Nepřijali okupaci, aby si uchovali čest. Olomouc si připomněla srpen 1968
Vzpomínku na dramatické okamžiky okupace Československa armádou Sovětského svazu a jeho satelitních vazalů v srpnu 1968 si v sobotu připomněla také Olomouc. Pietní akce se odehrála na Žižkově náměstí u vstupu do dnešní Pedagogické fakulty Univerzity palackého, kde před desítkami let sídlilo vojenské velitelství.
Vzpomínku uspořádala olomoucká organizace Vojenského spolku rehabilitovaných Armády ČR spolu se statutárním městem Olomouc. Akci doprovodili i zástupci sokolské obce, Svazu bojovníků za svobodu a dalších veřejných institucí. Město Olomouc položením květin a proslovem zastoupil primátor Mirek Žbánek. Olomoucký kraj reprezentoval druhý náměstek hejtmana Dalibor Horák.
Své vystoupení primátor doplnil i citacemi z dobového olomouckého tisku, které jen podtrhly dramatičnost tehdejších událostí. „Výročí 21. srpna 1968 jsem si dnes připomněl s těmi, kterým zcela rozvrátil životy. Tisíce vojáků všech hodností se odmítly podvolit zradě na našem národě a podepsat souhlas se vstupem okupačních vojsk. Tito vojci ztratili hodnost, zaměstnání a stovky z nich i svobodu. Stejně jako statisíce občanů v civilním životě. Stovky lidí při okupaci zahynuly. Normalizace zmařila obrovskou příležitost naší země docílit společenských i ekonomických změn,“ uvedl primátor Žbánek.
„V prvních okamžicích dne 21. srpna 68 se projevily dopady rozkazů vrchního velení od presidenta po náčelníka generálního štábu – nebojovat, neklást odpor, zůstat v objektech. Nebudu rozebírat morální vlastnosti těch československých důstojníků, kteří se na okupační akci podíleli zřejmě už ve fázi příprav. Snad nikdo z ostatních nepředpokládal vpád Rusů a jejich satelitů. Již v prvních hodinách se našli opatrní neutrálové a jak dny a týdny plynuly, začaly oportunistické tanečky. Prokremelská komunistická vláda pak tvrdě zúčtovala nejprve s těmi svými členy, kteří si dovolili být svými postoji skutečnými vlastenci a pak také i s nestraníky. To proběhlo sice všeobecně, ale nejtvrdší dopad byl na armádu. A každý musí ocenit, že své názory a postoje skuteční vojáci nepopřeli ani před stranickou inkvizicí,“ napsal k výročí srpna 1968 předseda Vojenského spolku rehabilitovaných Petr Mrázek.
Do Olomouce dorazil z Prahy i přes vysoký věk devadesát let brigádní generál Zbyněk Čeřovský, bývalý předseda Vojenského spolku rehabilitovaných a také vězeň minulého režimu. V Olomouci pronesl obsáhlý a velmi emotivní projev, kterým mimo jiné apeloval i na uvědomění si křehkosti svobody a na riziko, že stav země se může dramaticky proměnit během několika málo hodin.
Na organizování letošní pietní vzpomínky se významně podíleli členové Vojenského spolku rehablitovaných Armády ČR, jmenovitě plukovník Bohumil Reml, předseda Územní rady VSR AČR Olomouc, bývalý člen VSH plukovník Antonín Suchý a praporčík L. Jakub.
| Poslední úprava: 23. srpna 2021 (po)