Netradiční a oblíbená průvodkyně dějinami Olomouce osloví teenagery
Kočka Ola, netradiční průvodkyně historií města Olomouce, si tentokrát počíhá na teenagery. Oblíbené komentované prohlídky po památkách nazvané „S Kočkou Olou po Olomouci“, dosud určené zejména dětem z mateřinek a školákům prvního stupně základních škol, míří nyní mezi „náctileté“. Novou etapu prohlídek doplňuje navíc poutavý komiks a soutěž.
„Komentované vycházky po Olomouci, které zajímavou formou doplňují učivo dějepisu a činí ho atraktivnějším, nabízíme nyní žákům druhého stupně základních škol a studentům nižších ročníků gymnázií. Praxe a reakce pedagogů potvrzují, že prohlídky připravené speciálně pro danou věkovou skupinu dokáží zvýšit povědomí o historii a pamětihodnostech Olomouce,“ objasnil náměstek primátora pro školství a kulturu Pavel Urbášek.
Od května se tak žáci a studenti mohou spolu s průvodcem vydat na novou komentovanou trasu městem, která jim důležitá místa a události z historie Olomouce přiblíží netradičním způsobem. Trasa začíná na Dómském návrší a přes Biskupské náměstí pokračuje Křížkovského ulicí na náměstí Republiky, Michalské návrší a Purkrabskou ulicí směřuje na Dolní náměstí. „Na trase je celkem deset stanovišť, která teenagerům přibližují nejvýznamnější události, místa i pozoruhodná díla a stavby utvářející po staletí město Olomouc,“ doplnil náměstek Urbášek s tím, že prohlídková trasa končí na Horní náměstí.
Na závěr prohlídky obdrží žáci i poutavý komiks, který důležité mezníky historie města Olomouce propojuje s dějinnými událostmi v kontextu celé země. „Žáci se budou moci následně zapojit do soutěže, ve které by měli ztvárnit postřehy, které si z programu odnesli. Jestli to udělají formou nějakého literárního útvaru, zpracují výtvarně nebo do soutěže přihlásí vlastní fotografii, to už je zcela na jejich volbě,“ přibližuje Blanka Halounová z oddělení kultury olomouckého magistrátu. Vedle kočky Oly tak budou studenty provázet historik Jiří Šmeral a grafik Martin Šilar, autoři komiksového průvodce.
Kromě května a června budou komentované vycházky pro školy v letošním roce pořádány i na podzim. „Prohlídky chceme nabízet také dětem v rámci školních výletů, táborů i při jiných podobných příležitostech a aktivitách. Komiks se bude dát koupit i samostatně, bez prohlídky. Jeho cena je třicet korun a k dispozici bude v informačním centru,“ popsala vedoucí IC Olomouc Jitka Lučanová.
S oblíbenými prohlídkami, v rámci nichž historii města přibližuje netradiční průvodkyně kočka Ola, začalo město Olomouc na podzim roku 2013. Jsou zdarma a po absolvování vycházky si z nich menší děti odnášely pracovní sešit, v němž, kromě důležitých informací, našly kvízy o městě či jeho významných osobnostech. Prohlídky k dnešnímu dni absolvovalo více než pět tisíc dětí.
Trasa komentované prohlídky:
1. stanoviště - od Katedrály sv. Václava na Dómském návrší, ukázka památek - Zdíkův palác, Arcidiecézní muzeum, socha sv. Jana Nepomuckého, kaple Panny Marie ochranitelky.
2. stanoviště – Petrský vršek a okolí – Biskupské náměstí, dům U Scholastiky, Arcibiskupský palác a konzistoř, Tereziánská zbrojnice.
3. stanoviště – ulice Křížkovského – knížecí a biskupský dvorec, kostel sv. Petra, kanovnické domy.
4. stanoviště – náměstí Republiky – městská knihovna (dříve hejtmanství), kašna Tritónů, Hanácká kasárna (dříve kartuziánský klášter), Vlastivědné muzeum (býv. klášter klarisek + kostel sv. Kláry), Muzeum umění (dříve mučírna a věznice, později špitál sv. Ducha), Vojenský archiv (býv. Jezuitská kolej a stará budova školy), chrám Panny Marie Sněžné.
5. stanoviště – Michalské návrší a okolí – Univerzitní ulice (býv. židovská čtvrť), Starý a Nový konvikt (kaple Božího těla), Seminář sv. Frant. Xaverského, kaple sv. Sarkandera, Vila Primavesi.
6. stanoviště – Žerotínovo náměstí – chrám sv. Michala, škola Na Hradě (býv. Fojtství), socha sv. Floriána, kněžský seminář a Salesianum (býv. dominikánský klášter), renesanční palác Žerotínů.
7. stanoviště – Purkrabská ulice.
8. stanoviště – Dolní náměstí – Mariánský sloup, kostel Zvěstování panny Marie, Jupiterova kašna, Neptunova kašna, Masné krámy, měšťanské paláce a bohaté domy: Hauenschildův palác, Občanská beseda, dům U Černého koně, dům U Zlatého jelena, Lékárna u Salvatora.
9. stanoviště – Horní náměstí – radnice s orlojem, Sloup Nejsvětější Trojice, kašny Caesarova, Arionova, Herkulova. Paláce: Petrášův, Salmův, Edelmannův, Dietrichštejnský. Honosné domy: Promberger, Krajinská lékárna, budova Českého rozhlasu a kavárny Opera (dříve dům U Modré Hvězdy), Moravské divadlo.
10. stanoviště – kostel sv. Mořice a náměstí.
| Poslední úprava: 26. dubna 2017 (st)