Olomouc pomůže uprchlíkům a civilní obraně v ukrajinském městě Černivci. Zítra začne sbírka
S již velmi konkrétními návrhy mohli přistoupit představitelé města Olomouce k nedělnímu jednání Krizového štábu Olomouckého kraje, na nějž byli přizváni starostové všech obcí s rozšířenou působností. Krizový štáb jednal o koordinaci pomoci a o přípravě ubytovacích kapacit v Olomouckém kraji.
Kraj nyní spolupracuje s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a také se správou uprchlických zařízení. Podle čerstvých informací se Česká republika aktuálně pohybuje v oranžovém, tedy druhém ze čtyř stupňů krizové připravenosti na příliv uprchlíků. V kraji je v tuto chvíli dostatečná kapacita, sama Olomouc už připravila své evakuační středisko na Tererově náměstí. Policie a armáda, jejíž zástupci se krizového štábu účastnili, ale připomínají, že se zatím preferuje ubytování ve správě uprchlických zařízení ve Vyšních Lhotách. Zde se totiž ubytovaným mohou věnovat vyškolení profesionálové, kteří jim pomohou s vyřízením všeho potřebného v hostitelské zemi.
Primátor Olomouce Miroslav Žbánek je od začátku víkendu v kontaktu s primátorem a vedením čtvrtmilionového města Černivci. Zde se přímé bojové události prozatím omezily na bombardování bezprostředního okolí města, v jeho centru ale hledají bezpečí tisíce civilistů, utíkajících z těch míst země, kde probíhají nejhorší boje. „Pro samosprávu města Černivci a jeho civilní obranu to znamená mimořádný nápor, na Olomouc se proto obrací s velkou prosbou o pomoc. Dohodli jsme se, že nám připraví seznam nejpotřebnějších věcí a my je pro ně zajistíme,“ vysvětlil Mirek Žbánek.
Potřebné vybavení pro civilní obranu, jako jsou elektrocentrály, lékařské potřeby, trvanlivé potraviny, ale i spacáky či karimatky pro chystaný konvoj na Ukrajinu připravuje už dnes samo město ze svých strategických zásob a od zítřka se do této aktivity může zapojit i veřejnost. „Chceme umožnit našim lidem, kteří dnes mají zcela pochopitelně touhu pomáhat, aby tak učinili smysluplně a dary pro zemi strádající válkou nechali poslat naším konvojem,“ doplnil primátor. Do této aktivity se zapojí i další města z Olomoucka!
V pondělí ráno se uskuteční jednání Bezpečnostní rady města Olomouce, kde bude ujasněn další technický postup. Podle primátora Žbánka je už ale předběžně dohodnuta i forma transportu; pomoc dopraví přímo do města Černivci z Olomouce kamiony.
Darované vybavení a materiál bude možné odevzdat na Hasičské zbrojnici v Černovíře, U Staré Moravy 1, Olomouc a hasičské zbrojnice ve Chválkovicích, Selské nám. 704/64a, Olomouc od pondělních 14:00 do 18.00 a dále v pracovní dny v době od 9:00 do 12:00 a 14:00 do 18:00 prozatím do pátku. V případě potravin a zdravotního vybavení či materiálu je nutná minimální doba expirace dva měsíce. Elektrovybavení musí být nové.
Seznam nutného vybavení a materiálu:
- Elektrocentrály 1,5 KW a více
- Svítilny a baterie
- Taktické přílby, taktické brýle a rukavice
- Spací pytle, termodeky, deky, přikrývky
- Teplé spodní prádlo
- Nesterilní a sterilní jednorázové rukavice
- Lékárničky, záchranářské batohy, obvazový materiál
- Termální deky
- Pulzní oxymetry
- Nůžky pro řezání oblečení a bot
- Monitory, notebooky, tiskárny, projektory, flash disky (nové)
- Trvanlivé potraviny a hotová jídla určená k dlouhodobému skladování (větší balení)
- Dětské výživy, mléčná výživa malých dětí (sušené mléko) přesnídávky, jednorázové dětské pleny
- Nástroj na rozstříhání oděvu a obuvi (nůžky s tupým koncem)
Zdravotnický materiál:
- trakční dlaha,
- přenosné kyslíkové láhve,
- soupravy pro katetrizaci centrálních žil,
- soupravy pro lumbální punkci,
- sada pro tracheostomii,
- souprava pro tracheální intubaci,
- souprava pro drenáž pohrudniční dutiny,
- imobilizační pomůcky různých typů a velikostí,
- stříkačky s jehlami (různé objemy),
- katétry pro periferní žíly (různé velikosti),
- systém pro transfuzi infuzních roztoků,
- nesterilní obvazy (různé velikosti),
- fixační elastická bandáž (různé velikosti),
- sterilní materiál pro opatření proti popálení,
- sterilní materiál pro ošetření povrchu rány,
- hydrogelový obvaz proti popálení různých velikostí,
- zevní fixátor,
- sterilní gázový obvaz 14 cm x 7m,
- obvazový balíček,
- náplast 3cm x 500 cm,
- hemostatikum (prostředek zastavení krvácení) – chemické,
- prostředek zastavení krvácení – mechanický/gumový (zaškrcovadlo-turniket).
| Poslední úprava: 27. února 2022 (ne)