Maraton čtení jmen obětí holokaustu zahájil primátor
Jméno Adolfa Krause narozeného v roce 1866 a zavražděného nacisty v roce 1943 bylo prvním, které se neslo včera Horním náměstím. Vyslovil jej primátor Antonín Staněk a zahájil tak Jom ha-Šoa neboli Vzpomínání na oběti holocaustu.
Ještě předtím ale primátor připomněl, že i na zákonodárné půdě se dnes objevují slova, která znevažují památku židovských nebo romských obyvatel. „Národ, který se nepoučí z vlastní historie, je odsouzen k tomu, aby si ji prožil ještě jednou. Svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a je od nich jen kousek k autoritářství a totalitě,“ varoval primátor Staněk.
Spolu s ním jména a příběhy lidí četli i náměstci Pavel Urbášek a Filip Žáček. „Čtení trvalo dvě hodiny a vystřídalo se při něm asi sto dvacet lidí,“ uvedl předseda olomoucké židovské obce Petr Papoušek. Vysloveno bylo na sedm stovek jmen.
Dokumentace obětí holocaustu přináší mnoho údajů a poznatků o osudech jednotlivých lidí, na jejichž základě je možné rekonstruovat jejich příběhy. „Díky poznatkům získaných z dokumentace lze oběti holokaustu – občany, kteří žili před válkou společně s ostatními, připomínat ve veřejném prostoru, a tím je mezi nás vracet,“ dodal předseda Papoušek.
Většina židovských a romských obyvatel se kvůli holocaustu ztratila z naší společnosti, z domů v sousedství, ze škol, zaměstnání, obchodů, kulturních institucí a řady dalších míst. Po většině z nich nám zbyla jen transportní nebo vězeňská čísla, kterými nacističtí důstojníci a úředníci popřeli jejich lidskou důstojnost.
Oběti bezpráví se symbolicky vrací do společnosti čtení jejich jmen v Olomouci pravidelně již několik let. V České republice se letos konalo potřinácté.
| Poslední úprava: 13. dubna 2018 (pá)