolupracuje už dlouhá léta. Vychovávat dítě s autismem je pro rodinu velká zátěž a my si uvědomujeme, jak důležité a významné je instituce tohoto typu v Olomouci zřizovat, provozovat, udržovat v chodu a rozvíjet i po té odborné stránce. Ten příspěvek, který vlastně není náš, není vedení města, ale je Olomoučanů, kteří přišli a koupili si ten charitativní punč, my teď s velkým poděkování pouze předáváme tam, kde najde bezprostřední uplatnění a má opravdu velký smysl,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek.
Spolek JAN se nyní stará o 260 klientů. „To už je pro nás kapacitně velmi na hraně, proto jsme museli zavést čekací listinu, ale stále je u nás ta čekací doma snad únosná. Jedná se zhruba o 3 měsíce. Jinde v republice to může být bohužel až třikrát tolik. Snažíme se opravdu ten začátek péče co nejvíce urychlit, protože čas je v tomto ohledu skutečně zásadní. A to se nám potvrzuje každým dítkem, které k nám přijde do péče s mnoha různými úzkostmi a plné strachů, a po určité době intenzivní práce s ním i s jeho rodinou najednou vídáme úplně jiné dítě – usměvavé, schopné si hrát a na něco se soustředit. Tohle má opravdu smysl,“ dodává speciální pedagožka Sylva Kočí, která v JANu vede ranou péči.
Předání šeku se zúčastnila také Monika Řehulková jako zástupce organizátora Vánočních trhů. Právě pořadatel Vánočních trhů totiž k 30 304 korunám vybraným za charitativní punč, dorovnal částku na rovných 40 tisíc korun, které směřují na činnost spolku JAN.
| Poslední úprava: 5. ledna 2023 (čt)