Olomoucký rodák prof. Šlapeta pokřtí unikátní publikaci o architektuře. Připojí i poutavou přednášku
Zajímáte se o architekturu? Pak si určitě nenechte ujít křest publikace ALFABET - ČESKÁ MODERNÍ ARCHITEKTURA, která odkazuje na velice úspěšnou výstavu „Česká moderní architektura od secese k dnešku“. Ta se minulý podzim konala v Jízdárně Pražského hradu.
Třísetstránkovou publikaci nabitou fotografiemi a zajímavostmi o architektuře a známých architektech pokřtí v úterý 20. září v 18 hodin v kině Metropol prof. Vladimír Šlapeta. Olomoucký rodák a mezinárodně oceňovaný architekt poté vysloví poutavou přednášku, ve které se dozvíte mnoho zajímavého nejen o architektonicky významných budovách v Olomouci. Křest i přednáška jsou volně přístupné, registrace není nutná, jste zváni!
Výstava „Česká moderní architektura od secese k dnešku“, ze které publikace vychází, byla mimořádně úspěšná. Do expozice bylo zapojeno 738 staveb, 183 architektonických modelů, 313 vybraných českých architektů, 19 kurátorů, 13 krajů, 18 muzeí a 13 galerií z celé republiky. Výstava byla největší svého druhu, realizovaná v českých zemích a navštívilo ji přes 19 tisíc lidí. A právě na popud velkého zájmu návštěvníků se organizátoři rozhodli vydat publikaci, která by tuto událost mapovala.
„Cílem publikace „Alfabet České moderní architektury“ je představit české a mezinárodní veřejnosti nejvýznamnější ikony české architektury realizované od secese až k dnešku. Publikace má české a anglické vydání a zároveň slouží také jako průvodce architektury českých a moravských zemí,“ uvádí Vladimír Šlapeta.
V publikaci můžete očekávat stručné životopisy vybraných 120 architektů společně s portrétní fotografií, stručný seznam staveb a fotografie nejvýznamnějších architektonických staveb. Pravděpodobně v průběhu října už se kniha dostane do klasické distribuce a zájemci si ji budou moci zakoupit v knihkupectvích.
„V Olomouci najdeme hned několik architektonicky velmi významných staveb, a to nejen z historie, ale i současnosti. Dokonce jsme v loňském roce získali ocenění Opera Civitatem za nejkvalitnější a nejprospěšnější soubory veřejných staveb ku prospěchu občanů a návštěvníků města v posledních třiceti letech. Například některé z významných olomouckých vil ale nejsou veřejnosti tolik známé, jak by si zasloužily, proto je dobře, že vznikají publikace, které ukazují Olomouc zase v trošku jiném světle a přibližují hlavně ty, kteří za tím vším stojí. Můžeme být hrdí, že se slavná jména architektury vážou i k Olomouci,“ říká primátor města Olomouce Mirek Žbánek.
Průvodce po olomouckých vilách slavných architektů vydalo v loňském roce také město Olomouc. Je k dostání v Informačním centru v podloubí radnice.
prof. Vladimír Šlapeta
Profesor VUT v Brně a ČVUT v Praze se narodil a vyrostl v Olomouci a vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Po krátké praxi v Ostravě působil v letech 1973–91 jako vedoucí oddělení architektury NTM v Praze. Po sametové revoluci se stal děkanem FA ČVUT v Praze (1991–97 a 2003–06) a poté i FA VUT v Brně (2006–10) a byl hostujícím profesorem TU Tallin, MSA Münster, Univerzity Lublaň, UFGRS v Porto Alegre a TU Krakov.
Absolvoval delší studijní pobyty v Německu (Wisenschaftskolleg zu Berlin), Holandsku (TU Delft), Kanadě (Centre canadien d’ architecture Montreal), USA (Fulbright-Masaryk Scholarship – Cooper Union, NY) a v Polsku (Muzeum architektury Wroclaw). Je členem Akademie der Künste v Berlíně, komise UIA-UNESCO pro architektonické vzdělání v Paříži, vědecké komise ICOMOS 20.století a čestným členem Královské společnosti britských architektů RIBA, Amerického institutu architektů AIA a Svazu německých architektů BDA.
Je autorem nebo spoluautorem desítek výstav a publikací o české a středoevropské architektuře (Praha 1900–1978, NTM Praha; Czech Functionalism, AA London; The Brno Functionalists, Helsinki; Kamil Roškot, GVU Olomouc; Arnošt Wiesner, GVU Olomouc; Otakar Novotný, Mánes; Baťa 1910–1950, GVU Zlín; Adolf Benš, Nadace Charty 77; Adolf Loos, GVU Louny; Baba 1932, ČVUT Praha; Pavel Janák, UPM Praha a TU Wien; Bedřich Rozehnal, Obec architektů Brno; Baustelle Tschechische Republik, AdK Berlin; Jože Plečnik a Praha, Lublaň atd.)
Je nositelem Stříbrné medaile Senátu ČR, Ceny města Brna, ceny Triennale architektury v Bukurešti, Kunstpreis Berlin, medaile Bene merentibus ve Varšavě, Grand Prix Obce architektury za celoživotní dílo aj.
| Poslední úprava: 15. září 2022 (čt)