Švýcarské nábřeží
S ohledem na dlouhodobý požadavek komise městské části Nové Sady na zlepšení stavu lokality byla pořízena studie parku. Jedná se o plochu zeleně ve stávající stabilizované zástavbě, kde prozatím nedošlo ke koncepčnímu založení zeleně. Studie parku „Švýcarské nábřeží“ byla zadána za účelem stanovení cílového řešení dnes zanedbané průchozí plochy. Výměra řešeného území je 8,4 ha. Plocha je většinově v majetku statutárního Města Olomouce, část pozemku je v soukromém vlastnictví s možností směny pozemku v lokalitě. Cílem studie bylo navrhnout nový okrskový park dle koncepce obsažené v Uzemním plánu Olomouce a v souladu s návrhem systému zeleně a rozvojovými programy zahrnutými ve „Strategii zeleně a managementu údržby ve městě Olomouci“.
Studii zpracoval ateliér Florart. Koncepce parku byla projednána a schválena Komisi pro architekturu, územní plánování a pro program regenerace památek MPR a Komisi pro životní prostředí. Výsledná projednaná podoba studie byla schválena dne 14.3.2022 v Radě města Olomouce.
Současný stav
Park se nachází na pozemcích ve vlastnictví města Olomouce a částečně na pozemku v soukromém vlastnictví. Tento pozemek je nutné směnit, nebo vykoupit. V parku probíhá minimální údržba. Park je často předmětem vzniku černých skládek zemin a stavební suti. Porost ve východním okraji plochy ve vlastnictví cizího majitele je dlouhodobě bez údržby s velkým množstvím náletových dřevin a rozpadající se dřevní hmoty. Územím vedou dvě používané a prošlapané trasy, které pokrývají nejkratší přístup k zastávce MHD na „Švýcarském nábřeží“ a v jižním směru spojují obytnou zástavbu s nábřežím. Z ulice Za poštou, je hlavní přístup do parku. Jedná se o menší sídliště starší zástavby ze západní strany parku. Stávající dřeviny jsou pro cílové řešení plochy využitelné pouze částečně. V rámci porostu byly vymezeny porostní skupiny jako základní, hodnocené prostorové jednotky. Odstraněny budou stromy nevyužitelné pro cílový stav parku především z důvodu zdravotního stavu, nevyhovujících druhů nebo v nejmenší míře ve střetu s terénními úpravami plochy.
Návrh řešení
Architektonické řešení vychází v principu ze skutečnosti, že park byl původně ve větší části plochy vodní plochou. Protože přirozené zásobování vodou náhonem už dnes není díky intenzívní zástavbě území možné a ani výškové poměry vůči hladině řeky nejsou příznivé, bere si řešení z původní podoby tvarosloví kontrastu plochy hladiny, ostrovů, hrází, lávek a břehů. Protáhlý tvar trávníkové plochy připomíná tvar bývalých rybníků a je lemován bylinnými podrosty. Stávající porost nacházející se na skutečné, dnes už jen nízké terénní nerovnosti hráze, bude po vyčištění, stabilizaci a dosadbě sloužit jako přirozený předěl mezi zástavbou a parkovou plochou. Hlavní provozní směr z ulice „Za poštou“ k zastávce MHD je potvrzen dlážděnou cestou z kamenných odseků a je nad terén vyzdvihnut na mírném náspu tvaroslovně připomínajícím hráz. Plocha se tak opticky vrací k dávnému členění na dvě vodní plochy. Lemy trávníkové plochy tvoří travinobylinné porosty místy v kombinaci se zplaňujícími trvalkami. Výsadby dřevin jsou situovány do ploch organických tvarů, které mají evokovat ostrovy s podrostem ze společenstev bylin. Na hrázi je cesta rozšířena v odpočívadlo s atypickými lavicemi jako místo možného zastavení. Cesta se stane součástí hlavní pěší sítě se zimní údržbou, proto je tato trasa zpevněna dlažbou a je osvětlena veřejným osvětlením, shodným s ostatními objekty veřejné zeleně. Výsadba krátkého stromořadí přecházející částečně do ulice „Za poštou“ je signálem změny funkce plochy a vstupní plocha pak tvoří přirozený rozcestník. Přístup ulicí „Za poštou“ je řešen tak, aby na pozemcích města vznikl jasně definovaný chodník. Vzhledem k tomu, že v místě vyrostlo několik bytových objektů, vyvstala zde také potřeba dětského hřiště. Ze severozápadního okraje parku je proto situováno dětské hřiště pro nejmenší děti.
Přílohy
| Poslední úprava: 11. května 2022 (st)